Twitter neden çöktü?

A A

19.11.2015 - 13:00 Son Güncelleme:

Twitter dünya çapında bir sorun yaşadı.

Twitter neden çöktü?

Dünyanın dört yanındaki farklı kaynakların bildirdiğine göre Twitter servisine ulaşılamadı.

Birçok kullanıcı Twitter'ın yerine beyaz bir sayfa açıldığını belirtildi.

Bazı kullanıcılar Twitter uygulamalarının halen çalıştığını söylese de Türkiye'de twitter'ın mobil uygulamaları da "Tweetler şu anda alınamıyor" hatası verdi.

Twitter Support hesabından ilk açıklama geldi: "Bazı kullanıcılar şu anda Twitter'a erişmekte sorun yaşıyor. Sorunun farkındayız ve çözümü için çalışıyoruz."

 

Bu arada BTK herhangi bir engelleme olmadığını bildirdi. 

Erişim Sağlayıcıları Birliği Genel Sekreteri Bülent Kent de, sosyal paylaşım sitesi Twitter'a bugün kısa süreli erişim sıkıntısı yaşandığını belirterek, "Sorun, bizden kaynaklı değil" dedi.

Yaklaşık 1 saat süren sorunun giderilmesinin ardından Twitter'a tekrar erişim mümkün olabildi.

Twitter Status sayfasından yapılan açıklamada şöyle denildi: "1 saat 41 dakikalık süreçte bazı kullanıcılar Twitter'a erişemediler. Bu sorun çözülmüştür. Kullanıcılardan özür dileriz."

Amerika'yı böyle salladı

Nedeni Anonymous - IŞİD savaşı mı?

Ünlü hacker grubu Anonymous dün IŞİD’e internet üstünden savaş ilan etmişti. Paris terör saldırılarına tepki gösteren hackerlar, IŞİD yanlısı 6 bini aşkın Twitter hesabını kapatmıştı.

Anonymous’un, OpParis adını verdiği IŞİD karşıtı saldırıda Twitter’ın güvenlik açıklarından yararlandığı sanılıyor. Grup daha önce de 101 bin IŞİD yanlısı hesabı afişe etmiş, ancak ele geçirmemişti.

Twitter’a yer yer erişmek mümkün olsa da teknik sorunun tam olarak giderildiğini söylemek mümkün değil. Zira erişim tam anlamıyla stabil değil.