"Ödül paralarını harcamadık"

"Ödül paralarını harcamadık"

Milli atlet Aslı Çakır Alptekin'in antrenörü ve eşi İhsan Alptekin, "Aslı'nın kazandığı ödülleri harcadığımız yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor" dedi.

Alptekin, AA muhabirine, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından 8 yıl müsabakalardan men edilen milli atletin kazandığı ödüllerin geri istenmesiyle ilgili süreçte yazılanların, gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. 


İhsan Alptekin, "Aslı'nın kazandığı ödülleri harcadığımız yönündeki haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Olimpiyat şampiyonluğunun ardından bugüne kadar gelinen süreçte sadece kendimizi savunmak için masraf yaptık. Ödül paralarını harcadığımız ve iade etmeyi reddettiğimiz iddiaları asılsız ve yalandır. Kaldı ki, ödül miktarıyla ilgili telaffuz edilen 2,5 milyon lira da yanlış. Spor Genel Müdürlüğü, yasal prosedürün gereğini yerine getiriyor olup tarafımızca kendilerine verilen yazılı ve sözlü cevaplarda, ödül paralarını harcadığımız ve iade etmeyi reddettiğimiz yönünde bir beyanımız bulunmamıştır. Basit bir inceleme ile bunların tespiti mümkünken, hakkımızda yapılan asılsız iddiaların ve haberlerin kötü niyetli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.


Aslı'nın kadınlar 1500 metrede şampiyon olduğu 2012 Londra Olimpiyatları öncesinde, 2 aylık sürede 6 kez kontrole girdiğini anlatan Alptekin, "Bunların hepsi temiz çıktı, raporlar elimizde. Biz suçsuzluğumuzu henüz ispatlayamadık ama CAS'taki süreçte hangi madde çıkmış bizde ki, 8 yıl ceza aldık. Ne Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ne de Uluslararası Atletizm Federasyonu (IAAF), cezamızı henüz onaylamadı. Madalya hala bizde, henüz kesinlik kazanmış bir şey yok" ifadelerini kullandı. 


2015'te çözülemeyen 11 gizem!


 - "Bize de şantaj yapıldı" 


Milli atletin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü dile getiren Alptekin, şöyle devam etti:


"Aslı, sanki yarın çıkıp koşacakmış gibi antrenman yapıyor ancak tam konsantre oluyor, çalışmalara başlıyor, yeni bir haber çıkıyor. O kadar üzülüyor ki, tüm konsantrasyonu bozuluyor. Yazık değil mi? Bu haberler bize zarar veriyor. Aslı, yarın çıkıp koşsa, madalya alsa, bu yalan haberlerin hesabını kim verecek bize? Paraları vermediğimiz, kaçırdığımız yazıldı. Çok ayıp şeyler bunlar."


Eski IAAF Başkanı Lamine Diack'ın da içinde bulunduğu doping ve rüşvet skandallarında, kendilerinden de rüşvet istendiğini anlatan Alptekin, "Bize de şantaj yapıldı ancak kesin bir dille geri çevirdik. Kendimize güvenmesek bu kadar sert bir dille geri çevirebilir miydik? Haklılığımızın kanıtlanacağına inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS