2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler

  1. Spor
  2. Futbol
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler

2018 Dünya Kupası öncesi eleme heyecanı büyük ölçüde tamamlandı. Avrupa elemelerinde grup maçları tamamlandı. Öte yandan Güney Amerika, Kuzey Amerika, Afika, Asya ve Okyanusya'dan da 2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler belli olmaya başladı.Rusya'da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası heyecanla bekleniyor. Futbol tutkunları için özel bir yeri olan ve bu spor dalının en prestijli turnuvası olan Dünya Kupası'na katılacak ülkeler belli olmaya başladı. A Milli Futbol Takımımız son iki maçta dev turnuvada yer alma şansını rakiplerine kaptırdı ancak yine de kupaya olan ilginin Türkiye'de de hayli fazla olması bekleniyor. Peki 2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler hangileri? İşte detaylar...
AVRUPA
2018 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde grup aşaması sona erdi. Gruplarını ilk sırada tamamlayan takımlar turnuvaya katılma hakkı kazanırken, gruplarını ikinci tamamlayan takımlardan hangilerinin turnuvaya katılacağı oynanacak Play-Off karşılaşmaları sonucunda belli olacak.
A Grubu
A Grubu'nda Fransa grubu lider tamamlayarak turnuva vizesini aldı. Grubu ikinci tamalayan İsveç ise şansını Play-Off maçlarına bıraktı. Öte yandan grubun bir diğer güçlü takımı Hollanda ise grubu 3. tamamlayarak turnuva dışında kaldı. Futbolseverler bu turnuvada Wesley Sneijder, Jeremain Lens, Daley Blind, Georginho Wijnaldum, Ryan Babel, Timothy Fosu-Mensah, Bas Dost, Memphis Depay gibi isimleri izleyemeyecek. Ayrıca bu grupta yer alan Bulgaristan, Lüğksemburg ve Belarus da Dünya Kupası'nda yer alamayacak.
B Grubu
Bu grupta son maça kadar müthiş bir mücadele yaşanadı ve grubu Cristiano Ronaldo'lu Portekiz lider tamamladı. Böylece son Avrupa şampiyonu turnuvada izlenebilecek. Grubu 2. tamamlayan İsviçre'nin kaderi ise Play-Off maçları sonrasında belli olacak. Gruptaki diğer takımlar; Macaristan, Faroe Adaları, Letonya ve Andorra ise turnuvaya katılamayacak.
C Grubu
C Grubu'nu tüm maçlarını kazanarak lider tamamlayan Almanya elemeler sürecinde attığı 43 golle rekor kırarak turnuva biletini kaptı. Grubu 2. tamamlayan Kuzey İrlanda ise Play-Off maçları oynayacak. Çekya, Norveç, Azerbaycan ve San Marino ise turnuvada yer alamayacak.
D Grubu
Bu grupta müthiş bir mücadele yaşandı ve Sırbistan lider olarak turnuvaya katılma hakkı kazandı. İrlanda Cumhuriyeti ise Play-Off maçlarının ardından durumunu belirleyecek. Öte yandan Gareth Bale'li Galler, Avusturya, Gürcistan ve Moldova ise turnuvayı ülkelerinden seyredecek.
E Grubu
Polonya yükselişini gösterdi ve E Grubu'nu lider tamamlayarak Dünya Kupası'nda yer almayı başardı. Danimarka ise Play-Off maçları ile durumunu belirleyecek. Karadağ, Romanya, Ermenistan ve Kazakistan ise turnuvanın dışında kalan takımlar oldu.
F Grubu
İngiltere grubu yenilgisiz tamamlayarak Dünya Kupası'na katılmayı başardı. Slovakya grubun 2'cisi olsa da "en kötü ikinci" olmasından dolayı Play-Off'ların dışında kaldı. Böylece elemelerin en şansız takımı oldu. Diğer yandan İskoçya, Slovenya, Litvanya ve Malta da turnuvanın dışında kalan ülkeler oldu.
G Grubu
G Grubu'nda İspanya namağlup şekilde lider oldu ve Dünya Kupası'na katılma hakkını kazandı. Grubu 2. tamamlayan İtalya'nın durumu ise Play-Off'lar sonrasında belli olacak. Arnavutluk, İsrail, Makedonya ve Liechtenstein bu grupta turnuvanın dışında kalan takımlar oldu.
H Grubu
10 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Avrupa'nın yükselenlerinden Belçika turnuvaya doğrudan katılma hakkı elde ederken, Yunanistan işini Play-Off maçlarına bıraktı. Bosna-Hersek, Estonya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Cebelitarık ise turnuvaya katılamayacak takımlar oldu.
I Grubu
11 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
A Milli Futbol Takımımızın da yer aldığı I Grubu'nu İzlanda lider tamamlayarak Dünya Kupası'na tarihinde ilk kez katılma başarısını gösterdi. Grubun ikincisi ise Hırvatistan oldu ancak işi Play-Off'lara kaldı. Öte yandan Ukrayna ve Türkiye ile birlikte Finlandiya ve Kosova da turnuvanın dışında kalan ülkeler oldular.
GÜNEY AMERİKA
12 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Güney Amerika elemelerinde beklendiği gibi yine Brezilya sadece 1 mağlubiyetle lider olarak turnuva biletini kaptı. Ardından Uruguay da Dünya Kupası'nda yer almayı garantiledi. Messi'li Arjantin turnuva biletini son maçta kurtarırken, Kolombiya Güney Amerika'dan turnuvaya doğrudan katılacak son takım oldu. Peru'nun durumu ise Play-Off sonrasında belli olacak.
KUZEY AMERİKA
13 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
ABD ve Meksika'nın favori olduğu Kuzey Amerika elemelerinde Meksika, Kosta Rika ve Panama Dünya Kupası biletini almayı başarırken, Honduras işini Play-Off maçlarına bıraktı. ABD ve Trinidad-Tobago ise turnuvanın dışında kaldı. ABD böylece 1986'dan sonra ilk kez turnuvada yer almayacak.
ASYA
14 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
A Grubu
15 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
İran ve Güney Kore grupta ilk iki sırayı paylaşarak turnuvaya katılma hakkı kazanırken, Suriye Play-Off turunda elendi. Ayrıca Özbekistan, Çin ve Katar da turnuvada yer alamayacak.
B Grubu
16 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Grubu lider tamamlayan Japonya ile 2. sırada bitiren Suudi Arabistan turnuvaya adını yazdırdı. Avustralya ise A Grubu 3'cüsü Suriye'yi Play-Off'ta yenerek kupaya adını yazdırırken, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Tayland ise turnuvanın dışında kalan takımlar oldu.
OKYANUSYA
17 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Okyanusya'da eleme gruplarını lider tamamlayan Yeni Zelanda ise Solomon Adaları karşılaştı. Yeni Zelanda rakibini elerken, şimdi Peru ile Play-Off'ta karşılaşacak ve akıbeti belli olacak.
AFRİKA
18 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
A Grubu
19 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Tunus grubu lider tamamlayarak turnuvaya katılma hakkını kazandı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gine ve Libya ise elendi.
B Grubu
20 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Nijerya grubu lider tamamlayarak turnuva biletini kaptı. Zambiya, Kamerun ve Cezayir ise dışarıda kaldı.
C Grubu
21 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Fas rakiplerinin arasında sıyrılarak Dünya Kupası biletini alan takım oldu. Fildişi Sahili, Gabon ve Mali ise elenen ülkeler oldu.
D Grubu
22 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
Senegal'in lider tamamlayarak turnuvaya katılma hakkı kazandığı grupta Güney Afrika, Burkina Faso ve Yeşil Burun Adaları turnuvanın dışında kaldı.
E Grubu
23 / 23
2018 Dünya Kupası'na katılacak ülkeler
E Grubu'nun lideri olan Mısır turnuvaya katılım hakkını elde etti. Uganda, Gana ve Kongo ise turnuvaya katılma hakkı elde edemedi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS