BTK Başkanından Twitter'a "terör propagandası" mesajı

A A

18.11.2015 - 17:22 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

Twitter'ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile görüşen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiği mesajını paylaştığını söyledi.

BTK Başkanından Twitter'a "terör propagandası" mesajı

BTK'nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre Sayan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'ın Başkan Yardımcısı Colin Crowell ile kurumda görüştü. Crowell ile yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Sayan, Twitter'ın Türkiye temsilcisi atamasının önemli bir gelişme olduğunu, Türkiye'de Twitter tarafından ofis açılmasına yönelik talebin yenilendiğini belirtti.

7 adımda Twitter’ı daha güvenli kullanmanın yolları

Türkiye'nin, genç ve dinamik nüfus yapısıyla sosyal medya kanallarının en çok kullanıldığı ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Sayan, şunları kaydetti:

"Evrensel hukuk kuralları ile Türk hukuk kurallarının sosyal medya mecralarında da meri olması gerekiyor. Görüşmede bu konudaki hassasiyetlerimizi aktardık. Özellikle Türk yargı makamları tarafından verilen kararların uygulanmasının önemine dikkati çektik. Sosyal medya kanallarında açılan sahte hesaplar ile mücadele edilmesinin önemli olduğunu vurguladık."

Ahmet Hakan Melih Gökçek'in o tweetlerini canlı yayında okudu

"Terörizmle sanal platformlarda mücadele"

Terörizmle sanal platformlarda mücadelenin önemine de dikkati çeken Sayan, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin terör örgütlerinin propagandasının yapıldığı mecralara dönüşmemesi gerektiğini söyledi. Bu konuda bütün dünya ülkelerinin karşılıklı işbirliği ve dayanışma içinde bulunması gerektiğini belirten Sayan, "Twitter'da Türkiye'ye yönelik faaliyetlerde bulunan terör örgütlerinin ve terörizmin propagandasının yapılmaması gerektiğine yönelik hassasiyetlerimizi aktardık" ifadelerini kullandı.

Twitter'da artık bunu yapamayacaksınız

Sayan, Ankara'da meydana gelen terör saldırısı sonrasında Twitter'dan atılan mesajlara yönelik işbirliğinin önemli olduğuna işaret ederek, acil durumlardaki işbirliklerinin geliştirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını bildirdi. Fransa'daki terör saldırısı sonrasında Twitter'ın vatandaşları bilgilendirmek, uzak durmaları gereken alanlarla ilgili uyarmak için kullanıldığı bilgisinin paylaşıldığını ifade eden Sayan, bu konudaki işbirliklerinin Türkiye ile de yapılabileceğinin aktarıldığını dile getirdi.

Sayan, eğitim, sağlık, afet ve acil durumlarla ilgili konularda da Türkiye ile Twitter arasında işbirliklerinin görüşüldüğünü belirtti. Sosyal paylaşım sitelerindeki müstehcen içeriklerin engellenmesinin önemine de işaret eden Sayan, "Özellikle gençlerin ve çocukların internetin ve sosyal medyanın zararlı içeriklerinden korunması konusunda duyarlı olduğumuzu, bu konuda da Twitter'dan duyarlılık beklediğimizi aktardık" ifadelerini kullandı.