Üsküp Nerede, Nasıl Gidilir? Üsküp'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Üsküp Nerede, Nasıl Gidilir? Üsküp'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Üsküp Nerede, Nasıl Gidilir? Üsküp'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

Üsküp Osmanlı tarihi açısından çok önemli bir şehirdir. Zamanında Osmanlı himayesi altında kalan Üsküp günümüzde Osmanlı tarihi eserlerini de barındırmaktadır. Aynı zamanda Üsküp günümüzde bir başkenttir. En politik ve kültürel yerlerden bir tanesi olan Üsküp'ün tarihi milattan önce 4000'li yıllara kadar uzanmaktadır. Vardar Nehri kıyılarında yer alan Üsküp Balkanlar'ın en önemli kentlerinden bir tanesidir. Üsküp konumu itibari ile de Kosova'ya çok yakın bir konumda bulunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üsküp Nerede?

Üsküp Kuzey Makedonya'da bulunmaktadır. Coğrafi konumu itibari ile Balkanlar'da yer almaktadır. Kuzey Makedonya'nın başkentidir.

Nasıl Gidilir?

Üsküp'e gitmek için yurt dışına çıkmanız gerekiyor. Bunun için de hem kara yolu ile hem de hava yolu ile buraya doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Üsküp'e hava yolu ile ulaşım sağlamak için İstanbul'dan doğrudan uçuş sağlayabilmektesiniz. Üsküp bileti alarak Kuzey Makedonya'ya vizesiz bir şekilde seyahat edebilmeniz mümkündür. Üsküp'e seyahat etmeniz hava yolu ile birlikte tam 1.5 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Üsküp'e kara yolu ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Bunun için vize almanız gerekebilir. Çünkü doğrudan ulaşım sağlamak için vize isteyen ülkelerden geçmeniz gerekmektedir. Vize alarak kara yolu ile birlikte yaklaşık 15 saatte Üsküp'e İstanbul'dan ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Üsküp'te Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Üsküp Sanat Köprüsü

Üsküp ile adeta özdeşleşmiş olan Üsküp sanat köprüsü Makedonya'nın da en ünlü simgesel yerlerinden bir tanesidir. Üsküp 2014 projelerinden bir tanesi olan Üsküp sanat köprüsü üzerinde tam olarak 29 tane de heykel yer almaktadır. Makedonyalı sanatçılar tarafından inşa edilmiş olan Üsküp sanat köprüsü Vardar nehri manzarasına sahip olan bir köprüdür.

2) Çifte Hamam

Üsküp'te Osmanlı imparatorluğu döneminden kalmış olan bir eserdir. En tarihi noktalardan bir tanesi olan Çifte hamam II. Bayezit döneminde inşa edilmiştir. Davut Paşa tarafından inşa ettirilen Çifte Hamam taş köprüye de oldukça yakın bir konumdadır. Tam olarak yapım yılı 1489 ila 1497 yılları arası olduğu bilinen bu hamam tarihte de birçok restorasyondan geçmiştir. Makedonya'da günümüzde görülebilecek bir Osmanlı eseri olan Çifte Hamam Türk kültürünü yansıtan bir tarihi yerdir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3) Taş Köprü

Üsküp'te bulunan bir tarihi taş köprüdür. Taş köprü Makedonya meydanında bulunmaktadır. Vardar nehri üzerinde inşa edilen taş köprü en eski tarihi köprülerinden bir tanesidir. Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa ettirilen Taş köprü bundan dolayı zaman zaman Fatih köprüsü olarak da adlandırıldığı bilinmektedir. Tam olarak 12 sütunu olan Taş köprü 220 metre uzunluğa sahiptir. Taş köprü oldukça sağlam bir tarihi yapıdır. Tarihte yaşanmış olan doğal afetler ve savaşlara karşı da ayakta kalmayı başarabilmiştir.

4) Üsküp Şehir Müzesi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üsküp'te müzeler de oldukça fazladır. Üsküp şehir merkezi eski tren istasyonunun bulunduğu konumda yer almaktadır. Tam olarak Üsküp tarihini de yansıtan bir müze olan Üsküp şehir müzesi tarihi değişimleri gözlemleyebileceğiniz bir müzedir. Tam olarak bu müze 1949 yılında kurulmuştur. Günümüzde Üsküp'te en çok ziyaret edilen mekanlardan bir tanesi olmuştur. Üsküp Şehir müzesi Makedonya'nın tarihini keşfetmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yeridir.

5) Makedonya Müzesi

Makedonya müzesi bu bölgenin en eski müzelerinden bir tanesidir. Tam olarak bu müze 3 ayrı bölümden yer almaktadır. İçerisinde arkeolojik, etnoloji ve tarih bölümleri yer almaktadır. Ülke hakkında pek çok eserler barındırılmaktadır. Makedonya müzesine cüzi bir miktar ödeyerek giriş sağlayabilirsiniz. Makedonya müzesi tarih boyunca da Üsküp geleneksel kıyafetlerinin yer aldığı bir müzedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6) Kuzey Makedonya Arkeoloji Müzesi

Müze gezmeyi sevenler için bu arkeoloji müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır. Kuzey Makedonya Arkeoloji müzesi tam Üsküp'ün merkezinde bulunmaktadır. Antik dönem ve Orta Çağ döneminden eserlerin içerisinde yer aldığı arkeoloji müzesi tam olarak 6 bin eserin bulunduğu bir müzedir. Pazartesi günleri hariç bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. 300 dinar karşılığında müzeye giriş sağlayabilirsiniz. 

7) Makedonya Meydanı

 Makedonya meydanı en popüler sokaklar arasında yer almaktadır. Makedonya müzesi şehrin en canlı yerlerinden bir tanesidir. Gece hayatının da sürekli olarak sürdüğü Makedonya meydanı Üsküp'e gelenlerin ilk ziyaret ettiği noktalardandır. Tüm ulaşım ağları bu noktadan ulaşılmaktadır. Geç saatlere kadar buradaki hareketlilik devam etmektedir. Pek çok kafe ve restoran yer almaktadır.