Ferhat Arıcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Milli cimnastikçi olimpiyat tarihinde bir ilki başardı!

Ferhat Arıcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Milli cimnastikçi olimpiyat tarihinde bir ilki başardı!

Ferhat Arıcan kimdir, kaç yaşında, nereli? Milli cimnastikçi olimpiyat tarihinde bir ilki başardı!

Milli cimnastikçi Ferhat Arıcan olimpiyat tarihinde cinmastik alanında madalya alan ilk milli sporcumuz oldu. Tokyo Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Arıcan, büyük bir sevinç yaşadı. Peki, Ferhat Arıcan kimdir, kaç yaşında?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Paralel bar aletinde finalde mücadele eden Ferhat Arıcan, ilk sırada performans sergiledi. İyi bir seri çıkaran ve sorunsuz bitiriş yapan milli cimnastikçi, 15.633 puan aldı. Ferhat Arıcan, bu derecesiyle 8 sporcu arasında 3. oldu ve bronz madalya kazandı. Bu başarı, Türk cimnastik tarihinde gelen ilk madalya olarak tarihe geçti.

FERHAT ARICAN KİMDİR, KAÇ, YAŞINDA?

28 Temmuz 1993 doğumlu olan Ferhat Arıcan İzmir’de dünyaya geldi. 1.77 boyunca 67 kilo ağırlığında olan Arıcan, kariyerinde birçok başarı elde etti.

Singapur'da düzenlenen 2010 Gençlik Olimpiyatları'nda atlama masasında Moğol rakibi Ganbatyn Erdenebold ardından gümüş madalya kazanmıştır. 2013 yılında Mersin'de düzenlenen 2013 Akdeniz Oyunları paralel bar kategorisinde bronz madalyanın sahibi olmuştur.

Arıcan 2008 yılında paralel aleti, 2013'te atlama masasında ve 2014 yılında Çin'de düzenlenen 45. Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası'nda gerçekleştirdiği 3 hareketi kendi adına tescilletmiştir. Dünya jimnastik literatüründe kendi adına tescilli 3 hareketi olan ilk sporcu olma başarısını göstermiştir

Arıcan, 2014 yılının Ağustos ayında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından yapılan açıklamada 2016 Rio Olimpiyatları yolunda destekleyeceği, madalya vadeden 16 "altın" çocuğu arasında yer almıştı. 2016 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen 2016 Yaz Olimpiyatları kota müsabakalarında yer hareketleri, kulplu beygir, atlama, paralel bar ve barfikste toplam 86,131 puan elde ederek 11. sırada yer alan Arıcan, 108 yıl aranın ardından, Aleko Mulos'tan sonra Türkiye adına Olimpiyatlar'da mücadele edecek ikinci erkek jimnastikçi oldu.

Arıcan, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bronz madalya alarak olimpiyat tarihimizde cimnastikte ilk kez madalya kazanmamızı sağladı.