Formula yarışlarında artık grid kızları olmayacak

Formula 1 yöneticileri, yarışların uzun süredir sürdürülen simgelerinden biri olan grid kızlarını, 2018 itibariyle artık kullanmayacaklarını açıkladı. Grid kızlarının kaldırılmasına dair karar sadece F1 için değil Formula 2 ve GP3 için de geçerli olacak.Grid kızlarının kaldırılmasına dair karar, Liberty Media'nın yenilikleri kapsamında yapılacak ve bu karar sadece F1 için değil Formula 2 ve GP3 için de geçerli olacak.

F1 ticari şefi Sean Bratches, grid kızlarını kullanmanın spora Liberty'nin istediği gibi bir imaj vermediğini söyledi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada Bratches: "Geçtiğimiz yıl içerisinde sporu istediğimiz yere getirebilmek için geliştirmeyi düşündüğümüzü pek çok alana baktık."

"Grid kızları uzun yıllardır F1'de olan geleneklerden biri olsa da artık bu durumun istediğimiz marka değerleriyle uyuşmadığını ve günümüz toplum kurallarına uymadığını düşünüyoruz."

Formula 1'in grid kızları uygulamasını bırakma kararı, Formula E tarafından, "21. yüz yıla hoş geldiniz" mesajı ile karşılandı.

FE ilk sezonlarında grid kızlarını kullansa da, 2016/17 sezon finali için Montreal yarışında "grid çocukları" uygulamasına geçmişti.

F1, kadınların sporda kullanılmasını kaldıran tek spor değil. Geçtiğimiz hafta Birleşik Krallık Profesyonel Dart Topluluğu da bu yönde bir karar almıştı.

Bu karara bazı oyuncular itiraz etmiş ve fanlar tarafından kararın geri çekilmesi için 30.000'den fazla imza toplamayı başaran bir kampanya başlatılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS