Son dakika... Trump: "NATO'dan çıkabiliriz ama buna gerek yok"

Video: Son dakika... Trump: "NATO'dan çıkabiliriz ama buna gerek yok"
NATO Liderler Zirvesi'nde <a class="in-news-link" href="/abd" target="_blank" title="ABD haberleri">ABD</a> Başkanı Trump'ın savunma bütçesi hakkındaki yaklaşımı krize yol açtı. Son olarak, iddialar üzerine basın toplantısı düzenleyen Trump "NATO'dan çıkabiliriz ama buna gerek yok" dedi.

NATO Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Trump'ın savunma bütçesi hakkındaki yaklaşımı krize yol açtı. Son olarak, iddialar üzerine basın toplantısı düzenleyen Trump "NATO'dan çıkabiliriz ama buna gerek yok" dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesinde üye ülkeler arasında ABD Başkanı Donald Trump'ın savunma bütçesi konusundaki ısrarı nedeniyle kriz yaşandığı ifade edildi. Brüksel'de ikinci gününe giren NATO zirvesinde kapalı kapılar ardında yapılan oturumda gerilimli dakikalar yaşandı. Dünkü açıklamalarında NATO için yeterince savunma bütçesi ayırmayan müttefik ülkeleri eleştiren Trump'ın, bugünkü oturumda konuşmasının tonunu sertleştirdiği belirtildi.

Alman haber ajansı DPA, Trump'ın müttefik ülkelerin savunma harcamalarını arttırmaması durumunda ABD'yi NATO çekmekle tehdit ettiğini öne sürdü.

Reuters haber ajansı ise, NATO içerisinden iki kaynağa dayandırdığı haberinde Trump'ın kullandığı sert sözlere karşın ABD'yi NATO'dan çekmekle tehdit etmediğini bildirdi. Trump müttefik ülkelerden savunma harcamalarını arttırmaları için yakın bir tarih belirlemelerini istedi.

Acil basın toplantısında yanıt verdi

AFP haber ajansı, bazı NATO ülkelerinin Trump'ın ısrarı üzerine acil toplantı düzenlediğini açıkladı. Basın toplantısı düzenleyen Trump, ABD'yi NATO'dan çekme tehdidinde bulunmadığını ifade etti. NATO'dan çıkmak için de Senato onayı gerekip gerekmediğine değinen Trump "Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok" diye konuştu. 

Trump, "Dün biraz sert konuştum ama NATO'ya inancım tam" derken, üye ülkelere savunma harcamalarının paylaşılması konusunda 'aşırı mutsuz' olduğu söylediğini aktardı. Başkan Trump, NATO'nun ABD'ye yardım ettiğinden daha çok Avrupa'ya yardım olduğu öne sürdü ve "AB çok dikkatli olsun. Göç Avrupa'yı kontrolü altına alıyor" uyarısında bulundu. Trump ayrıca "İki gün öncesine göre çok daha güçlü bir NATO var" dedi. 

ABD ne istiyor?

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği günden bu yana müttefik ülkelerin savunma bütçelerini arttırmalarını istiyor. 

Trump, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, savunma harcamalarını NATO taahhütleri çerçevesinde gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’si seviyesine çıkarmayan ülkelere, "Taahhütlerini yerine getirmeyenler var. Onlarla ilgilenilecek." uyarısında bulunmuştu.

Ülkesinin NATO'ya en çok kaynak ayıran ülke olduğunu belirten ABD Başkanı, bunun adil olmadığını ve ABD'nin Avrupa'yı koruduğunu savunuyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS