Basketbol erkekler altyapısında Avrupa'nın en başarılı ülkesi Türkiye

Basketbol erkekler altyapısında Avrupa'nın en başarılı ülkesi Türkiye

Basketbolda, erkekler altyapı kategorilerinde mücadele eden Yıldız, Genç ve Ümit Milli takımlarımızın son yıllarda elde ettiği başarılar sonucunda Türkiye, Avrupa sıralamasında 145 puanla ilk sırayı elde etti.

Basketbol erkekler altyapı kategorilerinde Türkiye, elde ettiği başarılı sonuçlarla Litvanya, İspanya, Sırbistan, Fransa ve Yunanistan gibi Avrupa basketbolunun önde gelen ülkelerini geride bıraktı.


Millilerimiz, tarihinde ilk kez altyapılardaki tüm kategorilerde madalya alma başarısı gösterdi. 2015 yazında Ümit Erkek Milli Takımımız, İtalya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nı bronz madalya alarak noktaladı. Taner Günay yönetimindeki Ay Yıldızlılarımız, üçüncülük karşılaşmasında Fransa ile karşılaştı ve rakibini de 84-74 ile geçmeyi bildi.Ümit Milli Takımımızın üçüncü sırayı aldığı turnuvanın finalinde ise Sırbistan, İspanya’yı 70-64’lük skorla mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.


Yunanistan’da düzenlenen bir diğer turnuvada Genç Milli Takımımız, final oynama başarısı göstererek önemli bir başarı yakaladı. Ay Yıldızlılarımız, turnuvaya ev sahipliği yapan rakibi karşısında büyük bir çekişmeye sahne olan mücadeleyi 64-61’lik skorla kaybetti ve turnuvayı da gümüş madalyayla noktaladı. Ev sahibi Yunanistan’ın şampiyonluğa ulaştığı ve millilerimizin de gümüş madalyayla turnuvayı noktaladığı Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyayı ise Litvanya kazandı. Bosna Hersek karşısında üçüncülük mücadelesini 74-49’luk skorla kazanan Litvanya, turnuvayı da üçüncü olarak noktaladı.


Yıldız Erkek Milli Takımımız, Litvanya’da organize edilen Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyaya uzanarak ülke basketbolumuz adına önemli bir başarının altına imza attı. Ay Yıldızlılarımız, Fatih Elbaş yönetiminde üçüncülük mücadelesinde İspanya ile karşılaştı ve rakibini de 83-72’lik skorla mağlup etti. Yıldız Milli Takımımızın üçüncü sırayı aldığı turnuvanın finalinde ise Bosna Hersek, Litvanya’yı 85-83’lük skorla mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS