Euro 2016'nın kaderi belli oldu

Euro 2016'nın kaderi belli oldu

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2016) ertelenmeyeceğini söyledi. UEFA İcra Kurulu Asbaşkanı Giancarlo Abete ise maçların seyircisiz oynanma ihtimalinin masada olduğunu belirtti.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2016) ertelenmeyeceğini söyledi.


Belçika'nın başkenti Brüksel’deki terör saldırılarının ardından Fransız RMC radyosuna konuşan Le Graet, "Şampiyona planlandığı gibi düzenlenecek" dedi.


Le Graet, Fransa ve Rusya milli takımları arasında 29 Mart Salı günü başkent Paris’teki Stade de France'ta oynanacak hazırlık karşılaşmasının da ertelenmesinin söz konusu olmadığını belirtti. Le Graet, bu maç için güvenlik önlemlerinin artırılacağını sözlerine ekledi.


Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ise şampiyonanın organizasyonu hakkında, ilgili kurumlardan temsilcilerin katılımıyla bakanlık binasında bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, statlarda seyircilerin güvenliği konusunun özellikle gündeme alındığı bildirildi. Seyircilerin üstlerinin metalik detektörlerle aranması, seyircilerin bulunduğu bölümlere güvenlik kamerası yerleştirilmesinin yanı sıra statlarda bomba ve patlayıcı madde araması yapılması gibi konular, masaya yatırıldı.


Bir maçta 8 kırmızı kart gösteren hakem konuştu


Cazeneuve, basına yaptığı açıklamada, EURO 2016'nın güvenlik içinde gerçekleşmesi için her türlü önlemi alacaklarını kaydetti. Fransız bakan, "Teröre boyun eğmeyeceğiz. Paris’te kasım ayındaki saldırılardan sonra bile şampiyonanın düzenlenmemesi hiçbir zaman sorgulanmadı." diye konuştu.


Cazaneuve, terör tehdidi yüzünden gerekli bütün önlemleri alacaklarını kaydetti.


EURO 2016, Fransa’nın 10 farklı kentinde 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde yapılacak.


Maçlar seyircisiz oynanabilirUEFA İcra Kurulu Asbaşkanı Giancarlo Abete, Fransa'da düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2016) teröre karşı alınacak güvenlik tedbirleri konusunda endişe yaşanması halinde maçların seyircisiz oynanması konusunun değerlendirileceğini açıkladı.


Son dönemde Belçika'nın başkenti Brüksel'de yaşanan bombalı saldırıların ardından Fransa'da 10 Haziran-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek şampiyonanın seyircisiz oynanması veya ertelenmesi durumu yeniden gündeme geldi.


Torku Konyaspor'a Milli şok


Konu hakkında İtalyan radyosuna açıklamalarda bulunan Abete, şampiyonada güvenliğin en önemli sorun olduğunu vurgulayarak, "Spor organizasyonları, insanların güvenliği söz konusu olduğunda ikinci planda kalır. Her spor organizasyonunda, kamu düzenini sağlayacak bir yetkilinin bulunması en önemli önceliktir." ifadelerini kullandı.


Son iki Dünya Kupası'nda da güvenlik konusunda benzer endişelerin yaşandığını hatırlatan asbaşkan Abete, "Güney Afrika ve Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası sırasında yaşanan olaylar ve sosyal gerilim nedeniyle, farklı gerekçelerle olsa da güvenlik açısından risk vardı. Bu, ne yazık ki, dünya sporunun yaşamak zorunda kaldığı bir durum haline geldi." diye görüşlerini aktardı.


Abete, EURO 2016 öncesinde güvenlik sorununun öncelikleri olduğunu kaydederek, "Böyle konularda başımızı dik tutmalıyız ve inandığımız değerlerin arkasında durmalıyız. Şampiyonalar düzenleme, erteleme veya iptal etme gibi şu an ciddi risk teşkil eden konularda kararlar alırken, profesyonelliği ve konunun hassaslığını göz önünde tutmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.


"Kapalı kapılar ardında oynanması risk"


 EURO 2016'nın ertelenmesine sıcak bakmadığını vurgulayan Abete, "Maçların kapalı kapılar ardında oynanması gibi bir risk her zaman var zira yapılması gereken bir turnuvadan bahsediyoruz. Maçları başka tarihe erteleyemeyiz çünkü alınacak sonuçlara göre ilerleyen bir turnuvadan bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.


Son dönemde yaşanan olaylar nedeniyle önceliklerin değiştiğini belirten asbaşkan Abete, şunları kaydetti:


"Öyle konulardan bahsediyoruz ki turnuvaların düzenlenmesi olumsuz bir durum haline geldi. Çok büyük bir güvenlik riski algısı oluştu ve insanlar olumlu bir ruh haliyle turnuvalara gitme konusunda daha az heyecan duyuyor. Ama şu an için, turnuvanın haziran ayında düzenlenmesi söz konusu. Acil önlemler de tabii ki gündemimizde." 


Abete, yetkililer olarak güvenlik konusunda titizlikle çalışmalarına devam ettiklerini, yaşanan kaygıları pozitif bakış açısıyla yenebileceklerine inandığını söyledi. 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS