Vizesiz gidebileceğiniz Belgrad’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 10 mekân

Sırbistan’ın başkenti Belgrad; tarihi dokusu, canlı gece hayatı ve kültürel zenginliğiyle mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biri. Üstelik, Türk vatandaşları Sırbistan’a vizesiz girebiliyor. İstanbul’dan aktarmasız kısa bir uçuşla Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’na varabiliyorsunuz. (Fotoğraflar:Shutterstock)Belgrad, adım attığınız andan itibaren zaman yolculuğuyla 90’lara gelmişsiniz hissi veriyor. Fiyatlarda da benzer bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. Avrupa’nın geneline ve Türkiye’ye göre restoranlar ve marketler oldukça ucuz. Ülkede avro yerine, Türk lirasına kıyasla daha az değerli Sırp dinarı kullanılıyor. Haliyle Balkan kültürüne ve yemeklerine doyuyor, her şeyden biraz Türkiye’ye getirmek istiyorsunuz.
Belgrad’da gezmeye başlamadan söyleyelim, ünlü mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı Tesla, Sırp kökenli bir bilim adamı olduğu için, havalimanına adım attığınız andan itibaren her yerde Tesla ismini görmeye hazırlıklı olun. Gelelim Belgrad’ın keşfedilesi köşelerine:
1. Knez Mihailova
Belgrad’ın merkezinde, mağazalar, restoranlar ve sanat galerileriyle çevrili, trafiğe kapalı bu cadde, İstiklal Caddesi’nin 2000’lerin başındaki halini anımsatıyor. Alışveriş yapmak, Balkan lezzetlerini tatmak ve Belgrad’ı keşfe başlamak için ideal bir nokta.
2. Belgrad Tesla Müzesi
Belgrad’a gelip de Tesla Müzesi’ne girmeden dönmek olmaz. Tesla’nın küllerine de ev sahipliği yapan müzede ünlü mucidin hemen hemen tüm eserlerini görmek mümkün. Müzede aynı zamanda Tesla’nın icatlarını açıkladığı metinler, kişisel mektupları ve teknik çizimleri de yer alıyor. Tesla’nın kablosuz elektrik akımıyla florasan ve ampülleri aydınlatan icatlarına tanıklık etmek mümkün.
3. Zemun Bit Pazarı

Yaklaşık 30 yıldır devam eden Zemun Bit Pazarı, sadece Pazar sabahları kuruluyor. Pazarda hepsi birbirinden ilgi çekici, eski eşyalar, kitaplar, plaklar, kıyafetler ve oyuncaklar satılıyor. Hediyelik eşyaya ayırdığınız Sırp dinarlarını burada kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

4. Manufaktura
Belgrad’ı keşfederken yemek molası vermek istediğinizde uğramanız gereken ilk durak Manufaktura olsun. Knez Mihailova’nın ara sokaklarından birinde, kırmızı şemsiyeler altındaki bu restoranı gözden kaçırmanız mümkün değil. Sırp mutfağını, yerel bira ve şarapları tadabileceğiniz restoranda porsiyonlar büyük ve fiyatlar uygun.
5. Kalemegdan Kalesi

Knez Mihailova’ya birkaç dakika mesafede konumlanan Kalemegdan ve çevresindeki bahçeleri gezmeden Belgrad’dan dönmeyin. Osmanlı da dahil olmak üzere şehri işgal eden pek çok devletin etkilerini açıkça görebileceğiniz kale yüksekliğinden dolayı Tuna Nehri’ne ve şehre yukarıdan bakmak için ideal bir nokta.

6. St. Sava Kilisesi

Dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan St. Sava Kilisesi, Belgrad’da gezilecek yerler arasında mimari yapısıyla dikkat çeken bir başka nokta. Kilise, Vračar tepesinde Belgrad’ın tacı gibi duruyor. Yıllar içinde bombardımanlar ve işgaller sırasında zarar gören ve iç mimarisi de yarım kalan kilise adeta Sırbistan’ın Sagrada Familia’sı.

8. Bookastore

Hem kahve hem de kitapçı olan Bookastore, alışverişten ve gezmekten yorulduğunuzda soluklanabileceğiniz bir durak. Mekânın şirin dekorasyonu sayesinde Instagram hesabınız için de güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kahvenin yanında mekânın tatlılarından da deneyebilir, çok yorulduysanız Sırp şaraplarının da tadına bakabilirsiniz.

9. Tuna ve Sava Nehirleri
Belgrad’ın en güzel özelliklerinden biri şehrin ortasından Tuna ve Sava nehirlerinin akıyor olması. Güzel havalarda nehirler boyunca yürüyüşler yaparak şehri keşfedin. Belgrad’da gece hayatının en önemli parçası olan nehirdeki tekne-gece kulüpleri mutlaka gidilecekler listenizde olsun. Kış aylarında maalesef gece hayatı yaz mevsiminde olduğu kadar canlı değil.
10. Belgrad Havacılık Müzesi

Havacılığa merakınız varsa dönüş yolunda havalimanına gitmeniz gereken saatten bir saat erken giderek Nikola Tesla Havalimanı’nın bitişiğindeki, Belgrad Havacılık Müzesi’ni gezin. Mimarisiyle dikkat çeken müzenin içinde ve dışında pek çok tarihi hava aracı sergileniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS