Abdullah Avcı Arda Turan transferini açıkladı: Yüzde 50'nin üzerinde

Abdullah Avcı Arda Turan transferini açıkladı: Yüzde 50'nin üzerinde

Arda Turan transferinin perde arkası, dev kulüplerle yaşanan şampiyonluk yarışı ve futbolun ekonomisi... Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı, gündemdeki sıcak gelişmeleri Hafta Sonu'nda programında Hakan Çelik'e anlattı.

Abdullah Avcı'nın açıklamalarından başlıklar:

Arda Turan transferi

"Dün akşam itibariyle Barcelona kulübüyle görüşmeler devam ediyordu. Çok net bir şey söyleyemiyorum ama her iki ekip de çaba gösteriyor."

"Varolan bizi dünyada temsil etmiş, Türk futboluna ve kulübümüze katkı sağlar mı, onun çalışmalarını da yapacağız. Umarım olacak öyle hissediyorum. Olma ihtimalini yüzde 50'nin üzerinde görüyorum."


Abdullah Avcı, Arda Turan transferindeki son durumu açıkladı

"Arda Turan insan kalitesi yüksek, esprili sevimli. O bize yardım edecek, biz ona yardım edeceğiz."

"Arda Turan'a başka ülkelerden de teklif geldiğini biliyorum. Arda'nın burayı tercih etmesinin nedeni aile ortamı olması. Benle, Emre abisiyle, Göksel başkanla yıllardır beraber. Ekonominin dışında Arda bu değerlere önem veren bir insandır. Bu değerler biraz daha öne çıktı."


Arda Turan, Başakşehir'e gelmeye nasıl ikna oldu?

"Neymar'ın olmadığı dönemde Barcelona'ya çok katkısı oldu. Şu anda Barcelona'da antrenmanlara  devam ediyor. Önceki Luis Enrique onu istiyordu. Ancak Valverde kadroya almıyor. Arda Turan toparlanır, hayata pozitif bakan bir çocuk. Yaşadığı bu olumsuzluktan dersler çıkarıp yoluna devam edecektir."


Abdullah Avcı, Arda'nın kadro dışı kalmasını yorumladı

Şampiyonluk yarışı

"Şampiyonluk yarışında hepsinin çok şansı var. Kayserispor ve Göztepe de beklentilerin üzerinde. 100 senelik kulüplerle, bu kulüplerin medyasının verdiği destekle, ki dünyanın her yerinde bu böyledir. Onların içinde ayakta kalmaya çalışacağız. Onlar her zaman şampiyonluğa oynayan takımlar bundan sonra da oynayacaktır. 4 senedir ilk 4'te kalmak, şampiyonluğu kovalamak ve sürekli bir gelişim var, bu da şampiyonluk kadar gerekli. Bu sene olmazsa seneye de olabiliriz"

"Oyun gücü oyun kalitesi olarak sahada en iyi takım biziz"

"Fatih Terim yerli teknik adamların yerini açmıştır. Fatih Terim, Şenol Güneş ve Aykut Kocaman'la birlikte çalıştım. Güzel bir rekabet olacak."

"Galatasaray'ı her zaman yendik, yine yenebiliriz."


Abdullah Avcı, 'Kim şampiyon olur?' sorusunu yanıtladı

En iyi teknik direktör kim?

"En iyi hoca diye bakmıyorum. Ama başarılar bazında bakıldığında Fatih Terim öne çıkıyor. Ancak başarılıra tek başına bakılamaz."

"Lider ortaya vizyonunu koyar. Bu vizyonu profesyonelleriyle birlikte takip eder. Bunu yöneten kararı veren kişidir. Tek başına hiçbir şey yapamayız. Bugün sağlıktan, bilimden, performanstan faydalanıyoruz. Bir kurumun başarısını bir tek kişi üzerinden değerlendirmek sağlıklı olmaz."

"Zaman zaman sonuçlara göre ülkemizde bazen yerli bazen yabancı tercih ediliyor. Bu hep böyle değişecek. Bu arayış hep olacak. Yerli veya yabancı antrenör yoktur, başarılı başarısız antrenör vardır"

"Kulübün nasıl baktığına bağlı. Geçen yıl 2. olduk, bu sene 3. olursak başarısız mı sayılacağız. Bu kulübün bakış açısına bağlı."

"Alex Ferguson 6,5 sene bir kupa alamadı, derece alamadı. Planlarını uyguladı. 6,5 sene sonrasında ise efsane oldu."

Çalışmak istediği kulüp

"A Milli Takım teknik direktörlüğü yaşadım. İnşallah bana bir daha nasip olur. Dört büyüklerin çoğundan teklif aldım."


Abdullah Avcı teklif aldığı takımları açıkladı

"Emre Belözoğlu 80 doğumlu, 38'den gün aldı. 40'a kadar oynasın yani 2 yıl daha oynasın. Yüzüne baktığında 40 demezsin, göstermiyor."

"Arda da Emre abisi gibi odaklanması lazım."

"Göksel Gümüşdağ benim için önemli. Bana eşimlen 11 yıldır evliyim, senlen 12 yıldır çalışıyorum diyor"


Abdullah Avcı'dan Gümüşdağ'a Emre Belözoğlu isteği

"Cengiz'e dedim ki tesislerden çık"

"Geçen sene 2 genç oyuncu aldık. Cengiz Ünder ve İrfan Can Kahveci. İkisi 20'li yaşlarının başlarındaydı. Cengiz'e tesisten çıkacaksın, kendi evinde oturacaksın, sosyal yaşamın olacak. Etiler'e gideceksin. Kız arkadaşınla gezeceksin dedim, İrfan'a da aynısını söyledim."

"Cenk Tosun için de profesyonel futbolcunun yapacağı en büyük yatırım kendinedir. Kendine yatırım yapmasını isterim. Cenk Tosun Türkiye'ye geldiğinden beri mesafe katediyor. Onu İngiltere'ye taşıyan performans Şampiyonlar Ligi performansı. Farklı bir lige gidiyor. Zor bir lig. Rekabetçi, sıcak temasın olduğu bir lig."

"Fatih Terim'in Galatasaray'da başarılı olduğu, olmadığı zamanlar var. Başarılı olduğu zamanlar daha fazla. Güzel bir yarış gidiyor."


Programın tamamı

"Çok fazla öne çıkıyorlar"

"Türkiye'de başkanlar yöneticiler çok fazla öne çıkıyor. Avrupa'da böyle değil ama burada böyle. Bunu kabullenmemiz ve kulüpleri nasıl daha iyi geliştirebiliriz diye düşünmemiz lazım."

"Cengiz Ünder'i kazandırdım, en yakın örneği o. Oyuncunun kazandırılmasının tek bir teknik direktör üzerinde konuşulmasından yana değilim. Bu oyuncular için başkalarının da emeği geçti. Kazandırdığım oyuncular için birçok altyapı hocasının desteği var."

"Ülke puanı adına Beşiktaş'tan sonra en çok biz puan aldık. Arka arkaya Avrupa kupalarına katıldık. Maçlara yedeklerle çıktığımız sözleri Beşiktaş maçı öncesi medya tarafından ortaya atıldı."

"Yerli oyuncuya yapacağımız yatırımla yabancıyla rekabet ortamını oluşturursak olur. Emre, Arda gibi oyuncular yetiştirebilirsek rekabet olur. Yetiştirememizin nedeni eğitim. Antrenör tarafından bu eğitim güncellenmeli. Kişilik ve yabancı dil eğitimi de gerekiyor. Rekabeti böyle sağlayabiliriz."

"İlk geldiğim sıfır seyirci vardı.  7 bin 8 bin kombinemiz var. 30 kişiye oynuyor diyorlar. Bu doğru değil. Kulübün de projeleri var."


Abdullah Avcı 'Başakşehir'in seyicisi yok' diyenlere cevap verdi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS