Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke

Uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, dünya çapında seyahat trendlerinin nabzını tutan Seyahat Alışkanlıkları Raporu’nu yayımladı. Rapora göre, Türkler sıra dışı tatil deneyimleri sunan ve vize gerekliliği olmayan ülkeleri tercih etmeye başladı.Türkiye’deki kullanıcıların 2015 yılında yaptığı uçak bileti aramalarının incelenerek yorumlandığı 2015 Seyahat Alışkanlıkları Raporu‘nda, geçtiğimiz yıla kıyasla en çok tercih edilen ülkeler, en çok seyahat edilen dönemler ve seyahat zamanlamalarına dair önemli bilgiler yer alıyor.

Rapor, 2015 yılında Türklerin rotayı vize istemeyen, kapıda vize alınarak ya da e-vize yoluyla gidilebilen ülkelere çevirdiğini gösteriyor.
Skyscanner 2015 Seyahat Alışkanlıkları Raporu’na göre; Türkiye’deki kullanıcıların ilgisinin 2015’te en çok arttığı, seyahatin yeni yedi harikası şöyle sıralanıyor:
Karayip Denizi’nin incisi Honduras
Skyscanner 2015 Seyahat Alışkanlıkları Raporu, Türklerin sadece vizesiz ülkeleri değil aynı zamanda egzotik ve uzak destinasyonları da tercih ettiğine işaret ediyor. Honduras’ın, Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında, geçen seneye kıyasla, ülke bazında %328’lik artış göstermesi bu sonucu destekliyor. Karayip Denizi kıyısında bulunan ülkenin batısında Guatemala, güneybatısında ise El Saldavor bulunuyor. Genelde tropikal ve ılıman iklimin hakim olduğu Honduras, egzotik kültürü ve ünlü doğa turları ile Türk seyahatseverlerin ilgisini çekmişe benziyor. En az 6 geçerli pasaportu bulunan seyahatseverler, ülkeye vizesiz giriş yaparak 90 güne kadar kalabilirler.

Uygun fiyata bilet satın almak isteyen seyahatseverler ise Skyscanner’ın Fiyat Alarmı özelliği ile seyahat etmek istediği destinasyon ve tarih için fiyat alarmı kurarak, takip ettikleri uçak biletinin fiyat değişikliklerinden anında haberdar olabiliyorlar.
Honduras bileti ne kadar?
Honduras’a gidiş dönüş biletleri aktarmalı olarak ortalama 2300 TL.
Farklı kültürlerin kesişme noktası: Bolivya
Güney Amerika’da yer alan Bolivya’ya, Türkiye’den yapılan uçak bileti aramaları geçen yıla oranla %228’lik bir artış gösteriyor. En çok artış kaydeden ülkeler sıralamasında ikinci sırada yer alan ve Brezilya, Arjantin ve Paraguay ile komşu olan Bolivya, renkli sokaklarda gezmeyi, farklı bir kültürü deneyimlemeyi tercih eden Türk seyahatseverlere hitap ediyor. En az 6 geçerli pasaportu bulunan seyahatseverler ülkeye vizesiz giriş yaparak 90 güne kadar kalabilirler.
Bolivya bileti ne kadar?
Bolivya'ya gidiş dönüş biletleri aktarmalı olarak ortalama 4350 TL.
Karadağ’ın yıldızı parlıyor!
Balkan kültürünü deneyimlemek için mükemmel destinasyonlardan biri olan Karadağ, Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında, geçen seneye kıyasla, ülke bazında %57’lik bir artış ile 2015’in en çok tercih edilen ülkeleri arasında yerini alıyor. Yüksek dağlarındaki milli parkları, deniz kıyısında konumlanan tarihi kentleri ile Karadağ, Türk seyahatseverlerden vize istemiyor.
Karadağ bileti ne kadar?
Karadağ'a gidiş dönüş biletleri aktarmasız olarak ortalama 620 TL.
Tabii ki Ukrayna
Skyscanner 2015 Seyahat Alışkanlıkları Raporu’na göre; Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında Ukrayna, geçen seneye kıyasla, ülke bazında %56’lık bir artış ile en çok tercih edilen ülkeler listesinde dördüncü sırada yer alıyor. Türk seyahatseverler doğası, tarihi, mimarisi, denizi ve eğlence hayatıyla her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan Ukrayna’ya, 60 güne kadar olan ziyaretlerini vizesiz olarak yapabiliyor.
Ukrayna bileti ne kadar?
10 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Ukrayna'ya gidiş dönüş biletleri aktarmasız olarak ortalama 630 TL.
Orta Doğu’nun popüler ülkesi Kuveyt’e ilgi artıyor
11 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Arabistan Yarımadası'nın kuzeydoğusunda ve Basra Körfezi’nin kıyısında yer alan Kuveyt, Türkiye’den yapılan aramalarda, geçen seneye kıyasla %55’lik bir artış yaşıyor. Orta Doğu’nun en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Kuveyt’in başkenti Kuveyt ekonomi, siyaset ve kültür merkezi olarak konumlanıyor.

Diplomatik, hizmet ve resmi pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 güne kadar olan seyahatleri için vize almadan ülkeye giriş yapabilirken, umuma mahsus pasaport sahipleri, 3 aya kadar olan seyahatleri için havaalanından vize alabiliyor.
Kuveyt bileti ne kadar?
12 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Kuveyt'e gidiş dönüş biletleri aktarmasız olarak ortalama 605 TL.
Türklerin yeni gözdesi: Sri Lanka
13 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Skyscanner 2015 Seyahat Alışkanlıkları Raporu’na göre; Güney Asya'da, Hindistan'ın güneyinde ve Hint Okyanusu'nda yer alan bir ada ülkesi olan Sri Lanka, Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında, geçen seneye kıyasla, ülke bazında %41’lik bir artış ile altıncı sırada yer alıyor. Tropikal ormanları, baharat bahçeleri ve pirinç tarlaları ile dikkat çeken Sri Lanka, binlerce yıllık zengin Budist tapınakları ile de Türk seyahatseverlerin gözdelerinden biri haline geliyor.

Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türkler, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini, www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkenin sınır kapılarından alabiliyorlar.
Sri Lanka bileti ne kadar?
14 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Sri Lanka'ya gidiş dönüş biletleri aktarmasız olarak ortalama 1510 TL.
Seyahatin 7 harikasından biri de Kamboçya!
15 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Güneydoğu Asya'da, Çinhindi Yarımadası’nın güneybatı kısmında yer alan Kamboçya, Türkiye’den yapılan uçak bileti aramalarında, geçen seneye kıyasla, ülke bazında %4o’lık bir artış ile listede yedinci ve son sırada bulunuyor. Bin yıllık Angkor tapınağı, yeşil doğası, şirin kasabaları ve muhteşem günbatımı manzarası ile Kamboçya, Türklerin en çok tercih ettiği seyahat destinasyonları arasında yerini alıyor.

Umuma Mahsus Pasaport sahipleri, 30 güne kadar sürecek olan turistik amaçlı seyahatleri için Kamboçya’nın ülkemizdeki Fahri Konsolosluğu’nun yanı sıra sınır kapılarında da vize alabiliyor.
Kamboçya bileti ne kadar?
16 / 16
Türkiye'den vizesiz gidebileceğiniz 7 harika ülke
Kamboçya'ya gidiş dönüş biletleri aktarmasız olarak ortalama 2350 TL.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS