12. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu başlıyor

12. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu başlıyor

Türkiye'nin tek kış yüzme maratonu olan Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu, bu yıl 12. kez düzenleniyor. Datça Belediyesi'nin hayata geçirdiği organizasyonda katılımcılar bu yıl "azalan su kaynaklarına dikkat çekmek için" yüzecekler.

Türkiye'nin ilk ve tek kış yüzme maratonu 12. Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu'na geri sayım başladı. 24 Şubat 2018 günü Datça'da gerçekleştirilecek maratonun katılımcıları, bu yıl "Kuraklık bir kulaç kadar bize yakın, suyuna sahip çık" demek için yüzecekler.


Datça Belediyesi'nce düzenlenen yüzme maratonu, 24 Şubat'ta saat 11.00'da Datça Kumluk Plajı'ndan başlayacak. Kısa parkurda yüzecek olanlar Kumluk Plajı'ndan 1500 metre mesafedeki Datça Tatil Köyü İskelesi'ne kadar gidip dönecek. 5000 metrelik uzun parkur ise Kumluk Plajı ile Fener Adası arasında gidiş dönüşü kapsıyor.


Maratona lisanslı yüzücüler dışında amatör yüzücüler sağlık raporu alarak katılabiliyor.


Kulaçlar temiz su için


Maraton ile ilgili duyuruda "Suyumuza sahip çıkıyoruz, “azalan su kaynaklarımız” için yüzüyoruz" denilerek şunlar ifade ediliyor:


"2017 yılı yaz aylarında; kışlık nüfusa göre yapılan planlamalar ve altyapı, plansız gelişme, kontrol edilemeyen kuyu kullanımı, yöreye uygun tarımsal ürünler, bitkiler ve ağaçlandırmanın dikkate alınmaması, yağmur suyunu tutabilecek -sarnıç, depo gibi- yapıların eksikliği, önemli oranda “susuzluk” yaşamamıza neden oldu.


Evsel kullanımda su tasarrufu, geri dönüştürülmüş gri su / atık su kullanımı, yağmur suyu depolama, yağışlarla yeraltı suyumuzun beslenmesi, tarımda ve bahçe sulamada verimli yöntemler, yöreye uygun tarımsal ürünler gibi konularda farkındalık oluşmasını sağlamak, dikkat çekmek için bu yıl Datça Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’nda kulaçlarımızı “temiz su” için atıyoruz."


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS