Ukrayna'da gezilecek yerler - Ukrayna'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ukrayna'da gezilecek yerler - Ukrayna'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ukrayna bir Avrupa ülkesi olmasına rağmen vize istememesi, hayat şartlarının çok uygun olması, tarihi dokusu, kültürel yapısıyla turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle gece hayatının çılgın yaşanması, eğlenmeyi sevenleri bu ülkeye çekiyor. Gezilecek lokasyonların fazlalığı, halkın cana yakın ve eğlenmeyi sever olması cazibe merkezi olmasını sağlıyor. Ukrayna’da neler yapılır, nereleri gezilir detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Ukrayna’nın Türk vatandaşlarına vize uygulamaması, yani kimlik kartıyla seyahate izin vermesi, hem eğitim hem de turistik ziyaret için öncelikli ülke olmasını sağladı. Ülke parasının, neredeyse Türk lirasının dörtte biri olması, eğlenmeyi ve gezmeyi sevenler için ayrı bir avantaj oluyor.

Ukrayna'da Gezilecek Yerler

Ukrayna her ne kadar güzel kadınlarıyla ve gece hayatıyla akıllarda yer etse de güzel doğası, kültürel ve tarihi mirası ile de ziyaret edilecek bir ülkedir. Ukrayna’da tipik kara iklimi yaşandığı için, bu ülkeyi ziyaret edecekler için en uygun dönem Haziran-Eylül ayları arasıdır. Kayak turizmi yapacaklar içinse Ocak-Şubat ayları idealdir.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, liman şehri Odessa, öğrenci kenti Lviv öne çıkan şehirlerdir. Bu şehirlerde bolca katedral, kilise, müze, tarihi yapı bulunuyor. Ülke genelinde UNESCO Dünya Mirası kapsamında 9 yer bulunuyor. Bunlar; Sudak Kalesi, Hansaray-Bahçesaray (Kırım), St. Sophia Katedrali ve Kiev-Pechersk Manastırı (Kiev), Lviv Eski Şehir Merkezi, Bukovinalı ve Dalmaçyalı Metropolitlerinin Konutu (Çernivtsi), Hersonisos (Sivastopol), Ahşap Kiliseler, Chernihiv Eski Şehir Merkezi, Kamaniçe Kalesi (Podilski),

Bu dünya mirası tarihi yapılar dışında gezilip, görülecek daha birçok yer bulunuyor. Bunlar arasında Kiev’de Özgürlük Meydanı, Golden Gate, Fomin Botanik Bahçesi; Odessa’da Vorontsov Sarayı, Potemkin Merdivenleri, Opera ve Bale Binası, Odessa Limanı; Lviv’de İvan Franko Parkı, Pazar Meydanı, Potocki Sarayı, Virmenska Caddesi, Shevchenka Avenue gezilecek yerler arasındadır.

Zaporojya kenti de turistik açıdan öne çıkan şehirler arasındadır. Dinyeper nehri kıyısında kurulu olan bu şehir Zaporojya kazaklarıyla dünyaca ünlüdür. Ayrıca şehir müzeleriyle de ünlüdür. Turistler buraya gece hayatı ve müze ziyareti için geliyorlar. Kortitsa Ulusal Parkı (ayrıca içinde Zaporojya Kazakları Müzesi bulunuyor), İskitler Açık Hava Müzesi, Kutsal Bakire Koruma Katedrali öne çıkan gezilecek yerler arasındadır.

Ukrayna'da Ne Yapılır?

Ukrayna’da yapılacak aktiviteler bir hayli fazladır. Ukrayna’da gezilecek ve yapılacak aktivite çeşitliliği fazla olduğundan turistler aradıklarını bulabiliyorlar.

Tarihi gezi amaçlayanlar için; Sudak Kalesi, St. Sophia Katedrali, Pechersk Manastırı, Ahşap Kiliseler, Lviv ve Chernihiv Eski Şehirleri, Odessa Opera ve Bale Binası, Potocki Sarayı, gibi yerler bulunuyor.

Kültürel gezi amaçlayanlar için; Odessa Yer altı Şehri, Pazar Meydanı, Virmenska Caddesi, Shevchenka Avenue, Odessa ve Lviv sokakları öne çıkıyor.

Dinlenme amaçlayanlar ve Doğa tutkunları için; Kiev parkları, Dinyeper Kanyonu, Optimistiçeskaia Mağarası, Uritskie Uçurumu, Aşıklar Tüneli, Kortitsa Ulusal Parkı, Zaporojya Merkez Parkı, Shevchenka Parkı hem dinlenmek hem de çevreyi izlemek için ideal yerlerdir. Karpat Dağlarında bulunan Kadim Kayın Ormanı doğa yürüyüşleri, piknik ve temiz hava almak isteyenlerin uğrak noktasıdır.

Kış döneminde kayak yapmak isteyenler için Dragovat ve Slavskoe kayak merkezleri ideal yerlerdir. Deniz, kum ve gece hayatı isteyenler için Odessa cazibe merkezidir. Arcadia Beach, Otrada Beach ve Dolphin Beach Odessa ve çevresinde bulunan plajlar arasında en popüler olanlarıdır. Bu plajlarda gündüz güneşlenip, denizin keyfini çıkardıktan sonra da akşamdan-sabaha kadar sahil kenarında bulunan gece kulüplerinde eğlenebilirsiniz.

Yapılacaklar Listesi

Ukrayna’da ziyaret sebebinize bağlı olarak Kiev, Odessa, Lviv veya Zaporojya şehirlerinde konaklayabilirsiniz. Çevre şehirlere trenle veya araç kiralayarak günü birlik gidip gelebilirsiniz. Eğer bir hafta kalacaksanız kendinize detaylı bir gezi programı hazırlayabilirsiniz.

1- Kiev Özgürlük Meydanında insanların içine karışın. II. Dünya Savaşı Müzesi’ni gezerek, Ukrayna’nın geçmişini öğrenin. Kiev parklarında oturarak doğal güzelliği izleyin ve huzurun tadını çıkarın.

2- Odessa yer altı şehrini gezmeyi unutmayın. Potemkin merdivenlerinden çıkarak, hayretler içinde kalın. Bir yılın yorgunluğunu ve stresini Odessa plajlarında atın. Sahilde gece eğlencelerine katılın.

3-Dinyeper Kanyonu, Kadim Kayın Ormanı, Aşıklar Tüneli, Optimistiçeskaia Mağarası mutlaka gezi listenizde olsun.

4- Borsch Çorbası, Vareniky, Kotleta po-kyivsk, Zavyvantsi, Derun yemeklerinden tatmadan dönmeyin.

5- Ukrayna’da gece hayatına karışın. Lviv Rafinad People, Odessa İbiza Gece Kulübü, Itaka Beach Club; Kiev Caribbean Club rahatlıkla gidebileceğiniz gece kulüpleridir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS