Yozgat İlçeleri Nelerdir? Yozgat'ın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Yozgat Haritası…

Yozgat İlçeleri Nelerdir? Yozgat'ın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Yozgat Haritası…

Yozgat İlçeleri Nelerdir? Yozgat'ın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Yozgat Haritası…

İç Anadolu Bölgesinin sınırları içinde yer alan Yozgat ili 5000 senelik geçmişi ile tarihin ayakta duran kenti olarak isimlendirilmektedir. Çok sayıda tarihi eserin yer aldığı Yozgat ili birbirinden farklı nitelikteki medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir ildir. Yalnızca tarihi alanlar ile değil, doğal güzellikleriyle de dikkati çeken Yozgat, her mevsim ziyaret edilebilen şehirlerden biridir. Bu durum da Yozgat'ı oldukça önemli kılmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yozgat Nedir?

Yozgat, Türkiye'nin içerisinde yer alan bir şehri ifade etmektedir. Yozgat ili, İç Anadolu'nun merkezinde yer alan başkent Ankara'ya tam 217 kilometre uzaklıkta olan bir şehirdir. Yozgat ilinin merkez ilçesinin 2018 tarihi itibari ile nüfusu 90.163 şeklinde olmaktadır. Anadolu’nun oldukça eski yerleşim merkezlerinden bir tanesi olduğu düşünülen bu yörede Alişar Höyüğü içerisinde yapılan kazılarda milattan önce 3000 yıllarına ait olan çok sayıda eser bulunmuştur. Buna ek olarak Hititlerin yerleşim merkezlerinden biri olduğu da bilinmektedir.

Yozgat'ın Coğrafi Özellikleri Nelerdir?

İç Anadolu bölgesinin Orta Kızılırmak kısmında bulunan bir ildir ve merkezi de aynı isimle anılmaktadır. Yozgat ili, Bozok yaylasının yüksek tepelerinden bir tanesinin eteğine kurulmuştur. Şehir alanı doğudan Akdağlar, güney kısımdan ve batı kısımdan Delice ırmağı vadisi, kuzey kısımdan ise Deveci dağları ile çevrili olmaktadır. Bölge arazi itibarıyla genelde dağlar ve vadiler ile kaplıdır.

Merkez ilçede senelik sıcaklık ortalaması yaklaşık 9 derece civarında olmaktadır. Kuzeyinde bulunan Çekerek vadisinde havalar az düzeyde ılıman geçmekte olsa da İç Anadolu bölgesinin tipik karasal iklimi bu yöreye hakimdir. Tabiat güzellikleri açısından zengin bir yöredir. Akdağmadeni etrafında yer alan ormanlar ve yaylalar, su kaynakları ve bitki örtüsü ile pek çok kişinin ilgisini çekmektedir.

Akdağ ormanları, ava ilgili olan kişilerin sık sık gittiği bir yeridir. Aynı biçimde Yerköy ile Şefaatli arasındaki Karanlıkdere, bahçeleri, bağları ve yabani hayvanları ile birlikte görenlerin ilgisini çekmektedir. Çekerek ve Delice çayları civarında yer alan mesire yerleridir. Çayıralan Ormanları, Sorgun, Yerköy ve Sarıkaya kaplıcaları da ziyaret edilmesi gereken dinlence yerleri ve şifa merkezi olmaktadır.

Yozgat'ın İlçeleri Nelerdir?

Yozgat'ın çok sayıda ilçesi vardır. Bu ilçeler şunlardır:

Yozgat (il merkezi)

Aydıncık

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akdağmadeni

Çandır

Boğazlıyan

Çekerek

Çayıralan

Kadışehri

Sarıkaya

Saraykent

Şefaatli

Sorgun

Yerköy

Yenifakılı

Şeklinde olmaktadır.

Yozgat'ın Nüfusu Ne Kadardır?

Yozgat nüfusu bir önceki yıla kıyasla 2.105 şeklinde azalmıştır. Yozgat ilinin nüfusu 2020 tarihine göre 419.095 biçimindedir. Bu nüfusun 209.257 kadarı erkek ve 209.838 kadarı kadından meydana gelmektedir. Yüzde olarak bakıldığında ise; %49,93 erkek ve %50,07 kadındır. Yüzölçümü 14.097 kilometrekare olan Yozgat şehrinde kilometrekareye 30 kişi düşmektedir. Yozgat ilinin nüfus yoğunluğu 30/kilometrekare olmaktadır.

Yozgat İsmi Nereden Gelmiştir?

Yozgat isminin, aslı "Bozok" şeklinde olup, zamanla bu isim "Yozgat" olarak değiştirilmiştir. Bununla birlikte Oğuz'ların; "Bozok" koluna mensup olan Türkmenlerin bu alana akınıyla beraber, yöre "Bozok" ismi ile anılmıştır. 1800'lü olan yıllara doğru bu ismin beraberinde "Yozgat" ismi da telaffuz edilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı