Rusya WADA'nın kararını kabul etti

Rusya WADA'nın kararını kabul etti

Rusya Federasyonu Spor Bakanı Vitali Mutko, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA) Rusya doping analiz laboratuvarındaki usulsüzlüklerle ilgili kararını kabul ettiklerini açıkladı.

Rusya devlet haber ajansına konuşan Mutko, WADA'nın Rusya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (RUSADA) faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağı yönündeki kararından üzüntü duyduklarını fakat bu kararı kabullendiklerini ve sorunların bir an önce çözülmesi için çalışmalara başladıklarını bildirdi.


Mutko, Rus yetkililerin WADA yetkilileriyle ülke atletizmindeki sorunları müzakere etmek için anlaştığını belirterek, bu görüşmelerde Rusya'nın dopingle mücadele sistemini yeniden yapılandıracak bir yol haritası belirleneceğini aktardı.


Rusya'daki sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun raporundaki öneri doğrultusunda WADA yetkilileri, RUSADA'nın doping kullanımının önüne geçmek için belirlenen kuralları (2015 kodu) ihlal ettiği konusunda görüş birliğine varmıştı. Akreditasyonu bulunmayan laboratuvar kullanıldığı gerekçesiyle Rusya'daki dopingle mücadele ajansının faaliyetlerini sürdürmesinin uygun olmayacağı ifade edilmişti.


WADA'nın bağımsız komisyonu, hazırladığı 323 sayfalık raporda, Rusya'yı sporcularını "devlet desteğiyle" dopinge karıştırmakla suçlamıştı.


Bu gelişme ardından Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Rusya'yı geçici olarak müsabakalardan men etmiş, WADA da Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın akreditasyonunu askıya almıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS