Son dakika: Milli Savunma Bakanı'ndan Afrin açıklaması: Bu harekat yapılacak

Son dakika: Milli Savunma Bakanı'ndan Afrin açıklaması: Bu harekat yapılacak

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, olası bir Afrin operasyonuna ilişkin olarak "Tüm terör hatları ortadan kaldırılacak" dedi ve söz konusu harekatın yapılacağını söyledi.

A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Canikli, "Bu operasyon gerçekleştirilecek, yapılacak, Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye'nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok" diye konştu.


Afrin'den gelen atışlara verilen karşılıkla zaten operasyonun fiilen başlamış durumda olduğunu söyleyen Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Muhtemel kayıplarımızın da en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz.


Suriye'nin olası bir operasyonda Türk uçaklarını vuracağı yönündeki açıklamasınadair bir soruya ise Canikli, Şam yönetiminin bunu hayata geçirme kapasitesinin sınırlı olduğu yanıtını verdi.


'ABD'nin çağrısı ve boş ve anlamsız'
Canikli, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'ye Afrin'e operasyon düzenlememe ve IŞİD'le mücadeleye odaklanma çağrısını ise "boş ve anlamsız" olarak nitelendirdi.


Milli Savunma Bakanı, "DEAŞ tehdidi artık hem Suriye'de hem Irak'ta ortadan kaldırılmıştır. Bu gerçek ortadayken halen 'DEAŞ'a karşı odaklansın' gibi bir açıklama gerçekten çok anlamsız" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS