Sicil Affı: Banka kredisi almak isteyenler | Bankalar kayıtlarını silmezler

Sicil Affı: Banka kredisi almak isteyenler | Bankalar kayıtlarını silmezler

Sicil Affı: Banka kredisi almak isteyenler | Bankalar kayıtlarını silmezler

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek sicil affı üzerinden banka kredisi alamayanlar için açıklamalarda bulundu. Şimşek, sicil affı tek başına banka kredisi almak için yeterli değildir, bankalar kayıtlarını silmezler, dedi.

Sicil affı ve banka kredisi ekonomi dünyasında tartışılmaya devam ediyor. Sicil affın gelmesiyle, vatandaşlar banka kredisi almak isterken, bankalar bu konuda imtiyazlı davranyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek "Bankalar kayıtlarını silmezler" açıklamasında bulundu.

Torba tasarının  Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri sırasında konuşan CHP  Niğde  Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek'e sicil affının bankalarda uygulanmadığı şikayetinde bulundu. Gürer, bankacıların krediye başvuranları, "Müdürlükten henüz talimat gelmedi" diyerek geri çevirdiğini söyledi.

Sicili temiz olsa da banka kredi vermeyebilir


CHP  Edirne  Milletvekili  Okan Gaytancıoğlu da, vatandaşın sicil affı sayesinde üzerindeki kırmızı kalemin silindiği düşüncesiyle bankalara başvurduğunu, ancak 'siciliniz bozuk' denilerek kredi verilmediğini söyledi. Gaytancıoğlu, bazı vatandaşlara, 'Kardeşinin, eşinin sicili bozuk, sana kredi veremeyiz' denilerek kredi verilmediği şikayetini de Şimşek'e iletti. Eleştirileri yanıtlayan Şimşek, sicil affının tek başına kredi almak için yeterli olmadığını söyledi.

Aftan çok bankalarda risk değerlendirmesi esas alınır

Meclis'ten çıkan sicil affı düzenlemesinin bütün bankalar için bağlayıcı olduğuna işaret eden Şimşek, "Ancak bankaların kime ne ölçüde kredi verip vermeyeceği hususu apayrı bir konudur. Yani, sicil affının varlığı veya sicilin temizlenmiş olması tek başına kredi verilebilir olup olmadığını sağlamayabilir" dedi. Şimşek, bankaların bir kredi başvurusu durumunda önce risk değerlendirmesi yaptıklarını, daha sonra teminata baktıklarını ona göre de kredi verip vermeyeceklerine karar verdiklerini söyledi.

Şartları yerine getirip vatandaşa banka kredi vermiyorsa…

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci, kredi yapılandırması için gereken şartları taşıdığı halde vatandaşın kredi başvurusunu geri çeviren bankaların kendilerine bildirilmesini istedi.

Tüfenkci, beyaz sayfa açmak için sicil affını getirdiklerini belirterek, "Geçmişteki çek borcunu ödediyse şartlar gerçekleşmiş oluyor. Sicil affı zaten bunun için var. Kredi borcu var diye ya da geciktirip ödedi diye kredi vermeyen bankalar varsa gereğini yaparız. Bu konuda çok katıyız. Kredibilitesi zayıftır ona bir şey demiyorum. Ama sicil affı noktasında onu hayata geçirmek zorundasınız. Yapılandırma istiyorsa ve yapılandırmanın şartlarını taşıyorsa bu konuda yardımcı olmanız gerekiyor. Sicil affını uygulamama konusunda direnen bankalar varsa, vatandaş bize söylesin" dedi.