Uşak'da gezilecek yerler - Uşak'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Uşak'da gezilecek yerler - Uşak'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Uşak Ege bölgesinin en güzel yerlerinden birisidir. Uşak'a gelmeyi düşünüyorsanız şehir tüm konaklama ve diğer imkanları ile hizmetinizde. Uşak ziyaret edilesi şehirlerin başında yer almaktadır. Şehirde aynı zamanda pek çok doğal yer bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile dikkat çeken Uşak'ta tarihi yerler de oldukça fazladır. Peki, Uşak'ta gezilecek yerler neresidir? Uşak'ta ne yapılır? İşte Uşak'a gelmeden önce mutlaka okumanız gereken seyahat rehberiniz.

Uşak tarih boyunca da yerleşim bölgelerinden biri olmuştur. Anadolu'da yaşamış olan halkların yaşadığı yerlerden birisi olan Uşak'ta bu halklara ait olan tarihi eserleri barındıran bir şehirdir. Ege'nin en az nüfuslu bölgelerinden olmalarına rağmen Uşak'ta konaklama imkanları gelişmiştir. Bütçenize uygun bir şekilde konaklama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Uşak'ta Gezilecek Yerler

1) Ulubey Kanyonu

Daha önce böyle bir kanyon görmediğinize eminiz. Ulubey kanyonu Uşak'ta ki en ünlü doğal yerlerden birisidir. Yemyeşil bitki örtüsü ile dikkat çeken Ulubey kanyonu Dünya'nın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği taşımaktadır. Ülkemizde ki en büyük kanyon olan Ulubey kanyonunu mutlaka gezmeli ve görmelisiniz. Ulubey kanyonu 45 kilometre uzunluğa sahip olan bir kanyondur. Ulubey kanyonu Uşak belediyesinin 2015 yılında ki çalışmaları ile birlikte turizm için açılmış olan ziyarete açık bir bölge olarak bilinmektedir.

2) Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak şehrinde yapılmış olan kazı çalışmalarının sergilendiği bu müze en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Eğer siz de bir müze tutkunu iseniz Uşak arkeoloji müzesi mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başındadır. Uşak arkeoloji müzesi 1970 yılında açılmış olan bir müzedir. Şehirde ki en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer almaktadır. Uşak arkeoloji müzesinde aynı zamanda "Karun Hazineleri" olarak adlandırılan hazineler de bulunmaktadır.

3) Atatürk ve Etnografya Müzesi

1890 yılında inşa edilen bu müze en çok ziyaret edilen müzelerden birisidir. Kaftancızadeler ailesi Uşak'ta ki en ünlü ailelerden biridir. Bu aile tarafından yaptırılan bu bina günümüzde etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu bina Kurtuluş savaşı sırasında da karargah olarak kullanılmıştır. Bundan dolayı önemli bir karargah olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Atatürk'ün burada yurt dışından gelen devlet adamlarını da ağırladığı bilinmektedir.

4) Paşa Hanı

Paşa hanı Kral yolu üstünde bulunan bir handır. Paşa hanına gelerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Aynı zamanda bu handa alışveriş de yapabilirsiniz. Uşak yöresine ait olan eşyaları paşa hanından alabilirsiniz. Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan bu han günümüzde Uşak'ta en çok gezilen yerlerden birisi olmuştur.

5) Blaundus Antik Kenti

Blaundus antik kenti tarihi antik çağlara uzanan bir tarihi kenttir. Blaundus antik kentine uğrayarak tarihe tanıklık edebilmek mümkün. Uşak merkezine yaklaşık olarak 40 kilometre uzaklıkta bulunan bu yer en çok ziyaret edilen yerlerdendir. Aynı zamanda bu tarihi kent birinci derecede sit alanı olarak ilan edilmiş bir yerdir. Büyük İskender Anadolu'yu istila etmeye gelirken Makedonyalılar tarafından kurulduğu bilinmektedir. Antik kent en çok ziyaret edilen Uşak'ın gözde yerlerinden birisidir.

6) Clandras Köprüsü

Uşak'da bulunan doğal yerlerden birisi de bu köprüdür. Clandras köprüsü Uşak'ın Karahallı ilçesinde bulunan bir köprüdür. Frigyalılar döneminde inşa edilen bu köprü günümüzde de tüm orijinalliği ile gelmeyi başarmış olan bir köprüdür. Clandras köprüsünün uzunluğu 24 metredir. Clandras köprüsü Uşak'da bir mesire yeri olarak da bilinmektedir.

Uşak'ta Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Kaplıca Sularında Şifa Bulun

Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa kaplıca sularına gelerek şifalı sularda yüzebilirsiniz. Uşak'ın kaplıca suları oldukça meşhurdur. Dolayısıyla Uşak'ta yapılacak ilk şeylerden birisi olarak kaplıca sularında yüzmek yer almaktadır. Kaplıca suları oldukça şifalıdır.

2) Uşak'a Özgü Yöresel Yemekleri Tadın

Uşak Ege kültürünü içten içe yansıtan bir şehirdir. Dolayısıyla Uşak'a gelerek Ege kültürüne ait olan yöresel yiyecekleri tadabilirsiniz. Daha önce bu tatları tatmadığınıza eminiz. Uşak'a özgü olan yöresel yemekler ilk deneyenlerin oldukça beğenisini kazanan yöresel yemeklerdir.

3) Uşak Festivalleri

Uşak'a gelmişken şehir içerisinde ki festivallere katılmadan gitmek olmaz. Ege yöresine ait olan bu festivallere katılarak oldukça eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz. Bu festivaller oldukça eğlenceli ve benzersiz deneyimlerdir. Ailecek katılacağınız bu festivaller Uşak kültürünü yansıtan festivallerdir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS