Son dakika: Türkiye'den Katar kriziyle ilgili ilk yorum

Son dakika: Türkiye'den Katar kriziyle ilgili ilk yorum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile Ankara'da bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Çavuşoğlu'na 'Katar krizi' soruldu. Çavuşoğlu, "Biz var olan tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerde Alman milletvekillerinin İncirlik’teki askeri üssüziyaret etme taleplerinin de ele alındığını belirten Çavuşoğlu, konunun 24-25 Mayıs'ta Brüksel'de NATO Zirvesi'ndeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşmesinde de gündeme geldiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, "Bizim Brüksel'de de Sayın Cumhurbaşkanımızla Şansölye Merkel görüşmesinde de yaptığımız önerimiz, şu anda Konya NATO üssünü Alman heyetinin ziyaret etmesidir. Bununla başlamakta fayda var. Bunları da, İncirlik dahil, biz hepsini bugün değerlendirdik. Şu an itibariyle İncirlik değil, Konya'daki NATO üssünü ziyaret mümkün. Daha önce de açıklamıştık, Konya'ya ziyaretin mümkün olduğunu ben bizzat açıklamıştım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İşte Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bazı yıllarda Rusya'dan gelen turist sayısı Almanya'dan gelen turist sayısını geçmiştir ama Almanya genelde turist sayısı bakımından da bizim için en önemli ortak. Diğer alanlardaki işbirliğimiz ortada. Karşılıklı yatırımlarımız. Ve Almanya'da yaşayan 3,5 milyondan fazla Türk var. Dolaysıyla bizim Almanya ile bir problem yaşamamız için bir neden yok.

Almanya bize karşı olumlu bir adım atarsa bir her zaman adım atarız. Ama bazı durumları da gözardı edemeyiz.

Bu görüşmelerde Türkye tarafından durumu nasıl gördüğümüzü özetledik. Bunlardan bir tanesi Türkiye karşıtlığı. Bu Türkiye karşıtlığı ırkçılığa da yol açıyor. Aşırı partilere de hizmet ediyor. Son zamanlarda camilere ve orada yaşayan Türklere yönelik saldırı sayısında ciddi artış var. Bu Almanya'nın genel anlamda Avrupa'nın bir sorunu. Aşmalarını isteriz. Çünkü bu Avrupa'yı iyi bir yere götürmüyor. 

"Gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanıyor"

Yücel konusu görüyoruz Almanya için çok önemli. Ama şu bir gerçek Almanya da çok iyi biliyor. Yücel'le ilgili suçlamalar gazetecilikle ilgili değil, terörle ilgili. Bu konu hassas bir konu. Nasıl Almanya'da bağımsız mahkemeler varsa bizde de bağımsız yargı soruşturmayı sürdürüyor. Son zamanlarda Avrupa'da bir moda başlatıldı. özellikle gizli servisler gazetecileri ajan olarak kullanmaya başladılar Türkiye'de. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz

Her şartta diyaloğun devam etmesi lazım ki var olan sorunlar barışçıl yoldan aşılsın. Mevcut tablodan üzüntü duyduk. Durumun normalleşmesi için de elimizden gelen her türlü desteği veririz.

Alman Bakan'ın açıklamaları

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de Alman parlamenterlerin İncirlik Üssü’nü ziyaretine ilişkin Türkiye’nin izin vermemesine üzüldüğünü söyledi.

Alman Bakan ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Konya üzerine konuştuk, bu olumlu bir gelişme. İncirlik de gündeme geldi. Alman tarafının bu konuyu sürekli bir çatışma konusu yapmak istemediğini anlattık. Şu anda bir ziyaretin mümkün olmadığını, iç siyaseten bunun mümkün olmadığını Ben buna üzüntü duydum. Diğer taraftan iç siyaseten belki bu yönde bir yaklaşım var. Biz bir parlamento ordusundan bahsediyoruz Alman ordusu dediğimiz zaman. Bu nedenle parlamenterlerin her zaman ziyaret edebilmesi gerekiyor. Bu kararın Türkiye ile Almanya arasındaki ilkesel ilişkilerle bir ilgisi yok. Birliklerin başka bir yere kaydırılması ilişkilerimizin kötüye gitmesi anlamına gelmez. Bu sorunu halledebilirsek, bu konu üzerinde çatışmazsak, Konya’da da birlikte bir çözüm bulduğumuz için de diğer hususlarla birlikte çalışma imkanı veriyor bize. Türkiye ile Almanya arasındaki o güzel dönemlere tekrar geri dönmek istediğimizi ifade ettim” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı