Hakkında soruşturma açılan Saez görevini bıraktı

Hakkında soruşturma açılan Saez görevini bıraktı

İspanya Basketbol Federasyonu (FEB) hakkında bir dizi idari yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.

İspanyol El Mundo gazetesi tarafından ortaya atılan iddiada, FEB Başkanı Jose Luis Saez'in de aralarında yer aldığı yöneticiler hakkında soruşturma açıldığı belirtildi.

İspanyol hükümetine bağlı Spor Yüksek Konseyi (CSD) ise söz konusu iddiayı doğrulayarak Saez dahil tüm yöneticiler hakkında resmi soruşturma açıldığını açıkladı.

FEB'in mali hesaplarını denetleme kurulunun başvurusu üzerine harekete geçen CSD'nin, geçen ekim ayından bu yana FEB yönetimini soruşturduğu vurgulandı.

Soruşturma kapsamında, FEB yöneticilerinin kişisel harcamalarını federasyonun hesaplarından karşılaması ve sponsorluk anlaşmalarından komisyon alması gibi bir dizi yolsuzluk iddiaları yer alıyor.

FEB Başkanı Saez, soruşturma tamamlanana kadar görevini bırakma kararı alırken, yerine geçici olarak Juan Manuel Martin Cano atandı. 

Soruşturma hakkında basının sorularını yanıtlayan Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı İnigo Mendez de Vigo, "Bu konu çok çabuk çözüme kavuşturulacak. Usulsüz durumları önlemek için yasal değişiklikleri yaptık. Durumu düzeltmek için yeterli yasal mekanizmalara sahibiz" dedi.

CSD Başkanı Miguel Cardenal ise soruşturmaya ciddiyetle yaklaştıklarını belirterek, "Konuyu duyar duymaz kararlı ve hızlı bir şekilde üzerine giderek soruşturma başlattık. Hiç kimseye ayrıcalık gösterilmeyecektir. Daha önceden futbolda başlatılan soruşturmada, benzer şekilde bize karşı çok sert girişimler olsa da sıfır toleransla çalıştığımızı gösterdik" ifadelerini kullandı.

Bu arada, İspanya'nın erkek ve kadın milli basketbolcuları da bağlı oldukları FEB'de ortaya çıkan yolsuzluk iddialarından rahatsızlık duyduklarını kaydetti.

Yapılan ortak yazılı açıklamada, "Basketbolcular, teknik kadro ve diğer çalışanlar arasındaki birlik, her türlü idari konunun üzerinde yer alır. Yıllardır elde ettiğimiz başarıları devam ettirmek için aynı inanç, azim, heyecan, bağlılık ve gururla çalışmalarımıza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulunuldu.

2004'ten bu yana federasyon başkanlığı yapan Saez yönetiminde İspanya, uluslararası şampiyonalarda 30'u altın olmak üzere toplam 77 madalya kazanmıştı. Aynı dönemde federasyonun bütçesi 4 milyondan 25 milyon avroya çıkmış, öz kaynaklar artırılmış ve ekonomik yönden iyi bir duruma getirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS