Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler

Türkiye'deki en zengin mutfaklardan birine sahip olan Gaziantep'e gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken lezzetleri sizler için derledik.Gaziantep Lahmacunu
Malzemeler: 1 kg. az yağlı kıyma, 1.200 kg. domates, 5 bağ maydanoz, 200 gr. dolmalık yeşilbiber, 100 gr. sarımsak (taze veya kuru), 1 yemek kaşığı biber salçası, karabiber, tuz.
Hazırlanışı: Maydanozlar yaprak yaprak ayrılır. Sarımsaklar temizlenir, biberlerin çekirdekleri çıkarılır. Temizleme işi bittikten sonra bütün malzemeler zırhla doğranır veya robotta kıyma halini alıncaya kadar çekilir, içine kıyması da konarak iyice karıştırılır ve bir harç elde edilir. Hazırlanan harç pide fırınında fırıncı tarafından pide hamuru ile lahmacunlar yapılarak pişirilir.
Not: Malzemelerin zırhla kıyma haline gelmesi isteğe göre baharat konması ve meşe odunu ile taş fırında pişirilmesi lezzet açısından önemlidir.

Antep Katmeri
Hamur için 150 gr. un, 1 çay bardağı su, 1 çay kaşığı tuz. İçi için: 2 yemek kaşığı şeker, 2 yemek kaşığı çekilmiş Antep fıstığı, 100 gr. süt kaymağı.
Hazırlanışı: Malzemeler birbirine karıştırıldıktan sonra yoğurulur. Kulak memesi yumuşaklığına gelince avuç içiyle yumak haline getirilir. Biraz ay çiçek yağıyla yağlanır ve bir saat dinlendirilir, hamur böylece hazır duruma getirilmiştir. Hamuru açmak için, yumak el ile ezilir daha sonra merdane ile büyütülür. Elle havada çevrilerek açılır; kağıt inceliğine gelince elle düzeltilir ve muska gibi katlanıp dört köşe haline getirilir. Açılan hamurun ortasına iç malzemesi konularak, tekrar dört köşesinden içe doğru katlanır, tavaya yerleştirilerek fırına sürülür. 10-15 dakika fırında kızarıncaya kadar pişirilir. Katmer servise hazırdır.

Alinazik Kebabı
Malzemeler: 750 gr. iri çekilmiş kıyma, 1 kg yoğurt, 3 kg patlıcan, 5-6 diş sarımsak, tuz, karabiber, kırmızıbiber, sadeyağ.
Hazırlanışı: Yoğurt süzülür. Patlıcanlar ateşte közlenir közleme işlemine partılama ya da söğürme denir. Közlendikten sonra patlıcanların kabukları soyularak içi kesme tahtasında bıçakla kıyılır sonra elle yoğrularak veya tahta havanda dövülerek söğürme çok ince bir hale getirilir. Kıyma biraz yağ ilave edilerek kavrulur. tuz ve kırmızı biber eklenir. Kıyma çok kavrulmamalı yöremizin deyimiyle sulu-tuzlu olmalıdır. Söğürme hafif ateşte ısıtılır ve bu arada içine süzülmüş yoğurt yavaşça katılır.(yoğurt tatlı olmamalı kıyma da ne çok katı nede çok sulu olmalıdır) yoğurtlu söğürme ocakta hafif karıştırılırken dövülmüş sarımsak ilave edilir. Söğürme kaynamadan ocaktan indirilir servis tabağına çok ince bir şekilde yayılır. Hazırlanmış kıyma yoğurtlu söğürmenin üzerine döşenir. Yemeğimiz servise hazırdır alinazik sıcak olarak ekmekle yenir.
Soğan Kebabı
SOĞAN KEBABI Malzemeler: *500 gr. kıyma *1 kg. küçük kuru soğan *1 kahve fincanı nar pekmezi *tuz, karabiber Hazırlanışı: Kıymaya biraz tuz ve karabiber konur ve az suyla yoğrulur. Etler ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak yuvarlak köfteler yapılır. Soğanlar iri ceviz büyüklüğünde ikiye bölünür. Şişe bir köfte bir soğan saplanır. Mangalda pişirilir. Pişirilen kebapılar bir tepsiye dizilir. Üzerine sulandırılmış nar pekmezi veya az su gezdirilir, ateşte 10 dakika ağzı kapalı kapta bekletilir ve servis yapılır.
Cağırtlak Kebabı
Malzemeler: 150 gr. kuzu ciğeri (4 şiş), 30 gr. ciğer çözü ,ciğer yağı.
Piyaz malzemesi: 1 tutam maydanoz, sumak ekşisi, 1 adet küçük baş kuru soğan. Hazırlanışı: Ciğer, kuşbaşı büyüklüğünde parçalara ayrılır. Ciğer çözü de aynı büyüklükte parçalara bölünür. Kuşbaşı büyüklüğündeki 5 tike ciğer ve 1 çöz; her şişe iki tike ciğer, 1 tike çöz, 3 tike ciğer olacak şekilde saplanır.
Pişirilmesi: Şişlere geçirilmiş ciğerler harı geçmiş kömür ateşinde yakmadan çevire çevire pişirilir. Pişerken üzerine hafiften tuz, biber, kimyon atılır. Pişen ciğerler tabağa çekilir, üzerine bir miktar karabiber atılır.
Piyazın Hazırlanışı: Kuru soğan ince ince doğranır, sumak ekşisiyle karıştırılır, maydanoz ince bir şekilde doğranarak karıştırılır, hazırlanan piyaz tabaktaki ciğerin yanına limon, yeşilbiber, turp ve mevsimine göre yeşillikle birlikte konarak servise sunulur. Yanında ayran da içilebilir.
Antep Fıstığı
Rengi ve lezzeti ile tatlı ve pastaları süsleyen Antep fıstığı, yörenin sahip olduğu en özel tat. Şöhreti ülke sınırlarını çoktan aşan, şehrimizin sembolü olan Antep fıstığı, diğer tüm kuru yemişler arasında ayrıcalıklı bir yere sahip. Ünü başta tadı olmak üzere, fıstığın kendine has eşsiz özelliklerinden gelmektedir. Sert kabuklu olan Antep fıstığı ticari alanda önemli değere sahiptir.
Antep Yuvarlaması
Malzemeler: 500 gr. pirinç, 300 gr. yağsız çiğköftelik et, 500 gr. kemikli veya parça et, 1 bardak nohut, 3 bardak süzülmüş yoğurt, 1 yumurta, 1 yemek kaşığı un, 1 baş kuru soğan, tuz, karabiber, yeterli miktarda su, yağ, kuru nane.
Pirinç yıkanıp süzgece konulur. Soğan ince ince doğranır. Et, yıkanmış pirinç, tuz ve karabiber uygun bir kapta karıştırılıp, et makinesinin 1 numaralı süzeğinde çekilir. Çekildikten sonra, yuvarlanacak kıvama gelinceye kadar yoğrulur ve yoğrulan hamurun üzeri ıslak bir bezle örtülür. Hamurdan koparılan ceviz büyüklüğündeki bir parça elde 10-15 cm. uzunluğunda bir çubuk haline getirilir ve sonradan 0.5 cm. uzunluğunda minik parçalara bölünür. (Bu işlemi yapanlar hamurun ele yapışmaması için ellerini çay tabaklarına konulan sıvı yağa batırmalıdırlar. 0.5 cm. uzunluğundaki parçalar avuç ortasında iki el yardımıyla yuvarlanır. Bütün hamur bitene kadar yuvarlama işlemi sürmelidir. Hamurların hepsi yuvarlandıktan sonra suyun içerisine veya kaynayan bir su tenceresine oturtulmuş süzeğin içerisine yuvarlamalar konulup çok fazla pişmeyecek şekilde haşlanmalıdır. Haşlanan yuvarlamalar iyice soğutulur. Diğer tarafta kemikli et nohutla iyice pişirilir. Daha sonra haşladığınız yuvarlamalar içine atılır. Yemeğin yoğurdu ayrı bir tencerede içine un ve yumurta katılıp, iyice karıştırarak pişirilir. Kaynamaya yakın diğer tenceredeki malzeme yavaş yavaş yoğurdun içine ilave edilir. Bir taşım kaynadıktan sonra ocak kapatılır. Bir tencerede yakılmış ve üzerine kuru nane dökülmüş yağ, pişirilmiş yemeğin üzerine ilave edilir. Yemek servise hazırdır.
Karışık (Nakışlı) Dolma
Malzemeler: 750 gr yağlı kıyma, 1 kg. dolmalık patlıcan, 500 gr sert domates, 500 gr biber (kırmızı veya yeşil), 500 gr olgun domates (içi için ), 500 gr pirinç, 3 baş orta boy soğan, 2 baş sarımsak, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, tuz, karabiber, bahar, 1 bardak limon suyu.
Hazırlanışı: Tüm sebzeler yıkanır, ayıklanır, içleri oyulur temizlenir. Olgun domateslerin kabukları soyulur, ufak doğranır soğan ve sarımsaklar ince kıyılır. Yıkanan pirince kıyma doğranmış domates soğan sarımsak baharat ve salçalar ilave edilerek karıştırılır. Oyulan sebzelere sıkıştırılmadan içine doldurulur. Ağızları ya kapakları ile yada kesilmiş domates dilimleri ile kapatılır. Tencereye önce patlıcanlar, sonra biberler, en üste de domatesler yerleştirilir. Üzerine dolma taşı oturtulur dolmaları basacak kadar sıcak su konur tuz atılarak pişirilir dolmalar pişmeye yakın ekşi ilave edilir 10-15 dk ekşi ile kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır suyu süzülür ve servis yapılır
Alaca Çorba
Malzemeler: 2 su bardağı dövme (yarma), yarım su bardağı yeşil mercimek, 1 su bardağı nohut, 4-5 adet kuru soğan, 1 yemek kaşığı domates salçası, kırmızı pul biber, sadeyağ, 2-3 adet kırmızıbiber, tarhın, tuz.
Hazırlanışı: Daha önceden ıslatılan dövme ile nohut pişirilir. Soğanlar büyük halkalar halinde kırmızıbiberler irice doğranır. Dövme ile nohut biraz pişirildikten sonra önce mercimek sonra soğan ve kırmızıbiberler ilave edilir. Arada bir karıştırılarak, çorba iyice özleşinceye kadar pişirilmeye devam edilir üzerine kırmızıbiber tarhın ve sadeyağ ile yapılan sos konularak servis yapılır.
Börek Çorbası
10 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: Hamur için 750 gr un, tuz, yoğuracak kadar su . İçi için 300 gr yağsız kıyma, 1 baş soğan, 1 yemek kaşığı sadeyağ. Çorba için 500 gr kuşbaşı et, 1 su bardağı nohut, 3 kg yoğurt, 2 baş soğan, 1 adet yumurta, nane, tuz, sadeyağ.
Hazırlanışı: Hamur yoğrulur, üzeri nemli bir bezle örtülerek yaklaşık bir saat dinlendirilir. Kıyma kıyılmış bir baş soğan ve bir kaşık sadeyağ ile kavrularak soğumaya bırakılır. Hamur yufka ekmekten biraz kalın olarak açılır. İçine kavrulmuş kıyma yayılarak açılan hamur ikiye katlanır, bıçakla birer cm eninde kesilir, sonra 5'i,10'u yan yana ve üst üste konularak aynı şekilde boyunda kesilir (hamurlar tavla zarı büyüklüğünde olmalıdır) uçları kapatılır. Hamurun kesimi bittikten sonra bir tepsiye yayılarak kurutulur.(isteğe göre kurutulan hamurlar yağda kızartılabilir) Bu arada soğanlar yemeklik doğranır. Et ile nohut üzerine basacak kadar suyla pişirilir. Soğanlar eklenir ve yemeğin yoğurdu hazırlanır (yoğurt süzülür kesilmemesi için içine bir yumurta kırılarak veya bir kaşık soda eklenerek hafif ateşte kaynatılır.) yoğurt etin bulunduğu tencereye boşaltılır. Yaklaşık 5 dk kaynatıldıktan sonra hazırlanan hamurlar eklenir, hamurlar pişince çorba ocaktan alınır üzerine sadeyağ ve nane dökülerek servis yapılır.
Sarımsak Kebabı
11 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 500 gr orta yağlı zırhta çekilmiş kıyma, 1,5 kg taze baş sarımsak. Sosu için bir çorba kaşığı nar pekmezi, yarım su bardağı su, çeyrek su bardağı limon suyu.
Hazırlanışı: Sarımsaklar yıkanarak ikiye bölünür ortası çıkartılır. Kıyma diğer kıymalı kebaplarda olduğu gibi suyla hafif ıslatılarak et sakızlaşıncaya kadar yoğrulur. Hazırlanan kıymadan ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılarak şişe bir kıyma bir sarımsak olarak saplanır ve mangalda pişirilir pişme süresi sarımsakların cinsine göre ayarlanır
İçli Köfte
12 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: Köfte için 500 gr yağsız kıyma, 4 su bardağı simit, 2 baş soğan, 2 yemek kaşığı un (isteğe bağlı), tuz karabiber. İçi için 500 gr orta yağlı zırh kıyma, 4 baş orta boy soğan, 2 su bardağı ceviz içi, 1 yemek kaşığı sadeyağ, kızartma için yeterince zeytinyağı, tuz, karabiber, yenibahar. Hazırlanışı: Kıyma biraz yağ ilave edilerek kavrulur, ince kıyılmış soğanlar ilave edilir kıyma iyice kavrulunca ocaktan alınır. Kıyılmış ceviz içi ve baharatlarla karıştırılarak soğumaya bırakılır. Simit (ince bulgur) 2 su bardağı su ile ıslatılarak yumuşatılır 10-15 dakika bekledikten sonra ufak doğranmış soğan, tuz, kırmızıbiber ve kıyma konularak yoğrulur. Köfte kıvamına gelince köfteden yumurta büyüklüğünde parçalar kopartılarak önce yoğrulan kapta sonra elde biraz yumuşatılır. Avuç içerisine fincan gibi oyulur oyulan kısma hazırlanan iç konularak ağzı düzgün bir şekilde kapatılır köftelere konik bir şekil verilerek tepsiye dizilir. Tepsiye dizilen köfteler kurumaması için üzeri bir bezle örtülür. Hazırlanan köfteler kızgın yağda kızartılarak sıcak servis yapılır.
Antep Beyranı
13 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 1 kg. kemikli gerdan, 300 gr. pirinç, yaprak biber, tuz, karabiber, 10 diş sarımsak, 100 gr. beden yağı (iç yağı).
Hazırlanışı: Bir tencerede 1 kg. et, suyla yüksek ateşte kaynara çıkıncaya kadar kaynatılır ve bu arada etin kefi alınır. Kaynara çıkan etin ateşi kısılır ve haşlanıncaya kadar kaynatılmaya devam edilir. Başka bir tencerede 300 gr. pirinç haşlanır, 15 dakika daha sonra haşlanmış bu pirinçler 5 porsiyon olacak şekilde tabaklara konur. Pirinç üzerine 200 gr. et, et suyu, sarımsak, yaprak biber, tuz, karabiber konur ve limon sıkılır, kaynayıncaya kadar ısıtılır ve servise sunulur.
Firik Pilavı
14 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 1 kg. kemiksiz koyun eti (yağsız parça), 1 kase pilavlık bulgur, 1 kase firik, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, karabiber ve tuz, 1 su bardağı nohut - zeytinyağı, yeterince su.
Hazırlanışı: Koyun eti bir tencereye konur, yıkanır, üstünü örtecek kadar suyla ateşe konur. Köpükleri üstüne birikince (kaynamaya başlarken) alınır. Tuz atılır. Akşamdan ıslatılmış nohutlar, domates ve biber salçası, karabiber ilave edilir. Etler yumuşayıp yenecek hale gelince süzülür. Suyuna ayıklanmış bulgur ve firik atılır ve pişirilir (üstünü iki parmak geçecek kadar suyu olmalıdır). Suyunu çekip biraz demlendikten sonra yağı gezdirilir (bir çay bardağı). Nohutları karıştırılır. Etler kızgın yağ konulmuş tavaya atılarak her tarafları nar gibi kızartılır. Pilav servis tabağına alınır. Üstü kızartılmış etlerle kapatılır. Turp, tere, çoban salata, ayranla servis edilir.
Simit (İnce Bulgur) Kebabı
15 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 1 kg orta yağlı kıyma, 200 gr köftelik simit, 1 baş soğan, 5-6 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı nane, karabiber, tuz.
Hazırlanışı Simit çok az su ile ıslatılır. Kebapçıların deyimi ile soğutulur. soğan ve sarımsakların ince doğranarak (ince doğranmazsa kıyma dağılabilir) soğutulan simide eklenir biraz yoğrulur. Köfte yumuşayınca kıyma ve baharatlar konur iyice yoğrulur köfteden ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak şişe geçirilir elle düzeltilerek köftenin şişin etrafına eşit oranda sarılması sağlanır orta hararetli ateşte şişler sık çevrilerek pişirilir. Sıcak olarak servis yapılır
Antep Köy Kahkesi
16 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Antep Köy Kahkesi Gaziantep’te özellikle Ramazan Bayramlarında yapılan mayana (rezene), çörek otu, tarçın ve susam gibi baharatlar içeren özel bir kurabiyedir. Nohut mayası ile özel işlemlerden geçirilerek üretilir. Ağızda dağılan ve tazeliğini 3-4 ay koruyan bir üründür. Tazeliğini korumasındaki en önemli faktör mayalama işleminin diğer kurabiyelerden farklı olmasıdır. Kahke 1900'lü yılların başında Antepli ustalar tarafından Suriye'nin Halep şehrinden getirilmiş ve ilk olarak Ramazan aylarında çocuklara oruç tutmayı sevdirmek amacıyla yapılmış bir ürün olarak bilinmektedir. Antep Kahkesinin hem tuzlu hem de tatlı çeşitleri yapılmaktadır. Tescile konu olan Antep Köy Kahkesi tatlı bir Kahke çeşididir. Antep Köy Kahkesinin en önemli özelliği nohut mayasıyla yapılıyor olmasıdır. Nohut mayası Antep Köy Kahkesinin ağızda dağılabilir bir yapı kazanmasına ve dayanma süresinin uzamasına sebep olur. Ayrıca kullanılan baharatlar ve kahkenin şekli ürüne ayırt edici özelliklerini verir.
Ekşili Ufak Köfte
17 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 750 gr. parça et, 1.5 su bardağı nohut, 1 yemek kaşığı domates salçası, 3-4 diş sarımsak, 1 yemek kaşığı biber salçası, 2 limonun suyu, yeterince su. Köftesi için yarım kg. yağsız kıyma, yarım kg. simit, 2 adet orta boy kuru soğan, tuz, 1 çay kaşığı karabiber, yağ, nane.
Hazırlanışı: Simit önce su ile biraz ıslatılır. Soğanlar ufak ufak doğranır. Karabiber, kırmızıbiber ve tuz ilave edilerek iyice yoğrulur, (15-20 dk.) içine kıyma ilave edilir, köfte iyice yumuşayınca kadar yoğrulur. Köfteden bilye büyüklüğünde parçalar kopartılarak avuç içinde yuvarlanır. Diğer tarafta bir gece önceden ıslatılmış nohut ve et, halka halka doğranmış soğan ile et ve nohut yumuşayıncaya kadar pişirilir. Salçası ve ekşisi konulur. 2-3 taşım kaynatılır. Ayrı bir tencerede kaynatılan suya bir miktar tuz konur ve bu suda yuvarlanmış köfteler pişinceye kadar kaynatılır. Pişen köftelerin suyu süzülür. Servis yapılacağı zaman köfteler et ve nohutlu karışımın içine konur, biraz ısıtılır üzerine kızdırılmış yağ ile nane dökülür.
Yoğurtlu Patates
18 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: - 500 gr. az yağlı parça et - 1 su bardağı nohut - 1 kg. patates - 3 su bardağı süzülmüş yoğurt - 1 yumurta - 1 yemek kaşığı un - 1 çay kaşığı tuz - yağ, su ve haspir (isteğe göre kuru nane) Hazırlanışı: Doğranmış etler, akşamdan ıslanmış nohutla birlikte, tuz ve su konarak iyice haşlanır. Daha önceden küp şeklinde doğranmış patatesler ilave edilerek patatesler iyice yumuşayıncaya kadar pişirilir. Diğer taraftan yoğurdun içine yumurta ve un ilave edilip, çırpılır. Sürekli karıştırılarak 1 taşım kaynatılır, haşlanmış et, nohut ve patatesin içine katılarak 1-2 taşım kaynattıktan sonra ocaktan alınır. Üzerine ısıtılan yağ ve haspir dökülür. Sıcak olarak servis edilir. Not: Bu yemek kemikli parça etle de yapılabilir. Ayrıca haspir yerine isteğe göre kuru nane de kullanılabilir.
Doğrama
19 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
DOĞRAMA Malzemeler: *250 gr. kuşbaşı et *50 gr. patlıcan *1/2 çay bardağı yağ *1 yemek kaşığı domates salçası *1 adet orta boy kuru soğan *200 gr. nohut *2 adet orta boy domates *3 adet yeşil sivribiber *1 adet limon *kuru nane *3-5 diş sarımsak *4 su bardağı su Hazırlanışı: Tencerede yarım çay bardağı yağda kuşbaşı etler kavrulur. Kavrulan etin üzerine diş diş doğranmış kuru soğan ilave edilip soğanlar ölünceye kadar kavurma işlemine devan edilir. Bu karışımın içine salça koyup karıştırılır ve 4 su bardağı su koyup kanmaya bırakılır. Yemek kanmaya başladığında akşamdan ıslatılmış nohut konur ve kısık ateşte et ve nohut pişene kadar kaynatılır. Yemek piştikten sonra kuşbaşı şeklinde doğranmış patlıcanlar, kabukları soyulmuş doğranmış domatesler, yeşilbiberler ve istenilen büyüklükte doğranmış patlıcanlar, kabukları soyulmuş doğranmış domatesler, yeşilbiberler ve istenilen büyüklükte doğranmış sarımsaklar ilave edilir. Malzemelerin hapsi pişinceye kadar kaynatılır ve pişmeye yakın 1 adet limonun suyu sıkılır. Diğer tarafta bir tavada kızdırılmış yağın üzerine kuru nane konur. Bu yağ sıcak sıcak yemeğin üzerinde gezdirilir. Yemek servise hazırdır.
Malhıtalı (Mercimekli) Köfte
20 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 6 bardak kırmızı mercimek, 1 bardak simit, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 yemek kaşığı domates salçası, 2 tane kuru soğan, yarım bardak sıvı yağ, 2 demet maydanoz, 250 gr. yeşil soğan, 250 gr. yeşil sarımsak, tuz ve kırmızıbiber, yeteri kadar su.
Hazırlanışı: Kırmızı mercimek üzerine 2 parmak gelecek şekilde su ile ocağa konur. İçerisine biraz tuz ve biber attıktan sonra pişmeye bırakılır. Pişmeye yakın salçalar ilave edilir ve ateşi kısılarak simitle birlikte 2-3 dk. Kadar pişirilir ve ocağın altı kapatılır. Kuru soğanlar incecik doğranır, yağda kızartılır, sonra altı kapatılır, kırmızıbiber ilave edilir. Diğer taraftan sebzeler doğranır bir tarafa konur. Pişirilen kırmızı mercimek, simit karışımı, el girecek kadar soğuyunca 5 dk. yoğrulur. Yağ ve kızarmış soğanlar bu harca katılarak karışana kadar tekrar yoğrulur. Daha sonra maydanoz, soğan ve sarımsaklar katılır, küçük sıkmalar şeklinde veya kaşıkla alınacak şekilde servis tabağına konur ve servise sunulur.
Kabaklama
21 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 300 gr. parça et, 100 gr. nohut, 1 kg. kış kabağı, 2 yemek kaşığı karışık salça, 1 çay bardağı limon suyu, yeterince tuz, yarım çay bardağı yağ, kuru nane, yeterince su.
Hazırlanışı: Kabakların dış kabuğu soyulup içi temizlenip, kuşbaşı büyüklüğünde doğranır. Kabaklar kararmaması için suya konur. Diğer yandan bir gün önceden ıslanmış nohut il et yumuşayınca kadar pişirilir. Bunların üzerine sonra salça, limon suyu, tuz ve kabaklar ilave edilir. Kabak ve etler pişince üzerine yağda ısıtılmış, biber ve nane ile süslenir ve sıcak servis yapılır.
Pirpirim Aşı
22 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Malzemeler: 300 gr. kuru pirpirim (semizotu), 200 gr. tavla zarı büyüklüğünde doğranmış et, 100 gr. mercimek, 50 gr. lolaz, 2 adet kuru soğan, 13 diş sarımsak, 2 adet limonun suyu, 1 yemek kaşığı biber salçası, 100 gr. nohut, 50 gr. bulgur, tuz, biber, biraz nane, yağ (zeytinyağı veya ayçiçeği), su.
Hazırlanışı: Küçük küpler halinde doğranmış ve tencereye konmuş etlerin suyunu bırakması sağlanır. Bu ete yağ, ince kıyılmış soğan ilave edilir ve orta ateşte soğan biraz solunca domates ve biber salçaları konur. Bunlarla da biraz soldurulduktan sonra üzerine sıcak su koyup biraz kaynatılır. Ayrı kaplarda mercimek, nohut, lolaz ayrı ayrı haşlanır. Kurtulmuş pirpirim, suyu iyice koyulaşıncaya kadar haşlanır, suyu dökülür ve sıkılır. Kaynayan salçalı, kıymalı suyun içerisine haşlanmış pirpirm mercimek, nohut, bulgur lolaz ve dövülmüş sarımsak katıp tekrar pişirilir. Tuzu tamamlanır, ekşisi konur, ocağın altı kapatılır. Servis tabağına aldıktan sonra üzerine yağ, kırmızıbiber ve nane ile süs yapılır. (aynı yemek taze semizotu, pancar veya ıspanakla da yapılır.
Antep Şiveydizi
23 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Gaziantep, İpekyolu üzerinde yer alması, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve kıtlık zamanında elde olanı kullanma çabası neticesinde zenginliğine zenginlik katmış bir mutfaktır. Taze sarımsak, taze soğan, et, nohut ve süzme yoğurt kullanılarak yapılan Antep Şiveydizi, Antep mutfağında yer alan sebzeli yoğurtlu yemeklerin en ünlülerinden bir tanesidir.

Antep Fıstık Ezmesi
24 / 24
Gaziantep'e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetler
Antep Fıstık Ezmesi, Gaziantep'e özgü uzun yıllardan beri yapılan bir tatlıdır. “boziç” olarak tabir edilen erken hasat edilmiş Antep fıstığının şeker ile belirli ölçülerde karıştırılması ile hazırlanmaktadır. Antep fıstık ezmesinin ayırt edici özelliği ezme üretiminde kullanılan Antep fıstığı ve üretim metodudur.

Kaynak: Turkiye Kültür Portalı
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS