Svalbard Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Svalbard Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Svalbard Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Svalbard Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Svalbard Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Svalbard Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya genelinde turizm faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştiği pek çok şehir bulunuyor. Şehirlerin doğal ve tarihi güzellikleri sayesinde turizm faaliyetlerinde de artış söz konusu oluyor. Bunun yanı sıra Svalbard Adası da farklı deneyimler yaşamak isteyenler için önemli bir alternatiftir. Değişik ve yeni yerler keşfetmek isteyen kişiler Svalbard Adası'nı rahat bir şekilde keşfedebilirler. Farklı bir tatil rotası olan Svalbard Adasının çok sayıda doğal güzellikleri bulunmaktadır. Svalbard Adası Kuzey Kutbu'nda Norveç Hükümeti'ne bağlı olan bir adadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Svalbard Adası Nerede?

Ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan Svalbard Adası her yıl çok sayıda turist çekmektedir. Kuzey Kutbu'na yakın olan Svalbard Adası Kuzey Kutbu'nun da yaklaşık 750 km güneyinde bulunmaktadır. Norveç Hükümetine bağlı olan Svalbard Adası insanların bakış açısını da değiştirebilir.

Svalbard Adası'na giden ziyaretçiler deniz tatilinden ziyade bambaşka tatil deneyimleri yaşayabilirler. Farklı bir tatil rotası olan Svalbard Adası'nda saat farkı da vardır. Kuzey Kutbu'na yakın bir konumda bulunan Svalbard Adası'nda güneşin gece yarısı doğduğu da bilinmektedir.

Svalbard Adası Nasıl Gidilir?

Norveç Hükümeti'ne bağlı olan Svalbard Adası oldukça sakin ve benzersiz bir yerdir. Bazı durumlarda adada yaşayan ayı sayısının da insan sayısından fazla olduğu söylenmektedir. Svalbard Adası, Kuzey Kutbu'na yakın bir yerde olduğu için mesafe oldukça uzaktır. Svalbard Adası'na ulaşım oldukça zordur. Svalbard Adası'na yalnızca havayolu ile ulaşım sağlanabilir. Uçak ile Oslo ya da Tromso'ya gidildikten sonra iki havayolu şirketinden birisi ile Svalbard Adası'na gidilebilir. Ayrıca Oslo'dan Longyearbyen'e ulaşmak için uçak ile 3 saat yolculuk yapmak gerekecektir.

Svalbard Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Svalbard Adası'nın yönetim faaliyetleri 1920 yılında Norveç'e verilmiştir. Bölgede çoğu zaman bilimsel araştırmalar da yapılmaktadır. Bilimsel araştırmaların da yapıldığı Svalbard Adası'nda Norveçliler ve Ruslar yaşıyor. Svalbard Adası'nda yaşayan Ruslar genellikle madencilik ile uğraşıyorlarmış. Maden alanlarının kapanmasının ardından Ruslar da yaşam alanlarını terk ederek ülkelerine göç etmişlerdir.

Svalbard Adası'nda Gezilecek Yerler

Günümüzde önemli tatil yerlerinden birisi olan Svalbard Adası'nda gezilip görülecek birbirinden güzel alanlar bulunuyor. Svalbard Adası'nın başkenti Longyearbyen olarak bilinmektedir. Bölgenin konumu oldukça soğuk olduğu için kalın giyinmek gerekir. Restoranları, kafe ve barları ile ön plana çıkan Svalbard Adası doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Svalbard Adası'nda tarihi yapılar bulunmamaktadır. Svalbard Adası'nda bulunan Pyramiden geçmiş dönemlerde Rusların yaşadığı bir kasabadır. Svalbard Adası'na gidildiğinde kutup ayıları sorun çıkarabilir. O nedenle çok dikkat edilmesi gerekir.

Svalbard Adası Yemek Kültürü

Kuzey Kutbu'nda bulunan Svalbard Adası'nın kendine has bir yemek kültürü bulunmaktadır. Svalbard Adası'nda çoğunlukla balina eti, fok balığı gibi deniz ürünleri tüketilir. Bunun yanı sıra ada içerisinde bulunan restoranlarda da deniz ürünlerine dair yemekler tüketilmektedir. Svalbard Adası'na giden turistlerin gezip görebilecekleri birbirinden güzel alanlar bulunuyor.