Son dakika... Bozdağ'dan KHK açıklaması: Bir eksiklik yok

Video: Son dakika... Bozdağ'dan KHK açıklaması: Bir eksiklik yok

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ son çıkan KHK'lar hakkında konuştu. Metinde herhangi bir eksikliğin ve muğlaklığın olmadığını söyleyen Bozdağ, ' O gece halkımız meşru müdafaa yapmıştır; bu suç değildir' dedi. Bozdağ sözlerine şöyle devam etti: Bu düzenleme 15 Temmuz'dan öncesini kesinlikle kapsamadığı gibi 16 Temmuz'dan sonrasını da kapsamıyor. Bunu kim böyle yorumluyorsa ya bu maddeleri okumamıştır ya da okuduğunu anlamıyordur.

 Konuşmasından satır başları:

Burada yapılan düzenleme ile 15 Temmuz demokrasi destanını yazan, darbenin başarsızlığını sağlayan şehitlerimizin yakınları, gazileri ile ilgili idari bakımdan bir sorumsuzluk hali görmektedir. Bununla ilgilidir. Terör eylemleri ayrı, darbe eylemleri ile ilgili ayrı bir değerlendirme yapmıyor.

O gece halkımız meşru müdafaa yapmıştır; bu suç değildir. 

CHP'nin eleştirileri: Okuduğunu anlama zorluğu olarak değerlendirmezsek kötü niyetli bir durumdur. Maddeyi deminde sizinle paylaştım çok net bir şekilde 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamındaki eylemlerin bastırılmasını kastediyor. Bu düzenleme 15 Temmuz'dan öncesini kesinlikle kapsamadığı gibi 16 Temmuz'dan sonrasını da kapsamıyor. Bunu kim böyle yorumluyorsa ya bu maddeleri okumamıştır ya da okuduğunu anlamıyordur. Bu madde geleceği düzenlemiyor. Devlet çete kuruyor demek ne demektir? Bu devlete hakarettir. Darbe teşebbüsü olduğunda sokağa çıkan insanlara hakaret ediyorlar. Türkiye'de bundan sonra darbe olduğunuda vatandaş mücadele etmeyecek mi, tankların önüne yatmayacak mı?

Bundan sonra kimse Türkiye'de darbe marbe yapamaz. Vatandaşı bir nevi tehdit ediyorlar. Türkiye'de bir daha darbe teşebbüsü olursa sokağa çıkmayın diyorlar. 

(Metindeki muğlaklık eleştirisi) Bu metinde bir muğlaklık yok. Bir eksiklik yok. Güneş gibi ortada her şey. Ama bu metin üzerinden yorum yapanlar CHP'yi doğru kabul ederek yorum yapıyorlar. Bunlar çarpıtma yorumlar. 15 Temmuz 2016'da teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki eylemleri bastırmayı kastediyor. Yeni bir düzenlemeye gerek yoktur. Bu düzenleme genel, özel veya örtülü bir aftır demek, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü önlemek için şehit olanlara hakarettir, onların yakınlarına hakarettir. Gazilerimize hakarettir. Af, suç işleyenler hakkında yapılır. Ortada işlenmiş bir suç yok. Eğer 15 Temmuz kahramanlarını suçlu ilan ediyorsa CHP, çıksın söylesin. Çıksınlar söylesinler mertçe. Ortada bir suç mu var? Yok. Buna af diyenler darbenin başarısızlığına üzülenlerdir. Darbe sevenlerdir bunlar. Bakın 12 Eylül darbesi oldu, bunu yapanlar, darbecileri himaye eden bir düzenleme yaptılar. Darbecileri koruyan bir düzenleme yaptılar. Biz darbecilere karşı mücadele eden kahramanları himaye eden bir düzenleme yapıyoruz. Sokağa çıkan vatandaşlarımızı kimse suçlu ilan edemez, hiçbir savcı da bu insanlarla ilgili soruşturma başlatmayı aklının ucundan geçirmez. Biz bunu neden getirdik? FETÖ'nün bazı teröristleri, ve onların sözcülüğünü yapan CHP, bu darbe teşebbüsünü engelleyenleri doğrudan ve dolaylı olarak tehdit eden açıklamalar yaptılar. Kılıçdaroğlu'nun bir takım açıklamaları var. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü engellemek için meydanlara çıkmış insanlarımıza kamu malına zarar verdi dedi. Sen tankın içindeki darbeci askeri çıkardın, çıkarırken darp ettin diye onlara soruşturmam mı açılacak? Olacak iş mi bu? Benim gördüğüm FETÖ'nün beklentilerini karşılayan bir iddiadada bulunuluyor. Vatandaşlarımızın bundan sonraki terör eylemlerine karşı yapacak şeyleri kapsamamaktadır.

 (KHK'ların çıkış tarihi) KHK çıkarma yetkisini Anayasa hükümete vermektedir. Hükümet istediği zaman çıkarma yetkisine sahiptir. Kararnamenin bir vakti yoktur, ihtiyaç duyulması halinde KHK çıkarabilir. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS