Zagreb Gezilecek Yerler - Zagreb'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Zagreb Gezilecek Yerler - Zagreb'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Zagreb Gezilecek Yerler - Zagreb'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Avrupa'nın en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olan Zagreb'de gezilecek ve görülecek pek çok tarihi yerler bulunmaktadır. Zagreb aynı zamanda başkent olan bir şehirdir. Bulunduğu ülkenin en yoğun nüfusa sahip olan şehirlerinden olan Zagreb'de yapılacak pek çok şey bulunmaktadır. Zagreb tam olarak 1.1 Milyonluk nüfusu ile ön plana çıkmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkemizden de Zagreb'e gidiş aktarmalı ve aktarmasız bir şekilde mümkündür. Zagreb tarihinde bu bölgeye ilk yerleşim 1. yüzyılda gerçekleşmiştir. Tarihi 1. yüzyıldan itibaren gelmektedir. Avrupa Birliği'nin en gelişmiş şehirleri arasında yer almaktadır. Tarihte bu şehre ilk isim ise 1094 yılında verilmiştir. Zagreb ismi ilk defa bu yılda söylenilmiştir. Tarihte pek çok savaşa şahitlik etmiş olan bir başkent olan Zagreb, Yugoslavya'nın dağılması ile birlikte yeniden savaşa şahitlik etmiştir.

Zagreb Gezilecek Yerler

1) Gornji Grad

Gornji Grad Zagreb'in en güzel yerlerinden bir tanesidir. Zagreb'in Orta Çağ eserlerinin yer aldığı bu yerde gezmek için her türlü imkan bulunmaktadır. Özellikle buraya ulaşım Zagreb'den doğrudan mümkündür. Kentin tam olarak orta kısmında yer alan Gornji Grad turistik mekanlardan bir tanesidir. 1876'da burada bir anıtsal mezarlık da inşa edilmiştir. Mirogoj burada ki anıtsal mezarlıklardan bir tanesidir. Aynı zamanda burada Hırvat parlamentosu da yer almaktadır. Zagreb gezi rehberinize mutlaka eklemeniz gereken yerdir.

2) Zagreb Katedrali

Zagreb katedrali 12. yüzyılda inşa edilmiş olan bir katedral olup en önemli dini yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Zagreb katedrali inşasında gotik mimari tarzı anlayışı benimsenmiştir. Tam olarak bu kentin sembolü olarak da bilinmektedir. En önemli turistik mekanlardan bir tanesi olan Zagreb katedrali tam olarak da 105 metre yüksekliğe sahip bir dini yerdir. Zagreb katedrali üzerinde altın renkli olan melek figürü ve Meryem ana yer almaktadır. Zagreb katedrali şehrin tam olarak merkezinde yer alan oldukça görkemli bir katedraldir.

3) Trg Bana Jelacica Meydanı

Zagreb'de ki en ünlü meydanlardandır. Tam olarak merkezinde yer alan bir meydandır. Yaya geçiş merkezi olan Trg Bana Jelecica Meydanı çevresinde alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar da yer almaktadır. 17. yüzyıldan beridir varlığını sürdüren bir meydandır. Zagreblilerin ortak olarak buluştuğu yerlerden bir tanesidir. Tam olarak bu meydandan yayalardan bağımsız olarak tramvaylar da geçmektedir. Bu meydanın tam ortasında da ünlü bir çeşme yer almaktadır. Şehrin ambiansını hissedebileceğiniz en güzel lokasyonlardan bir tanesidir.

4) Dolac Pazarı

Dolac pazarı Zagreb'in en renkli ve en hareketleri yerlerinden bir tanesidir. Birbirinden güzel renkli kaldırımları olan bir yöresel pazardır. Dolac pazarı tam anlamı ile bir ticaret merkezidir. Ev yapımı yiyeceklerin ve yöresel lezzetlerin bol olduğu bir yerdir. Dolac pazarı görülmeye değer olan yerlerden bir tanesidir. Bu bölgeden çok güzel hediyelik eşya alabilir ve yöresel lezzetleri yerinde tadabilirsiniz. Tarihte ilk kez 1926 yılında açılmış olan bu pazar o günden bu yana Zagreb'de bir ticaret merkezi olarak kullanılmaktadır.

5) Maksimir Park

Maksimir park Zagreb'in yeşillik alanlarından bir tanesidir. Maksimir park yerel halkın ve turistlerin de bol olduğu yerlerden birisi olarak bilinmektedir. Dünya'nın en eski şehir parklarından bir tanesi olarak bilinen bu parkta kültürel mirasın bir parçası olarak adlandırılan pek çok eser yer almaktadır. Tam olarak 1787 yılından bu yana bu parkta çok çeşitli endemik bitki türleri yetiştirilmektedir. Şehir merkezinin doğu tarafında kalan Maksimir parka ulaşmak da çok kolaydır. Bu parkın güney tarafında ise ailecek gidebileceğiniz bir hayvanat bahçesi yer almaktadır. Aynı zamanda yapay göller de bulunmaktadır.

Zagreb'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Renkli Gece Hayatına Katılın

Gece hayatına katılmayı seviyorsanız gece hayatında olmayı seviyorsanız Zagreb tam da size göre bir şehirdir. Zagreb'te yapılacak en iyi şeylerden bir tanesi olarak gece hayatına katılmak gelmektedir. Birbirinden güzel barları ve restoranları ile gecenin nasıl geçtiğini dahi bilemeyeceksiniz.

2) Zagreb Mutfağını Deneyin

Zagreb mutfağında birbirinden güzel yöresel lezzetler vardır. Bu yöresel lezzetleri daha önce hiç denemediğinize eminiz. Bundan dolayı bu yöresel lezzetleri deneyerek Zagreb mutfağını yakından tanıyabilirsiniz. Ağırlıklı olarak balkan yemeklerinin yer aldığı bu mutfakta sizin de damak tadınıza hitap edecek yemekler yer almaktadır.