Duayen gazeteci İsmet Tongo yaşamını yitirdi

Duayen gazeteci İsmet Tongo yaşamını yitirdi

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Türk spor basınının duayen isimlerinden İsmet Tongo, 76 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Spor basınının önemli isimlerinden olan smet Tongo 76 yaşında hayatını kaybetti. Tongo'nun cenazesi yarın Levent Camii'nde kılınacak öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.


İSMET TONGO KİMDİR?

1940 yılında İstanbul’da doğan İsmet Tongo, İstanbul Erkek Lisesi’ndeki öğrenimini yarıda bırakıp, Özel Gazetecilik Enstitüsü’ne girdi. 1959’da Günlük Spor Gazetesi’nde sayfa sekreteri olarak başladığı gazetecilik yaşamına İstanbul Ekspres, Vatan, Son Havadis Gazeteleri’nde devam ettikten sonra 1965 yılında Milliyet Gazetesi’ne geçti. Tongo daha sonra Tercüman’da müdürlük, Posta’da yazarlık görevlerinde bulundu. Fanatik ve Fotomaç gazetelerinde de çalıştı.
Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin açtığı yarışmalarda birçok kez “Yılın Gazetecisi” ödülüne layık görülen İsmet Tongo, 1976 yılında Dünya Kupası Tarihi isimli bir de kitap yayınladı. Bir süredir tedavi gören İsmet abi, ne yazık ki, daha fazla direnemedi ve sevdiklerini öksüz bırakarak aramızdan ayrıldı. İsmet Tongo’nun Emre, kendisi gibi gazetecilik yapan Can ve Yasemin isimli üç çocuğu bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS