Bir İzlanda analizi

Bir İzlanda analizi
İşte turnuvanın en heyecan verici takımı ve onların garip iki adamlı modeli. Lars Lagerback geçmişte olduğu gibi patronluk koltuğunu başkasıyla paylaşmayı tercih ediyor. Lagerback oldukça tecrübeli, 3 Avrupa Şampiyonluğu, 2 Dünya Kupası gördü. Şimdi bunların hiçbirini görmeyen İzlandalılara Avrupa Şampiyonasını gösterecek. Hallgrimsson ise turnuvadan sonra artık tek adam olarak yoluna devam edecek.

İzlanda'nın İngiltere'yi elemesi ile birlikte sosyal medyada nüfus bazlı kıyaslamalar ve çoğunlukla da espriler yer aldı. Tüm bu eğlenceli detayların arkasında ise uzun vadeye yayılmış bir plan ve düzenli bir futbol projesi yer alıyor.

Avrupa Futbol Şampiyonasının en küçük ülkesi İzlanda, tarihinin en önemli futbol zaferini dün akşam futbolun beşiği olan İngiltere'yi yenerek yaşadı.


Balıkçılıktan geldiği söylenen "küçük bir görevin belirle ve onu gerçekleştirmek için canın çıkana kadar çalış" felsefesini son 15 yılda futbola uygulayan İzlandalılar 2008 ve 2012 Avrupa şampiyonası elemelerinde sondan birinci olan takımlarını bugün Avrupa'nın en iyi 8 takımı arasına sokmayı başardı.


Projenin en başına çocukları koyan İzlanda futbol federasyonu her okulun yanına farklı özelliklerde üstü kapalı bir tesis inşaa ediyor. Ülkede son 10 yılda üstü kapalı 7 nizami, 25 suni ve 150 mini futbol sahası yapıldı. Bu yatırımla birlikte senenin 7 ayı dışarda futbol oynamanın imkansız olduğu ülkede her yaştan çocuk 12 ay futbol oynayabiliyor.


İzlandalı spiker bu kez coşmakla kalmadı


Eğitim konusunda oldukça hassas olan İzlanda'da tüm antrenörler profesyonel ve bu işten para kazanıyor. Örneğin 10 yaş altı takımları çalıştırmak için dahi profesyonel kulüp teknik direktörleri için gerekli olandan bir alt kademe aşağıdaki UEFA b antrenör lisans şartı aranıyor. Ülkedeki b lisanslı antrenörlerin yarısı da 8 yaş altı takımlarda çalışıyor. Bu sistem sayesinde ağaç yaşken eğiliyor ve futbolcular çok küçük yaşlarda temel eğitimi doğru kişilerden alabiliyor.


Eğitimde en dikkat çekici unsur futbolcuların kesinlikle aynı yetenek seviyelerine göre ayrılıyor olması. Eğitimlerde esas alınan felsefeler ile futbolcular teknik detayların yanı sıra vazgeçmemek, futbola kendini adamak gibi mental unsurlar da sonuna kadar kavrıyor. Tüm bu eğitimler sadece çocuklara değil futbolcuların ailelerine de veriliyor.


"Küçük ülkenin avantajı herkesi daha rahat izleyebilmek" diyerek İzlanda futbolunu özetleyen Milli Takımın İsveçli eş teknik direktörü Lars Lagerbäck volkanik coğrafyada gelişen futbola son rötuşu yapan kişi oldu. Öyle ki geçtiğimiz hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İsveçli futbol adamına, aday olmamasına rağmen 20'nin üzerine oy veren çıktı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS