None

Son dakika... İhraç edilen kamu görevlilerinin sayısı açıklandı

Son dakika... İhraç edilen kamu görevlilerinin sayısı açıklandı

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, şu ana kadar görevden ihraç edilen kamu personeli sayısını açıkladı.

Kurtulmuş, OHAL süreci içinde toplam 26 KHK çıkarıldığını ifade ederken, bu KHK'larla 111 bin 240 kamu görevlisinin görevden ihraç edildiğini, 32 bin 180 görevlinin ise uzaklaştırıldığını belirtti. Kurtulmuş,  yapılan itirazlar sonucunda 35 bin 639 kamu personelinin görevlerine iade edildiğini de ifade etti.

Toplam 3.5 milyon kamu çalışanı olduğunun altını çizen Hükümet Sözcüsü, KHK'lar ile görevden alınan personelin toplamın yalnızca yüzde 3.5 kadarını oluşturduğunu söyledi.

'3 bin 28 başvuru yapıldı'

Numan Kurtulmuş, OHAL İnceleme Komisyonu'na bugün 3 bin 28 başvuru yapıldığını söyledi.

FETÖ açıklaması: 966 bağlantılı şirkete el konuldu

Kurtulmuş FETÖ bağlantılı şirketler hakkında; "Bu örgütün maddi kaynaklarının kurutulması da bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından birisidir. Bunun için örgütle irtibatlı olan 966 şirkete el konulmuş ve TMSF'ye devredilmiştir. Ayrıca bu şirketlerin yaklaşık 4 bin 888 mal varlığına el konulmuş bu mal varlıklarının taşınmazlarının Maliye'ye devri sağlanmıştır. Ayrıca, finansal mücadelenin gerçekleştirilmesi için her türlü imkanla bunlarla mücadele edilecek, finansal kaynakları da kurutulacaktır." ifadelerini kullandı. Kurtulmuş, ABD'ye çağrıda bulunarak, "Dostluk Gülen'i tutuklamayı gerektirir" dedi.


Kurtulmuş: 966 bağlantılı şirkete el konuldu

Gülen'in o fotoğrafına sert tepki

Kurtulmuş, Wall Street'te çıkan röportajı için şunları söyledi: "Asla sıradan bir fotoğraf ve röportaj değildir. Sıradan bir insan FETÖ'nün vermek istediği mesajdan ve yayımlanan fotoğraftan ne yapmak istediğini anlar ve ne halt ettiği gayet açıktır.

Darmadağınık olmuş bir örgüte moral amaçlı bir röportajdır. Çok açık bir şekilde, sürekli mevzi kaybeden, darmadağınık olan örgüt üyelerine moral aşılamaya çalışan, üstü kapalı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ne tehdit içeren sözler var.

Bu kadar çok insanı şehit edecek, demokrasiyi rafa kaldırmaya çalışacak, tanklarla, helikopterle insanların üzerine yürüyen bir örgütün lideri, hiçbir şey olmamış gibi gazeteler üzerinden örgüt üyelerine moral verecek, Türkiye Cumhuriyeti'ne tehditler savuracak... Bu durum ABD'den istediğimizin ne kadar haklı olduğunu ortaya çıkardı.

Biz Amerikalı yetkililere şunu söylüyoruz. Müttefiklik, dostluk derhal bu adamı tutuklamak gerekir. Tutuklayıp bize iade etmiyorsanız ev hapsine alın.

Eli kanlı örgütün lideri oradan Türkiye'ye tehditlerini sürdürecek, bu kabul edilemez.

Amerikalıların en azından o fotoğrafı bir kez daha görüp vasat bir zekayla ne anlama geldiğini anlamaları lazım.

Ortada açık bir şey var. Bu adamın faaliyetlerini kısıtlayın.

Türkiye'ye karşı haince eylemlerini sürdürme faaliyetlerini kısıtlayın"

15 Temmuz etkinlikleri

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada, 15 Temmuz etkinlikleri ile ilgili olarak, "Birinci yıl dönümünde yapılan bu etkinliklere, yaklaşık 6 milyonu aşkın vatandaşımız katılmıştır. Bu da birinci yılında vatandaşlarımızın aynen 15 Temmuz 2016'daki gibi demokrasiye sahip çıktığını, vatana karşı yapılan bu ihaneti asla karşılıksız bırakmayacağını, aynı şekilde şehitlerimizi ve gazilerimizi anmaktan geri durmayacağını açıkça ispat eden önemli bir gösteri olmuştur." ifadelerini kullandı.

FETÖ sanıklarına tek tip elbise

Kurtulmuş, "Mahkemelerimiz açık, hukukun üstünlüğü prensipleri içerisinde hareket ediyor ama bunların (FETÖ sanıkları) tektip elbiseyle mahkemelere getirilmesi daha doğru bir yoldur. Bununla ilgili çalışmalarda Adalet Bakanlığımız tarafından yapılacaktır." dedi.

Mescid-i Aksa'nın israil tarafından ibadete kapatılması

Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasının kabul edilemez ve son derece yaralayıcı bir karar olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"İslam dünyasında üç tane kutsal mescit var. Mekke'deki ve Medine'deki Harem-i Şerifler ve Kudüs'teki Harem-i Şerif. Kudüs'teki Harem-i Şerif, Müslümanların ilk kıblesi ve üç büyük camisinden birisidir. 1967 savaşlarından bu yana da hiç kapanmamış, hele hele cuma namazları hiç aksatılmamıştır. Dolayısıyla böyle bir ortamda hem de İsrail'in bir tarafıyla barış vesaire dediği ortamda bu kararın uygulanması kabul edilemez. İnsanlık suçudur, ibadet özgürlüklerine karşı işlenmiş bir suçtur."