FIBA açıkladı: 8 ülke men edildi

FIBA açıkladı: 8 ülke men edildi

FIBA ile Euroleague arasındaki savaş 8 ülkeyi Avrupa Şampiyonası'ndan men etmekle sonuçlandı. Türkiye'nin de içinde bulunduğu 6 ülke ise aynı sonuçla karşı karşıya bırakılmakla tehdit edildi.

Euroleague ile anlaşmazlık ve takımların FIBA Şampiyonlar Ligi yerine Eurocup'ı tercih etmesi sonucu FIBA ağır yaptırımlara başladı.


FIBA İletişim Komitesi Başkanı CNN TÜRK'e konuştu


CNN TÜRK'e konu hakkında açıklama yapan FIBA İletişim Komitesi Başkanı Sakis Kontos, 8 ülkenin men edildiğini, Türkiye'nin de dahil olduğu 6 ülkeye 20 Nisan'a kadar kendilerini açıklamaları için süre verildiğini belirtti. FIBA 20 mart'ta yapılan toplantıda aldığı karar gereği Euroleague ile anlaşan Lig ve Kulüpleri sebebiyle: Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Karadağ, Rusya, Sırbistan, Slovenya ve İspanya Eurobasket 2017'den men edildi. Bu ülkelerin ligleri veya takımları Eurocup anlaşmalarından 20 Nisan'a kadar vazgeçmez ise karar değişmeyecek.


Türkiye'nin de içinde bulunduğu 6 ülke uyarıldı


Türkiye'nin de içinde bulunduğu diğer 6 ülke; Yunanistan, İsrail, İtalya, Litvanya ve Polonya, takımlarının aldığı kararlar sebebiyle uyarıldı. Bu ülkelerden 20 nisan'a kadar takımlarına karşı ne yapacaklarını açıklamaları aksi halde men cezası ile karşı karşıya kalacakları uyarısı yapıldı.


TBF bir açıklama yapmadı


Karar sonrası sadece İsrail açıklama yaparak, "Kural ne ise ona uyacağız" dedi. Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) ve diğer ülkeler henüz bir açıklama yapmadı. Türkiye'nin bu uyarı ile karşı karşıya kalmasının sebebi Galatasaray'ın geçtiğimiz hafta Eurocup için Euroleague yönetimiyle anlaşma yapmış olması.


İtalya ve Sırbistan'ın hakları elinden alınabilir


Bu arada basketball.com.tr'de yer alan bir habere göre FIBA Olimpiyat elemelerinin düzenleneceği İtalya ve Sırbistan'ın bu haklarını elinden almak için de harekete geçti. Bu organizasyonu yapması için Almanya'ya talep mektubu gönderildi.


FIBA İletişim Komitesi Başkanı'nın CNN TÜRK'e yaptığı açıklama


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS