Viktoria Zeynep Güneş, Rio'da Türkiye için yüzecek

Viktoria Zeynep Güneş, Rio'da Türkiye için yüzecek

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, Ukrayna asıllı milli sporcu Viktoria Zeynep Güneş'in, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda yarışması için herhangi bir engel kalmadığını söyledi.

Bozdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınlar 100 ve 200 metre kurbağalamanın yanı sıra 200 metre karışıkta da oyunlara katılım hakkı kazanan Viktoria Zeynep konusunda Ukrayna Yüzme Federasyonu ile anlaştıklarını belirterek, 17 yaşındaki yüzücünün olimpiyatlarda yarışabileceği müjdesini verdi.


Ukrayna Yüzme Federasyonu ile bir süredir iletişim halinde olduklarını dile getiren Bozdoğan, şunları söyledi: 


"Sporcu değişimleri, ikili kamplar gibi konuları içeren bir iş birliği protokolü imzaladık. Vatandaşlığımıza geçen Ukrayna asıllı Viktoria Zeynep Güneş, prosedür gereği 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nı 8 günle kaçırıyordu ancak yaptığımız bu protokolle sorun aşıldı. Başka bir ülkenin vatandaşlığına geçen sporcular, 3 yıl sonra olimpiyatlarda yarışabiliyor. Viktoria Zeynep, bu süreyi ağustos ayında dolduruyordu ama yarışma hakkını 8 günle kaçırıyordu."


Mars’ın burçlara etkileri


Bozdoğan ayrıca daha önce olimpiyatlara katılan Türk yüzücülerin, finale kalmayı başaramadıklarını hatırlatarak, Viktoria Zeynep'ten beklentilerinin yüksek olduğunu kaydetti.


5. Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 50, 100 ve 200 metre kurbağalama ile 200 metre karışıkta şampiyonluğa ulaşan Viktoria Zeynep, Türkiye'ye şampiyonadaki ilk madalyasını kazandırmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS