THY Avrupa Ligi başlıyor

THY Avrupa Ligi başlıyor

Erkekler basketbolda Avrupa kupalarında ön eleme turlarının ardından normal sezon heyecanı bu hafta THY Avrupa Ligi maçlarıyla başlayacak.

Avrupa basketbolunda FIBA'nın yaptığı değişikliklerinin ardından Türk ekipleri, THY Avrupa Ligi dışında FIBA'nın organizasyonlarına katılacak. ULEB Avrupa Kupası'nda bu sezon Türk takımı yer almazken, 10 ekip Avrupa kupalarında mücadele edecek.


Anadolu Efes, Darüşşafaka Doğuş, Fenerbahçe Ülker ve Galatasaray Odeabank THY Avrupa Ligi'nde, Banvit, Beşiktaş Sompo Japan, Muratbey Uşak ve Pınar Karşıyaka ise bu sene ilk kez düzenlenen FIBA Şampiyonlar Ligi'nde yer alacak.


Voleybolda Avrupa Şampiyonası vizesini aldık


FIBA Avrupa Kupası'nda ise Türkiye'yi Demir İnşaat Büyükçekmece ile Gaziantep Basketbol temsil edecek.


Erkek basketbolunda ilk sahne alan ekip olan Muratbey Uşak, FIBA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda Rumen ekibi Cluj Napoca'yı iki maçta da yenerek adını gruplara yazdırmıştı. 


Türk takımları THY Avrupa Ligi'nde ilk maçlarını 13-14 Ekim'de, FIBA Şampiyonlar Ligi'nde 18-19 Ekim'de ve FIBA Avrupa Kupası'nda ise 19 Ekim'de oynayacak.


- 8 final, 3 şampiyonluk var


Anadolu Efes, 1995-1996'da Koraç Kupası'nda, Beşiktaş 2011-2012'de EuroChallenge Kupası'nda, Galatasaray ise geçen sezon ULEB Avrupa Kupası'nda şampiyonluğa ulaştı.


Geçen sezon THY Avrupa Ligi finaline yükselmeyi başaran Fenerbahçe'nin dışında, Koraç Kupası'nda 1992-1993'te Anadolu Efes, 1996-1997'de TOFAŞ, EuroChallenge Kupası'nda ise 2012-2013'te Pınar Karşıyaka ve 2014-2015'te Trabzonspor kupa şansını finalde kaybetti.


İzlanda-Türkiye maçına dair konuşmaya değer 7 şey


- 35. takım Demir İnşaat Büyükçekmece


Bu sezon Avrupa kupalarında ilk kez mücadele edecek Demir İnşaat Büyükçekmece, Avrupa'da yer alacak 35. Türk takımı olacak.


Şimdiye kadar 2 bin 675 maça çıkan Türk takımları içinde Anadolu Efes 556 ile en fazla müsabaka oynayan ekip konumunda bulunuyor. Anadolu Efes'i Fenerbahçe (388), Galatasaray (252) ve Beşiktaş (233) izliyor.


- İlk hafta programları


Türk takımlarının mücadele edeceği organizasyonlarda ilk hafta oynayacakları maçların programı şöyle:


- THY Avrupa Ligi


13 Ekim Perşembe


Galatasaray Odeabank-CSKA Moskova


Kızılıyıldız-Darüşşafaka Doğuş


14 Ekim Cuma


Fenerbahçe-Brose Bamberg


Baskonia-Anadolu Efes


 


- FIBA Şampiyonlar Ligi


18 Ekim Salı


 Ironi Nahariya-Banvit (A Grubu)


Proximus Spirou-Beşiktaş Sompo Japan (E Grubu)


19 Ekim Çarşamba


CSU Oradea-Pınar Karşıyaka (B Grubu) 


Muratbey Uşak-Neptunas (C Grubu)


 


- FIBA Avrupa Kupası


19 Ekim Çarşamba


Larna-Gaziantep Basketbol (G Grubu)


Demir İnşaat Büyükçekmece-Sigal (H Grubu)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS