Tekirdağ Gezilecek Yerler Nelerdir? Tekirdağ'da Neler Yapılabilir?

Tekirdağ Gezilecek Yerler Nelerdir? Tekirdağ'da Neler Yapılabilir?

Tekirdağ Gezilecek Yerler Nelerdir? Tekirdağ'da Neler Yapılabilir?

Türkiye turizm alanında oldukça geniş bir potansiyele sahiptir. Akdeniz ve Ege Bölgeleri turizm açısından bilinse de Trakya'da da her geçen gün turizm potansiyeli artış gösterir. Kendine has kültürü ile öne çıkan Tekirdağ'da Trakya bölgesinde bulunan Tekirdağ ise kültürel değerleri ile ön plana çıkan illerden biridir. Tekirdağ küçük bir şehir olmasına rağmen özellikle çevre illerden çok fazla ziyaretçi çekmektedir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tekirdağ Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tekirdağ'a gitmeden önce şehir hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Özellikle gezilecek yerlerin de bir planlaması yapılmalıdır. Tekirdağ merkez ve ilçelerinde gezilip görülecek pek çok alan bulunuyor. İstanbul'a da yakın olan Tekirdağ'a günübirlik ziyaretler yapılabilir. Trakya'nın en büyük ikinci şehri olan Trakya doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile ön plana çıkıyor.

Tekirdağ'a gidildiğinde Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Ayrıca Rakoczi Müzesi de ziyaret edilmesi gereken önemli müzelerden biridir. Türkiye'de yetişen önemli şairlerden birisi olan Namık Kemal'in yaşadığı ev günümüzde önemli bir müze olmuştur.

Namık Kemal Evi de Tekirdağ ilinde ziyaret edilecek alanlardan birisi olarak ön plana çıkar. Tekirdağ'ın fethi sırasında şehit olan askerler anısına yapılan Tekirdağ Şehitler Abidesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Tekirdağ'a gidenler mutlaka Rüstem Paşa Camisini de ziyaret edebilirler. Hora Feneri, Şarköy, Uçmakdere, Kumbağ ve Çamlıköy Kastro Plajı da görülmesi gereken önemli güzellikler arasında yer alır. 

Tekirdağ'da Neler Yapılabilir?

Keyifli ve güzel bir tatil yapmak isteyen kişiler Trakya'nın gözde şehri Tekirdağ'a gidebilirler. Hem Marmara Denizi'ne hem de Karadeniz'e kıyısı olan Tekirdağ köklü bir geçmişe ve önemli bir mirasa sahiptir. Küçük bir şehir olmasına rağmen Trakya'da gezilecek tarihi yerler de bulunur. Turistlerin uğrak noktası olan Tekirdağ'da yöresel lezzetleri de tüketmek gerekir. Tekirdağ'a gidildiğinde müzeler ziyaret edilebilir.

Tekirdağ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi ziyaret edilecek alanlar arasında yer alıyor. Müzede Osmanlı dönemine ait kıyafetler ve yöresel ürünler sergileniyor. Ayrıca müzede 4 bin 863 arkeolojik eser bulunuyor. Müzede toplam 23 bin 901 eser var. Tekirdağ'da doğan ünlü şair Namık Kemal'in günümüzde müze olan evi mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tekirdağ'a gidildiğinde Eski Tekirdağ Fotoğrafları Müzesi de ziyaret edilmelidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistanlı aile Dimitrios Mavridis'in mübadele öncesi ailesi ile birlikte yaşadığı köşk müze olarak hizmet vermektedir. Aynı zamanda Malkara Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Müzesi de gezilip görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. 

Tekirdağ Tarihi ve Turistik Değerleri Nelerdir?

Tekirdağ'da yer alan tarihi ve turistik değerler mutlaka gezilip görülmelidir. Özellikle Şarköy ilçesine bağlı olan Hora Feneri eşsiz manzarası ile ön plana çıkıyor. İnşa edildiği tarihlerde fitili lamba ile ışık veren Hora Feneri günümüzde ise elektrik enerjisi ile çalışıyor. Yaz tatili yapmak isteyenler Tekirdağ'a geldiklerinde Saray ilçesinde bulunan Çamlıköy Kastro Plajı'na gidebilirler. Çamlıköy Plajı olarak da bilinen alan Karadeniz kıyısına uzanmaktadır. Istıranca Dağı eteklerinde kurulan plaj yaz aylarında sıklıkla tercih ediliyor. Masmavi denizi ve tertemiz plajı ile ön plana çıkan plajda yüzmek de oldukça keyiflidir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaz tatilinde Tekirdağ'ı tercih eden kişiler Şarköy sahiline de mutlaka gitmeliler. Türkiye'nin en uzun kumsallarından birisi olan Şarköy sahili yaz aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sahilin çevresinde ise balıkçı barınakları bulunuyor. Sessiz ve huzurlu ortamı ile bilinen Kumbağ Plajı doğa severler için eşsiz bir tatil alanıdır. İstanbul'a yakınlığı ile bilinen Kumbağ plajı her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tekirdağ'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin önemli şehirlerinden birisi olan Tekirdağ'a ulaşım da oldukça kolaydır. Tekirdağ İstanbul'a 114 kilometre uzaklıkta yer alıyor. O nedenle İstanbul'dan Tekirdağ'a ulaşım oldukça kolaydır. Tekirdağ ve Ankara arasındaki mesafe ise 595 kilometre olarak bilinmektedir. Özel araçlar ile Tekirdağ'a gitmek de oldukça kolaydır. Tekirdağ şehir merkezine otobüs ile ulaşmak mümkün.

Türkiye'nin pek çok şehrinden Tekirdağ'a rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. İstanbul'dan Tekirdağ'a tren ile ulaşmak da mümkündür. Trakya bölgesindeki tek havalimanı Tekirdağ Çorlu Havalimanı'dır. Ankara'dan Tekirdağ'a belli aralıklar ile seferler yapılıyor. Bunun yanı sıra Marmara Adası'ndan da Tekirdağ2a feribot seferleri düzenleniyor. Tekirdağ'a ulaşım oldukça kolaydır.