Şahika Ercümen'den dünya rekoru

Video: Şahika Ercümen'den dünya rekoru

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Burdur Yeşilova'daki Salda Gölü'nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak bu alandaki dünya rekorunu kırmayı başardı.

Tatlı su (göl) serbest dalışında 55 metre olan dünya rekorunu kırmak isteyen milli sporcu Şahika Ercümen, Türkiye'nin Maldivler'i olarak bilinen Salda Gölü'nde kendisini hazır bekleyen dalış teknesiyle açıldı. 

Gölün ortasında suya girip bir süre ısınma çalışması yapan Şahika, kendisini için oluşturulan özel platformun bulunduğu alanda dalışa geçti. 65 metre derinliğe erişen milli sporcu, 1 dakika 58 saniye sonra yüzeye çıktı.

Kimseyle temas etmeden 20 saniye bekleyen Şahika, bilinci açık şekilde elini havaya kaldırınca Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri beyaz bayrakla rekorun kırıldığını teyit etti.

Türk bayrağı açarak sevinç gösterisi yapan Şahika Ercümen, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim, çünkü su çok soğuktu ama bu rekoru kırdım. Çok mutluyum. Amacım Salda Gölü'nün korunmasına dikkat çekmekti. Bu rekoru Cumhuriyet'e ithafen gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen'in tatlı su (göl) serbest dalışında 55 metre olan dünya rekorunu Salda Gölü'nde kırma denemesi, dünkü olumsuz hava koşulları nedeniyle bugüne ertelenmişti.

"Ülkemize hayırlı olsun"

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Salda Gölü'nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak, tatlı su (göl) serbest dalış dünya rekoru kırmasına ilişkin, "Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Ercümen, Salda Gölü'nde kırdığı rekorun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'ye yeni bir dünya rekoru armağan ettiğini söyledi.

Salda Gölü'ne geçen yıl belediyenin davetiyle keşif dalışı yapmak için geldiğini aktaran Ercümen, bir yıl sonra bu kadar soğuk bir suyla karşılaşacağını beklemediğini dile getirdi. Bugün hava şartlarının suyun soğukluğu dışında lehlerine olduğunu aktaran Ercümen, "Dalışımız iki dakikaya yakın sürdü. Benim normalde yaptığım dalışlardan çok hızlıydı. Bunun en büyük sebebi suyun soğukluğuydu. Bugün su yedi dereceydi, uzun süre hazırlandığım için kendime güveniyordum. 29 Ekim öncesinde Cumhuriyetimize ithafen bu dalışı yapmak istedik. Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Serbest Dalış Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal da son derece başarılı bir dalış gerçekleştirildiğini kaydetti.

Burdur Valisi Hasan Şıldak ise CMAS tarafından 55 metre olarak belirlenen ve daha önce hiç kimse tarafından denenmeyen rekoru 65 metre derinliğe inerek kıran Ercümen'i tebrik etti.

Milli sporcuyu Salda Gölü'nde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Şıldak, "Kendisine ve bütün ekibine teşekkür ediyorum. Turizme yeni yeni kazandırmaya çalıştığımız Salda Gölü'nün tanıtımına verdiği katkı ve gölümüzün temiz kalarak korunmasına yaptığı vurgu çok anlamlı." diye konuştu.

Toplantıya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de katıldı. 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS