Zeus Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Mağarası Tarihi Ve Özellikleri...

Zeus Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir? Zeus Mağarası Tarihi Ve Özellikleri...

Zeus Mağarası, oldukça mitolojik bir geçmişe sahiptir. Bu yönüyle mutlaka gezilip görülmesi ve keşfedilmesi gereken son derede güzel bir yer olma niteliğine sahiptir. Mağaranın iç kısmında 10-15 metre derinliğe sahip olan su tabakası bulunmakta olup bu su tabakası kendiliğinden oluşmuş bir havuz görünümüne sahiptir. Mağaranın içinde bulunmakta olan su tabakaları tatlı ve tuzlu suyun birbirine karışması şeklinde oluşmuş durumdadır. Zeus mağarası özellikle yaz aylarında turistlerin önemli uğrak noktaları arasında yer almaktadır.

 Zeus Mağarası Nerede?

 Zeus mağarası içinde çamur bulunduran bir ortam barındırmaktadır. Mağara içerisindeki bu çamurun cilde sürülmesi durumunda şifa kaynağı oluşturduğun inanılmaktadır. Zeus Mağarası içerisinde bulunan havuz görünümündeki su tabakası içerisinde dalış da yapılabilmektedir.

 Yaz ve kış aylarında fark etmeksizin mağaranın suyu her daim 5 derece ısıya sahip olmaktadır. Yaz aylarında mağara içerisi son derece serin bir ortam sunmaktadır. Kışın ise daha sıcak bir atmosfer sunmaktadır. Yerli ve yabancı çok sayıda turist özellikle yaz sezonunda Zeus mağarasına büyük ilgi göstermektedir.

 Doğa harikası olma niteliğine sahip olan Zeus Mağarası, Aydın ilinin Kuşadası ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelçamlı Mahallesinde misafirlerinin karşısına çıkmaktadır. Yani konum olarak Kuşadası ilçesinde Dilek Yarımadasının hemen girişinde bulunmaktadır.

 Zeus Mağarası'na Nasıl Gidilir?

 Zeus Mağarası'na ulaşım sağlanması son derece kolay olmaktadır. Mağara konum olarak Dilek Yarımadası Milli parkına varılmadan hemen 100 metre geride sol tarafta kalır. Dilek yarımadası Milli Parkına şahsi aracı ile ulaşım sağlayacak olanların öncelikle Aydın iline giriş yapmaları sonrasında da Kuşadası ilçesine giriş yapılması gerekmektedir. İlçeye giriş yapıldıktan sonra ise Davutlar veya Güzelçamlı beldesinden yönlendiren tabelalar vasıtasıyla milli parka ulaşım sağlanabilmektedir.

 Zeus Mağarasına ulaşım için toplu taşıma araçlarından da yararlanılabilmektedir. Bunun için ise Aydın'dan Kuşadası'na yahut Söke'ye giden toplu taşıma araçlarından yararlanmak gerekmektedir. Daha sonra da Davutlar veya Güzelçamlı beldelerine giden dolmuşlar vasıtasıyla milli parka gitmek mümkün olmaktadır.

 Zeus Mağarası Tarihi ve Özellikleri

 Doğa harikası olarak karşımıza çıkan Zeus Mağarası kalkerli kayaçların yer altı suları ile aşındırılması sonucunda oluşmuştur. Mağara içerisinde bir çöküntü oluşmuş olup bunun sonucunda oluşan bu çöküntü içerisine sular birikerek doğal bir havuz meydana gelmiştir.

 Zeus Mağarası milli park sınırları içerisinde yer almaktadır. Bundan dolayı giriş ve çıkışlarında düzenleme yapılmamıştır. 15-20 metrelik ölçülere sahip olan son derece zor olan alanlardan mağaraya gidilebilmektedir. Mağaranın ağız kısmı 30-40 metrelik bir açıklığa sahip olup yönü kuzeye doğru bakmaktadır.

 Zeus Mağarasında yüzülebilecek niteliğe sahip olan yerlerde mağara derinliği 4-5 metre civarında olmaktadır. Bazı kayaçlarda ve kıyılardaki yüksekliğin ise 8-10 metreye ulaştığı görülmektedir. Karst kuyusu biçimine sahip olan mağara galeri tavanlarının çökmesi sonucunda oluşmuştur. Burada dağların iç kısmındaki yer altı suları doğal bir havuz meydana getirmiş ve obruk gölü oluşumu ortaya çıkmıştır.

 Mağaranın su altında bulunmakta olan duvarlarda son dere güzel sarkıtlar da varlık göstermektedir. Doğa harikası mağaradan 50 metre kadar içeri girilebilmesi mümkün olmaktadır. Zeus Mağarası Davutlar Milli parkının 100 metre gerisinde sol tarafta konumlanmış durumdadır. Mağara'ya girişler milli park içerisinden yapılabilmektedir. Zeus Mağaranın pek çok mitolojik öyküsü de günümüze ulaşmış durumdadır.

 İlgi çekici yapıya sahip olan Zeus Mağaranın giriş kısmı gizli kalmış durumdadır. Bundan dolayı da milli parkı gezmeye gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğu Zeus Mağarasını göremeden geri dönebilmektedir.

 Zeus Mağarasına giriş yapacak olan ziyaretçilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Fakat Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkını gezmek isteyen ziyaretçiler bu bölgeyi ziyaret etmek için ücret ödemek durumunda kalmaktadır. Güzelçamlı Dilek Yarımadası Milli Parkına yaya olarak yapılan girişler için 4 TL, araba ile yapılan girişlerde 12 TL, Otobüs ile yapılan girişlerde ise 120 TL ödenmesi gerekmektedir.

 Zeus mağarasını ziyaret eden kişiler için belirlenmiş durumda olan bir saat kısıtlaması söz konusu değildir. Ancak mağaranın su derinliği oldukça yüksek olduğundan dolayı ve mağaraya gece girişleri çok fazla karanlık olması nedeniyle gece saatlerinde mağaraya girilmesi kesinlikle önerilmemektedir. Zeus Mağarası dalmak için bölgeye gelen ve sonrasında da kaybolan dalgıçlar ile çoğu kez gündeme gelmiş bir mağara olma özelliği taşımaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS