Button eğlenceli bir sezon bekliyor

Button eğlenceli bir sezon bekliyor
Fotoğraf: Guardian

Formula 1 takımlarından McLaren'in Büyük Britanyalı pilotu Jenson Button, 8 silindirli yerine 6 silindirli ve turboşarjlı motorların kullanılacağı 2014 sezonunun ilk testlerinde, eğlendirici görüntülerle karşılaşmayı beklediğini söyledi.

2009 şampiyonu Button, Autosport dergisine yaptığı açıklamada, 2.4 litre hacmindeki V8 motorlar yerine 1.6 litrelik turbo beslemeli V6 motorlar kullanılmasını öngören 2014 sezonu kurallarının ardından McLaren'in hazıladığı simülatörde geçirdiği vakit göz önünde bulundurulursa, "İspanya'nın Jerez kentindeki kış testlerinin eğlenceli olacağını" ifade etti.


Testler sırasında hava soğuk olacağı için hem lastik hem de otomobillerin verimli çalışmayacağını tahmin eden 33 yaşındaki sürücü, "Üst viteslerde gitmek büyük ihtimalle tuhaf hissettirecek. Yıllar boyunca motor, güç çıktısı ve güçle başa çıkmakla ilgili öğrendiğiniz her şeyi unutmak zorunda kalacağız. Çok farklı bir sürüş deneyimi olacak. Çok, çok farklı" diye konuştu.


Artan tork ve azalan yere basma kuvvetiyle baş etmeye çalışmanın ilginç olacağını dile getiren Button, şunları kaydetti:


"Sezonun ilk yarışına kadar kimse nasıl bir performans sergileyeceğini bilmiyor. Motorda eskisinden çok fazla tork olduğu için aracı kontrol etmek ustalık isteyecek. Aynı eksoz sesi gibi yere basma kuvveti de çok daha az olacak. Motorun torkunu kontrol edebilmek için bir metre uzunluğunda bir gaz pedalına ihtiyacınız var.Bu otomobille yola tutunmanın çok zor olacağını söyleyebilirim."


2014 sezonunun ilk testleri, 28 Ocak'ta İspanya'daki Jerez pistinde başlayacak. Yeni sezonun ilk yarışı ise 16 Mart'ta Avustralya'da yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS