İdlib operasyonunun amacı ne?

  1. Dünya
Video: İdlib operasyonunun amacı ne?
Rusya, <a class="in-news-link" href="/turkiye" target="_blank" title="Türkiye haberleri">Türkiye</a> ve İran, Astana süreciyle İdlib'e çatışmasızlık bölgesi kapsamında asker göndermeyi kararlaştırmıştı. Eylül ayındaki Astana Zirvesi'nde alınmıştı karar. Gözlemci gücün amacı çatışmasızlığın devamını sağlamak...

Rusya, Türkiye ve İran, Astana süreciyle İdlib'e çatışmasızlık bölgesi kapsamında asker göndermeyi kararlaştırmıştı. Eylül ayındaki Astana Zirvesi'nde alınmıştı karar. Gözlemci gücün amacı çatışmasızlığın devamını sağlamak...

İdlib operasyonunda amaç, Esad yönetimi ile uluslararası toplumun "terörist unsur" olarak görmediği isyancı silahlı grupların Astana'da vardığı çatışmasızlık mutabakatına uyulup uyulmadığını gözetlemek.

İdlib üçüncü çatışmasızlık bölgesi. Daha önce Suriye'nin güneydoğu sınırında ve güneybatısında operasyon başlatılmıştı. İki bölgede de çatışmalar büyük ölçüde durdu.

Türkiye İdlib'in iç bölgelerinde, Rus güçleri ise dışında gözlem noktaları kuracak. İdlib'in kuzey hattında kurulacak 14 gözetleme noktasından 500 askerle TSK, güney hattında kurulacak gözetleme noktalarından da Rusya, ateşkese uyulup uyulmadığını gözetleyecek.

Yeni Suriye anayasası

Operasyon başarılı olur ve çatışmasızlık kalıcı hale gelirse taraflar kasım ayı başında Cenevre'de bir araya gelecek ve yeni Suriye anayasasını görüşmeye başlayacak.

TSK'nın bazı gözetleme noktaları, YPG'nin kontrolündeki Afrin'in güneyinde bulunacak. Bu da YPG'nin Akdeniz'e koridor açma isteğine karşı TSK'ya önemli bir taktik üstünlük sağlayacak. Afrin'de Rusya'nın askeri varlığı söz konusu ve Türk ordusunun Afrin'e bir operasyon başlatması beklenmiyor.

Göçü engellemek de amaçlanıyor

İdlib operasyonunun bir diğer amacı da göçü engellemek. Sınıra sıfır sayılabilecek kuşakta halihazırda 1 milyondan fazla kişi kamplarda barınıyor. Yerel sivil idare kayıtlarına göre İdlib'de 2 milyon 400 bin civarında yerli nüfus, yaklaşık 1,3 milyon da iç göçle gelmiş vatandaş barınıyor.

TSK'nın İdlib'de ateşkesin korunması amacıyla başlattığı intikal, sivillerin güvenle barınmasını sağlayacağı için, olası göç dalgasının önüne geçmiş olacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS