Ürgüp'de gezilecek yerler - Ürgüp'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Ürgüp'de gezilecek yerler - Ürgüp'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Nevşehir'in en güzel ilçelerinden olan Ürgüp doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir. Ürgüp aynı zamanda ülkemizde en çok gezilen ve Nevşehir turizmini kaldıran bir ilçedir. Ürgüp'te gezip görmeniz gereken oldukça fazla yer bulunmaktadır. Son aylarda ise Ürgüp'te gezilecek yerlerin listesi araştırılmaktadır. Peki, Ürgüp'te gezilecek yerler neresidir? Ürgüp'te ne yapılır? İşte Ürgüp'te yapılacaklar listesi ve Ürgüp seyahat rehberiniz.

Ürgüp Nevşehir'in en gelişmiş ilçeleri arasında yer almaktadır. Ürgüp'e ziyaret ederek çok keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Eğer tarihi yerleri ve doğal güzellikleri görmeyi istiyorsanız Ürgüp tam da size göre bir ilçedir.

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

1) Ürgüp Müzesi

1971 yılında açılan Ürgüp müzesi Ürgüp'te en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Eğer Ürgüp'e geldikten sonra nereyi gezeceğinizi bilmiyorsanız listenin başına Ürgüp müzesini ekleyebilirsiniz. Ürgüp müzesi içerisinde hayvan fosillerinin olduğu bir müzedir. Nesilleri yüzyıllar önce tükenen mamutların da fosilleri bu müzede sergilenmektedir. Aynı zamanda Roma ve Bizans dönemine ait bir takım eserler de yine Ürgüp müzesinde yer almaktadır. Tarih meraklıları için Ürgüp müzesi bu ilçede gezilecek en iyi yerlerin başında yer almaktadır.

2) Ürgüp Kiliseleri

Zamanında Anadolu'da yaşayan Hristiyan halkların Anadolu'da birçok eserinin olduğu bilinmektedir. Bunlardan biri de kiliselerdir. Ürgüp'te yaşamış olan Bizans dönemindeki halkların inşa ettirdiği kiliseler günümüzde ki tarihi kiliselerdendir. Ürgüp kiliseleri birden fazla olduğundan dolayı hepsini tek tek gezebilir tarihe tanıklık edebilirsiniz. Ürgüp kiliseleri Ürgüp'ün Kızılçukur vadisinde bulunan kiliselerden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu kiliselerin yanında görülmesi gereken tarihi manastırlar da bulunmaktadır.

3) Orta Hisar Etnografya Müzesi

Ürgüp'te yer alan birçok müze yer almaktadır. En çok ziyaret edilen müzelerden biri de Ürgüp Orta Hisar Etnografya müzesidir. Kapadokya'da yapılan kaya evlerinin kalıntıları sergilenen bu müzede daha pek çok eser de bulunmaktadır. Ayrıca bu yöreye ait olan geleneksel eserler de yine müzede sergilenen diğer eserlerdendir. Ayrıca bu müze bölgenin ilk etnografik müzesi olma özelliğini de taşımaktadır.

4) Sarıhan Kervansarayı

Ürgüp'te mutlaka görülmesi gereken yerler neresidir deyince akla ilk gelen yerlerden birisi Sarıhan kervansarayıdır. Sarıhan kervansarayı 1217 yılında açılmış olan bir kervansaraydır. Aynı zamanda bu kervansaray Selçuklu dönemine ait olan izleri de taşımaktadır. Ayrıca Sarıhan kervansarayı Selçuklular tarafından Anadolu'da yaptırılan son kervansaray olma özelliğini taşımaktadır. Sizler de bu kervansarayı ziyaret ederek tarihe yolculuk edebilirsiniz.

5) Üzengi Vadisi

Biraz da Ürgüp'ün muhteşem doğal güzelliklerinden bahsedelim. Üzengi vadisi Ürgüp'ün en ünlü vadilerinden biri olarak bilinmektedir. Üzengi vadisinde bol bol keyifli vakit geçirebileceksiniz. Aynı zamanda zamanında Anadolu'da yaşamış olan diğer Anadolu halklarının da eserleri üzengi vadisinde bulunmaktadır. Üzengi vadisinde bulunan yapıtların başında kiliseler yer almaktadır. Kiliseler burada en çok beğenilen ve gezilen yerlerdendir. Sizler de ailecek üzengi vadisine gelebilir burada keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

6) Kızılçukur Vadisi

Tıpkı üzengi vadisi gibi bir ünlü vadi de Kızılçukur vadisidir. Kızılçukur vadisi ayrıca güneşin batışını izlemek için en iyi yerlerden biri olarak biliniyor. Buraya Kızılçukur denmesinin sebebi ise vadide bulunan bolca kızıl tüf kayalarının olmasıdır. Kızılçukur vadisinde ailecek gelerek piknik yapabilir ilçenin tadını sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

7) Pembe Vadi

Ürgüp'te ki gezeceğiniz bir diğer vadi ise pembe vadidir. Pembe vadi Ürgüp'ün meşhur peribacalarının bulunduğu bir vadidir. Özellikle pembe vadide bolca yabancı turist görebilirsiniz. Şehrin turizmini önemli ölçüde arttıran bu pembe vadi Ürgüp'te en çok gezilen yerlerin başında yer almaktadır.

Ürgüp'te Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Peribacalarını Gezmek

Nevşehir'in Ürgüp ilçesi meşhur peribacaları ile ünlü bir ilçedir. Bir doğa harikası olan peribacaları ilçede mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden oluşmaktadır. Peribacaları Ürgüp'te en fazla gezilen yerlerden birisidir. Ayrıca bu bölgede bolca yerli ve yabancı turist bulunmaktadır. Buraya giderek bol bol fotoğraf çektirebilir bu doğa harikasını yakından takip edebilirsiniz.

2) Tarihi Mekanları Gezin

Ürgüp'te pek çok tarihi mekan bulunmaktadır. Bu tarihi mekanları gezerek tarihe tanık olabilirsiniz. Özellikle Bizans döneminden kalma pek çok tarihi eser bu ilçede bulunmaktadır. Sadece Bizans dönemine ait değil aynı zamanda Selçuklu dönemine ait eserler de yine Ürgüp'te bulunmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS