Davutoğlu Erdoğan’ı geride bıraktı

Davutoğlu Erdoğan’ı geride bıraktı

Halkla ilişkiler firması Burson-Marsteller, sosyal paylaşım ağı Instagram’da en çok takip edilen siyasi liderleri sıraladı. En çok beğeni ve yorum alan liderler listesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu 7. olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 10. sıraya yerleşti.

Facebook şirketinin sahip olduğu Instagram’ın dünya çapında aylık 400 milyon kullanıcısı var. Kullanıcılar uygulama üzerinden fotoğraf paylaşabiliyor, takipçiler bu fotoğrafları beğenilebiliyor ya da yorum yazabiliyor. Diğer sosyal platformların aksine, tamamen görselliğe dayalı bir platform olan Instagram’da “hikayeyi” yazıdan ziyade görüntü anlatıyor. İçeriği bakımından siyasi liderlerin kitlelere iletmek istedikleri herhangi bir mesajı, çok kolay ve etkili bir biçimde kullanıcılara ulaştırıyor.


İşte bu sebeple özellikle son dört yılda devletler ve dünya liderleri, sosyal ağları kullanarak fotoğraf ve video yoluyla düşüncelerini paylaşmaya, kampanyalarını dünyaya ulaştırmaya başladılar. Siyasi liderlerin sosyal medyadaki etkinliğini araştıran halkla ilişkiler firması Burson-Marsteller’a göre Instagram'da  Birleşmiş Milletler’in %70’inin de dahil olduğu 136 ülkenin Instagram’da resmi hesabı var. .


Araştırmalara göre toplam 23 milyon insanın takip ettiği dünya liderleri Instagram üzerinden 76 bin 387 fotoğraf paylaşmış. Bu paylaşımların en yoğun olduğu dönemlerin konferans ve hükümet toplantılarının olduğu, yabancı misafirlerin ağırlandığı ve tabi ki siyasi yarışın sürdüğü seçim dönemleri olduğu görülmüş.


Davutoğlu'nu daha çok beğeniyorlar


Halkla ilişkiler şirketinin yaptığı araştırmaya göre paylaşımlarıyla dünyada en çok beğeni ver yorum alan siyasi liderler arasında yedinci sıra Ahmet Davutoğlu'na ait. Aynı listede ismi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise 10. sırada yer alıyor.En çok takip edilen liderler


ABD Başkanı Barack Obama’nın, dünya çapında 6 milyondan fazla takipçiyle birinci sıraya girdiği listede Babakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ilk 10 içerisinde yer alıyor.


Obama'dan sonra 2 milyon takipçiyle Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev geliyor. Üçüncü en popüler hesap ise Instagram’da sadece 37 fotoğrafı olan Hindistan Başbakanı Narendra Modi. Instagram'da en çok takip edilen diğer siyasi liderler arasında, İran’ın dini lideri Ali Khamenei, Arjantin Başbakanı Mauricio Macri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi de var.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS