Dijital oyuncaklarla 20 günde 6 kilo nasıl verilir?

Dijital oyuncaklarla 20 günde 6 kilo nasıl verilir?

Modern dünyada kilo çoğu insanın problemi malumunuz. Benim kilo problemim çok olmasa da dijital yollarla 20 günde 6 kilo nasıl verdim, siz nasıl verirsiniz; önce malzemelerini sonra tarifini paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım.

Eren Caner / cnnturk.com


Malzemeler:


1- Bir tutam inanç. Öncelikle kafada bitirmek lazım değil mi?


2- Bir adet giyilebilir teknoloji oyuncağı. Ben Jawbone Up Move aldım. Basit bir cihaz. Şarjı 6 ay gidiyor, daha kompleksleri gibi 2-3 günde bir şarj etme olayı yok. Tabii onlar da piyasada mevcut ve tercih edilebiliyor. Tam şurada detaylı incelemelerini yapmıştım. 


3- Bir adet iOS ya da Android akıllı telefon.


4- Tatlı krizi olanlar için ki bu ben oluyorum yanında taşımalık bir paket kuru siyah üzüm ve mide kazınması için de bir paket fıstık.


5- Yine yanında taşımalık şu kalorisiz ve şekersiz bisküviler var ya ondan. 


Hepsi bu. Malzemeler bittiyse şimdi tarifine geçiyoruz! 


Tarif:


1- İlk malzememiz neydi? İnanç. Bunu kafaya yerleştirdiysek şimdi bu, adım ve fiziksel aktivite bazlı kalori sayan, uyku kalitesini ölçen giyilebilir oyuncağımızı gece gündüz üzerimizde taşımaya başlıyoruz. Merak etme; ufacık, tefecik bir şey. Ara ara da bluetooth ile akıllı telefonumuza bağlıyoruz ki mobil uygulamasına tuttuğu verileri gönderebilsin ama aylarca bağlamasak da telefona, bağlandığında tüm verileri aktarabiliyormuş. Yani her gün bağlamak, verileri görmek için iyi oluyor yoksa bir zorunluluk yok.


2- Mobil uygulamasına da kendimizi, cinsiyet, yaş, boy ve kilo bilgileriyle tanıtıp hedefimizi belirtiyoruz.


Hedefimiz, kilo vermek mi, kilomuzu korumak mı yoksa kilo almak mı?


Derdimiz kilo vermek olduğuna göre Lose Weight'ı seçiyoruz. Günlük atacağımız adım ve uyumak istediğimiz süreyi de giriyoruz.3- Bendekinin üzerinde 3 mod var. Yürüyüş, aktivite ve uyku. Gün içinde en çok kullandığım tabii ki yürüyüş. Bir de çift tıkladığında saati gösteriyor ve standart olarak klipsli satılırken Aliexpress gibi sitelerde 1-2 dolara kol saatine çeviren kayışları da satılıyor. Aletin bilinen 2 eksiği ise; otomatik olarak uyku moduna geçmemesi ve uzun süre hareketsiz kaldığımızda "hey kalk, biraz hareket et yahu, bu ne böyle" tadında ikazları yapmaması. Neyse devam edelim.4- Oyuncağı, üzerimizde herhangi bir yerde taşımaya başladığımıza göre artık daha önceden girdiğimiz yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi bilgileri ve günlük hareketlerimizi dikkate alarak tahmini yakacağımız kaloriyi göstermeye başlıyor.


5- Yediğimiz her şeyi günlük ya da anlık olarak bu oyuncağın mobil uygulamasına kaydediyoruz. Ben bulamadığım yiyecek ya da içecek olursa Google'a "1 bardak şekersiz kahve kaç kalori" diye yazarak öğrenip de ekliyorum. Yediğimiz şeylerin içindekileri dikkate alarak bize şekerden proteine neyi ne kadar aldığımızı da gösteriyor ve öneriler de sunuyor.Örneğin; turuncu çubuk, o günkü aktiviteme göre tahmini yakacağım kaloriyi, yeşil çubuk yiyecek ve içecek ile aldığım kaloriyi, altındaki değerler ise hangi besin değerlerinden ne kadar aldığımı gösteriyor.


6- Artık işlem basit. Uygulama, günlük aldığımız kalori ile yakacağımız ortalama kalori arasında -500 kalori bırakmamızı söylüyor. Ben mesela 2000-2300 arasında günlük kalori yakarken uygulamaya yediklerimi içtiklerimi girdikçe o kaloriyi ne kadar doldurduğumu gün içinde anlık görebiliyorum. Mesela bir gün çok daha fazla yürürsem o ortalama yakılan kalori çubuğu artıyor. 2300, 2500 oluyor. Bir de günlük olarak neler yaptığımızı bir uygulama üzerinde gördükçe ve buna bir de azalan kiloları da ekledikçe güzel bir motivasyon oluyor.


7- Tüm bunları yaparken tabii boğazımızı da tutuyoruz. Tatlıyı kesip, şekerli şeyler içmiyoruz. Tatlı krizin mi geldi? Hemen atıyorsun ağzına 3-5 tane kuru üzüm. Hoop bitti gitti. En azından bende öyle. :) Benim kadar tatlıya düşkün birinde böyle olduysa büyük ihtimal sizde de çalışır. Zaten bunlar bilinen şeyler. Ben bu şekilde 20 günde 6 kilo verdim.


Bir de bu olaya başlarken, her ne yaparsan yap ilk 4-5 gün belki de 1 hafta hiçbir kilo veremeyeceğini, vereceğinin anca su olacağını da bil. Bunların yanına hafif koşular da eklersen süreç daha da hızlanacaktır. Haydi hepimize kolay gelsin!


Bonus: Plank diye bir hareket var. Yapanlar müthiş memnun. Evde kolayca yapılabilen ve çok fazla aksiyon gerektirmeyen bir hareket olmasına rağmen çok övülüyor. Ona da bir bakın. Bu da, bu yazının bonusu olsun.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS