Facebook, Whatsapp ve Twitter'a neden erişilemiyor? Başbakan Yıldırım açıkladı

Facebook, Whatsapp ve Twitter'a neden erişilemiyor? Başbakan Yıldırım açıkladı

Türkiye'de WhatsApp, Instagram, Facebook, Twitter, YouTube gibi uygulama ve web sitelerine gece 1.20'den beri erişim sağlanmasında güçlük çekiliyor. Ayrıca kullanıcılar genel olarak internete erişmekte de sorunlar yaşandığını rapor ediyor. WhatsApp ise Türkiye'de ilk kez engellendi. Başbakan Binali Yıldırım, internetteki yavaşlamayla ilgili olarak 'Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir' dedi.

Her internet kullanıcısının bilmesi gereken kavramlar


Sosyal medya uygulamalarına VPN yardımıyla ulaşan kullanıcılardan çok sayıda şikayet içeren mesaj atıldı. 


Birçok kullanıcı adı geçen servislere ya hiç ulaşamıyor ya da güçlükle erişim sağlıyor. 


WhatsApp ilk kez engellendi


WhatsApp kullanıcıları uygulamada sorun yokmuş gibi göründüğünü ancak hiç mesaj gelmediğini ve gönderdikleri mesajların da yerine gitmediğini teyit ettiler.


Daha önceleri de Türkiye'de birçok sosyal medya sitesine erişimde yavaşlatma ya da engelleme yapılmıştı ancak WhatsApp'ta bu ilk kez oldu.  


Daha önce Brezilya mahkeme kararıyla WhatsApp'a erişimi birkaç kez geçici olarak durdurmuştu.


BTK'nın yaptığı açıklama 


Resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte adı verilmeyen bir BTK yetkilisinin Habertürk'e yaptığı açıklamada erişim engeli olmadığı Türkiye genelinde internette sorun olduğu öne sürüldü. Ancak VPN vasıtasıyla adı geçen sitelerin hepsine erişilebiliyor. 


HDP'li milletvekilleri böyle gözaltına alındı


Konuyu Başbakan Binali Yıldırım aydınlattı


BTK'nın yaptığı açıklamanın aksine Başbakan Binali Yıldırım erişimdeki yavaşlamanın 'tedbir' olarak uygulandığını söyledi.


Sabah saatlerinden itibaren sosyal medya sitelerine erişimdeki yavaşlama konusundaki bir soruyu yanıtlayan Başbakan Binali  Yıldırım, "Güvenlik açısından zaman zaman bu tip tedbirlere başvurulabilir, bunlar geçici tedbirlerdir, tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner" şeklinde yanıtladı. 


Erişimde yaşanan sıkıntıların ISP düzeyinde tek elden yapılan yavaşlatmadan kaynaklandığına dair teknoloji sitelerinde yorumlar yapılıyor. 


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS