FIBA'dan Avrupa kupalarına yeni düzenleme

FIBA'dan Avrupa kupalarına yeni düzenleme

Avrupa Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA Avrupa) İcra Kurulu, kulüp düzeyindeki en önemli iki basketbol turnuvasında değişiklik yapma kararı aldı.


Yeni sezondan itibaren geçerli olacak yeni statüye göre, Avrupa Ligi'ne katılamayan tüm takımlar oluşturulacak yeni organizasyonda yer alacak. 40'tan fazla ülkeden 100 kadar kulüp, turnuvaya, farklı turlarda dahil olacak. Takımların turnuvadaki yerleri, liglerindeki ve Avrupa kupalarındaki başarıları doğrultusunda belirlenecek. Avrupa Ligi ve ULEB Avrupa Kupası elemelerine katılamayan takımlar, kendileri için ayrılan kontenjana yerleştirilecek.


FIBA Avrupa, kulüplerin katılım masraflarını azaltmak ve tur atlayan takımlara performans primi sağlamak amacıyla bu turnuvaya yüklü miktarda finansal kaynak aktaracak.


İcra kurulu ayrıca Baltık, Baltık Kadınlar ve Orta Avrupa Kadınlar Basketbol Liglerinin resmen tanınan turnuva statülerini koruduğunu da açıkladı.


Yeni oluşturulan Adriyatik Ligi'nin gerekli belgeleri FIBA'ya sunduğu, ligin Hırvatistan'da tüzel kişilik kazanmasının ardından kaydının tamamlanacağı ve resmen tanınacağı da belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS