Son dakika... Erdoğan'dan Almanya'ya sert sözler

Son dakika... Erdoğan'dan Almanya'ya sert sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi Kredi Anlaşması İmza Töreni''nde konuştu. Erdoğan, Alman şirketler hakkında soruşturma başlatıldığı iddialarını yalanladı. İnsan hakları savunucularının tutuklanması üzerine Almanya'dan gelen açıklamalara tepki gösteren Erdoğan "Alman şirketlerin garantisi biziz" dedi ve ekledi: "Almanya kendine çekidüzen vermeli."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İkitelli İstanbul Şehir Hastanesi Kredi Anlaşması İmza Töreni''nde konuştu.


Konuşmasından satır başları:


Dün geceki depremde ciddi bir hasar ortaya çıkmaması alınan tedbirlerin etkili olduğunu göstermiştir. Allah hepimizi ve tüm dünyayı bu tür afetlerden korusun. 


36 ayda tamamlanması planlanan İkitelli Şehir Hastanemiz, İstanbul'a ve ülkemize sağlık alanında yepyeni bir vizyon katacaktır. Buradan ülkemize olan destekleri için tüm Japon dostlarımıza teşekkür ediyorum. Türk milleti zor zamanlarında yanında olan dostlarını asla unutmayacaktır.


Bizimle çalışmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık. Biz böylesine iyi düşünürken bazılarının ticaretle siyaseti karıştırdığını görüyoruz. Alman Dışişleri Bakanı'nın sözlerini şiddetle kınıyorum. Ben kendim sordum, 'Alman şirketleriyle ilgili başlattığınız soruşturma var mı?' Dün aldığım cevap ise, 'Hiçbir Alman şirketiyle ilgili soruşturma yoktur.'


Yeni kabinede değişen isimler


Bakın, Türkiye'yi karalamaya yetmez, bizi korkutmaya gücünüz hiç yetmez. Biz Alman firmalarını nasıl güvence altında çalıştırdıysak aynı şekilde çalıştırmaya devam ederiz. Onların garantisi biziz. 


Almanya hesap vermelidir


Türkiye'den kaçan teröristler Almanya'da niçin saklanıyor? PKK'yı kendi caddelerinde Alman polisinin koruması altında gösteri yapmasına izin veren Almanya bunu nasıl izah edecektir? Almanya önce bunun hesabını vermelidir. Bizim yargımız onların yargısından daha bağımsızdır. Biz bir çadır, kabile devleti değiliz. Biz bin yıllara bali bir devletiz. Bunlar böyle bir çalışma yürütmediğine göre, bu iddia ülkemizi karalamaya yöneliktir. Almanya kökenli şirketler en rahat çalıştığımız şirketlerdir. Bunlar serbest piyasıyı da bilmiyor. Hasbelkader yakaladıkları zenginlikle Türkiye'yi tehdit ediyor. 


Başbakan Yıldırım'dan Almanya ve İsrail açıklaması


Almanya'nın seyahat uyarısını da yersiz ve kasıtlı bulduğumu iletmek isterim.


Ülkeler dedikodularla yönetilemez. Kendilerine gelince hukuk devletinden ödün vermeyenlerin, konu ülkemiz olunca hukuku hiçe saymalarını kesinlikle kabul etmiyoruz. 


 Türkiye konusunda bu tür beyanlarda bulnan herkesi, ülkelerin egemenlik haklarıyla ilgili ilkelere saygı göstermeye davet ediyorum. 


Katar krizi


Körfez bölgesindeki yatırımcılara çağrıda bulunmak istiyorum. Kriz bizi gerçekten üzdü. Samimi gayret gösteriyoruz. Körfez'de birlikte daha çok çalışmak istiyorum. Siyasi sorunlar gelip geçicidir. Ekonomik ilişkiler kalıcıdır. 


Şehir hastaneleri


Şehir hastaneleri birinci derece ve sadece büyükşehirlerimizi hedef alan hastaneler zinciridir. Özel bir kanun çıkarmak dahil tüm sorunları çözerek 2013'te ilk 13 hastane için imzaları atmayı başardık. İnşaatına başlayamadıklarımız var. Tüm desteğime rağmen böyle bir gecikme ortaya çıkmasından dolayı da müteessirim. Bu kayıp ülkemindir. 2019 yılında da Eskişehir, Elazığ ve Konya Karatay şehir hastanelerini açmayı planlıyoruz. Şu anda 21 proje ile ilgil çalışmalar devam ediyor. Sağlık konusu, eğitim, emniyet ve adaletle birlikte öncelik verdiğimiz 4 alandan biridir.


Gençlerimiz eski günleri bilmedikleri için onlara dönüşümün önemini anlatmakta zorlanıyoruz. Ama şimdi 1-2 yataklı odalar. Çünkü, bu millete bu yakışır. Şimdi artık pırıl pırıl hastanelere geldik. Gençlerimiz de büyüklerinden sorup öğrenerek bu gerçeği anlayacaktır. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS