Varna Gezilecek Yerler - Varna'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Varna Gezilecek Yerler - Varna'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Varna Gezilecek Yerler - Varna'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Bulgaristan'ın en gelişmiş şehirlerinden olan Varna'da gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Varna ülkemize de yakın bir konumda bulunduğundan dolayı pek çok Türk vatandaşının ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesidir. Varna'da doğal güzellikler bir hayli fazla olup buraları gezerek güzel bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Varna konumu itibari ile Bulgaristan'ın doğusunda yer almaktadır. Bulgaristan'ın en büyük şehirlerinden bir tanesi olan Varna aynı zamanda Karadeniz'e de kıyısı bulunmaktadır. Bulgaristan'ın liman kentlerinden bir tanesidir.

Tarihte önemli bir süre Osmanlı himayesi altında kalmış bir şehirdir. Varna özellikle tarihte 500 yıla yakın Osmanlı himayesi altında kalmıştır. Bundan dolayı da şehirde Osmanlı eserlerini görmek mümkündür. Ülkemize yakın olması sebebi ile pek çok Türk nüfusu da yine burada görebilirsiniz. Varna bir liman kenti olduğundan dolayı denizcilik faaliyetleri de yine bu şehirde gelişmiştir.

Varna Gezilecek Yerler

1) Varna Dormition Katedrali

Varna şehir merkezinde bulunmaktadır. En büyük dini merkezlerden bir tanesidir. Varna Dormition Katedraline 133 basamakla çıkılabilmektedir. Varna'nın sembolik yapıları arasındadır. Varna Dormition katedrali görkemli mimari yapısı ile bilinmektedir. Avrupa kıtasının en büyük yapılarından bir tanesidir. Varna dormition katedrali Hristiyanların en çok ibadet için tercih ettiği bölgelerdendir.

2) Arkeoloji Müzesi

Varna'da yer alan bir müzedir. Müze şehir merkezine tam olarak 10 dakikalık yürüyüş mesafesi ile gidilebilen bir müzedir. Varna arkeoloji müzesi 1901 yılında ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Tam olarak 3 kattan oluşan bir müzedir. Arkeoloji müzesi Varna'da yapılmış olan kazı çalışmaları sonucunda elde edilen eserlerin sergilendiği bir müzedir. Tam olarak bu müze içerisinde 100 bini aşkın eser vardır. Bu eserleri fotoğraflayarak Varna'nın tarihini yakından tanıyabilirsiniz.

3) Evksinograd Sarayı

Varna şehir merkezine 20 dakikalık uzaklıkta yer almaktadır. Tarihi bir saraydır. Evksinograd Sarayı içerisinde birbirinden güzel porselenler ve tablolar yer almaktadır. Günümüzde ise bu saray bir kamu binası olarak hizmet vermektedir Varna'nın en görkemli mimari yapılarından bir tanesi olan Evksinograd sarayı görülmeye değer olan saraylardan bir tanesidir. Varna gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gereken bir saraydır.

4) Aladzha Manastırı

Sadece Varna şehrinin değil, Bulgaristan'ın en önemli manastırlarından bir tanesidir. Yunanistan ve diğer Balkan ülkeleri arasında da ünlü manastırlardan biri olan Aladzha manastırı Varna'nın tam olarak kuzeyinde yer almaktadır. Aladzha manastırı Orta Çağ da inşa edilmiş olan bir manastırdır. Hristiyan nüfusun en çok uğradığı manastırlardan bir tanesi olmuştur. Şehir merkezinden uzak olsa da günümüzde bu manastıra ulaşmak kolaydır. Tarih boyunca pek çok kez savaşlardan korunmuş bir manastır olmuştur. Aladzha Manastırı Varna'da ziyaret edilen bölgelerden bir tanesidir.

5) Retro Müzesi

Retro müzesi Varna'nın en enteresan müzelerinden bir tanesidir. Haftanın her günü Retro müzesine giriş sağlayabilirsiniz. Sabah 10 ila akşam 9 arası ziyaretçi kabul eden bir müzedir. Varna'da ki en eski eserlerin sergilendiği bir müzedir. Sosyalizm dönemine ışık tutan Retro müzesi 20. yüzyılda inşa edilmiştir. Retro müzesi içerisinde Lada ve Skoda markalarının üretmiş olduğu en eski arabaların sergilenmiş olduğu müze olarak da bilinmektedir. Retro müzesi içerisinde eski süs eşyaları da yer almaktadır.

6) Festa Dolphinarium

Bulgaristan'ın en büyük yunus akvaryumlarından bir tanesidir. Bulgaristan'ın deniz sınırında yer alan Festa Dolphinarium fütüristik bir yapısı ile bilinmektedir. Bulgaristan'da mimar Simeon Saraliev tarafından inşa ettirilmiştir. Bu bina tam olarak 14 metre yüksekliğe sahiptir. Festa Dolphinarium bir cam şeklinde tasarlanmıştır.

Varna'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Varna'da Alışveriş

Varna'da yöresel ürünler oldukça fazladır. Eğer alışveriş yapmayı seviyorsanız Varna'da alışveriş yapabilirsiniz. Bulgaristan Levası üzerinden alışveriş yaparak burada yöresel ürünleri satın alabilme şansınız vardır. Varna'nın en çok gelişmiş yerleri arasında alışveriş hanları gelmektedir.

2) Gece Hayatına Katılın

Varna'da gece hayatı da oldukça gelişmiştir. Birbirinden güzel restoran ve barlar yer almaktadır. Restoran ve barlara katılarak sabaha kadar eğlenebilir ve birbirinden güzel alkol ürünlerini tadabilirsiniz. Gece hayatında yeni insanlarla da tanışabilirsiniz.

3) Yöresel Ürünleri Tadın

Varna'da yöresel pek çok ürün yer almaktadır. Bulgaristan mutfağını yakından tanımak için Varna tam da size göre bir yerdir. Bulgar mutfağını bu şehirde tanıyabilirsiniz. Yöresel ürünleri tadabilir yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.