Son dakika...Memur ve memur emeklilerinin ek zam oranı belli oldu

Son dakika...Memur ve memur emeklilerinin ek zam oranı belli oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, milyonlarca memurun maaşlarındaki enflasyon farkını belirleyecek olan haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Haziranda enflasyonun yüzde 0,27 gerilerken memur ve memur emeklilerinin temmuz ayında alacakları ek zam oranı da kesinleşti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜİK'in açıkladığı verilere, haziran ayı Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,27 düşüş kaydetti. Böylece bu yılın ilk 6 ayındaki enflasyon oranı yüzde 5,89 olarak gerçekleşti. TÜFE, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,90 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,36 artış kaydetti.

Temmuzda memur maaşları yüzde 6,89 zamlı yatacak

Böylece memur maaşlarına yüzde 4'lük zamma ek olarak yüzde 2,89 enflasyon farkı yansıtılacak. Böylece temmuz ayında memurların alacağı toplam zam oranı yüzde 6,89 oldu.

Kamu çalışanı işçiler ne kadar zam alacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Beklentiler ne yöndeydi?

17 ekonomistin katılımıyla sgerçekleştirilien AA Finans beklenti anketine göre,  ekonomistlerin haziran ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde sıfır oldu. Ankete katılan ekonomistlerin haziran ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde eksi 0,82 ve en yüksek yüzde 0,97 aralığında yer aldı.

Yüzde 4'lük zamma enflasyon farkı ilave edilecek

Toplu sözleşmeye göre, yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alacak devlet memurları ve emeklilerin gözü haziran ayı enflasyon oranlarındaydı. Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı, 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin, 2016 Aralık ayına göre 6 aylık değişim oranı yüzde 3'ü aşarsa memurlara enflasyon farkı ödeniyor. Memurlar 2017'nin ilk 6 ayı için yüzde 3 zam almıştı. 


İşsizlikle mücadelede Türkiye sondan üçüncü