Darüşşafaka'da David Blatt dönemi başladı

Darüşşafaka'da David Blatt dönemi başladı

Darüşşafaka Doğuş'ta Oktay Mahmuti'den boşalan başantrenörlük görevine David Blatt getirildi. Darüşşafaka Doğuş'un yeni baş antrenörü David Blatt için tören düzenlendi.

İmza töreninde Darüşşafaka’nın yeni başantrenörü David Blatt açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’de bir yılımı geçirdim ve ailem aşıktır Türkiye'ye, hem insanlarınıza hem ülkenize... Gerçekten çok sıcak kanlı ve saygılı bir milletiniz var. Hiçbir zaman unutmadım bunu. Ben buraya aslında güvenim ve inancımdan ötürü gelmek istedim. Ortak bir vizyon oluşturup İbrahim’le (Kutluay) birlikte güzel planlar yapabilir ve bunları hayata dökebiliriz dedim. Bir ekip oluştururken, bir takım oluştururken nasıl insanlar istiyoruz buna baktığımda ortak bir görüşe sahip olduğumuzu gördüm. Niyetimiz bu ülkeyi ve grubu temsil eder nitelikte bir kulüp haline gelmesi. Bunların hepsini göz önünde bulundurduğumda kararım epey kolay oldu. Gerçekten çok karakterli ve yüksek kaliteye sahip tanıdığım insanlarla çalışacaktım. Benim görevim, bu kulübe ve bu organizasyona destek olarak onların hedeflerine ulaşmalarını kolaylaştırmak. Aslında en önemlisi sürdürülebilir ve pozitif bir gelecek oluşturmak. Avrupa basketbolunda ve NBA’de çok güzel deneyimlerim oldu. Ama bir tarafım hiçbir zaman Türkiye'den gitmedi. Onur, memnuniyet ve heyecan duyuyorum burada olmaktan. Şu anda öyle bir dünyadayız ki sadece basketbol ve basketbol ağlarından ibaret değil. Büyük bir mücadele ile karşı karşıyayız. Ama Doğuş Grubu’nun mükemmeliyetini buraya da yansıtacağımızdan eminim.

NASIL OYNATACAK?

Benim basketbolumu Avrupa şekillendirdi. Avrupa oyunu daha şekillenmiş kalıplaşmış bir oyun. Aslında tempolu oynamak ve kontrollü oynamak ikisinin da ayrı yeri var bugünün oyununda. Akıcı bir basketbol oynamak için mutlaka iyi ilkeleri, doğru ilkeleri takip etmeniz lazım ama bir taraftan da takımınızın birbiri için ödün vermesi, destek olması lazım. Bunun yanında farklı, çeşitli oyuncuları bir araya getirebilmek lazım. Farklı pozisyonlarda oynayabilecek, farklı pozisyonları savunabilecek oyunculara ihtiyacınız var. Aslında tek tek bireylerdense takımın ön plana çıktığı tipte bir oyun sergilemek lazım. İbrahim’le çok benzer oyuncular arıyoruz. İnsanlar sadece oyuna kendini adamamalı aynı zamanda gençlere yardımcı olmaya kendini adayabilmeli. Birbirine yardımcı olmaya kendini adayabilmeli. Mükemmeliyet dediğimizde, sadece bir kupadan bahsetmiyoruz. Kupayı alıp almamaktan öteye bir mükemmeliyeti sergileyebilecek bir takım olmalı elimizde."

'EN İYİ KOÇLAR BURADA'

Bugünün dünyasında en iyi olan oyuncular oynamalı. Çok uzun süre milli takım koçluğu yaptım ve yerel oyuncuların ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Şu an bizim teşkilatımızda çok kaliteli oyuncularımız var. Oynamayı hak eden yetenekler aramızda olacak. Birilerini gözetmek ya da bir amaca hizmet etmek gibi bir şey söz konusu değil. Devamlı olarak iyi ve yerel oyuncuları aramaya devam edeceğiz. Türkiye’deki herkes bu ligle gurur duymalı. Avrupa içinde yerel lig olarak en güçlülerden birisi belki en güçlüsü. Dolayısıyla antrenörlerde öyle. Dünyanın en iyi koçları bu ligde. Bende geri gelip bu tür beyefendilerle mücadele etmekten gurur duyuyorum. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS