Beşiktaş Divan Kurulu toplantısı sona erdi

Beşiktaş Divan Kurulu toplantısı sona erdi

Beşiktaş Kulübünün 2019 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısı başladı.

Vodafone Park'ta Tevfik Yamantürk başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın yanı sıra yönetim kurulu üyeleri Serdal Adalı, Ahmet Ürkmezgil, Deniz Atalay, Metin Albayrak, Ahmet Kavalcı, Hüseyin Yücel, Hüseyin Mican, Hakan Özköse, Erdal Karaca, Şafak Mahmutyazıcıoğlu, Melih Aydoğdu, Umut Güner, Ahmet Cihat Kumuşoğlu da hazır bulundu.

Borcu açıklandı

Beşiktaş Kulübünün borcunun 2 milyar 314 milyon 695 bin 709 lira olduğu açıklandı.

Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park'ta gerçekleştirilen 2019 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında sunum yapan denetim kurulu üyesi Suat Anıl, kulüp ve bağlı ortaklarının toplam borcunun 2 milyar 314 milyon 695 bin 709 lira olduğu bildirdi.

Suat Anıl, borcun 1 milyar 666 milyon 651 bin 222 lirasının Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ'ye, 648 milyon 44 bin 487 liralık kısmının ise derneğe ait olduğunu belirtti.

Anıl, hazırladıkları raporda kulüp derneği için 31 Aralık 2018, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ için de 30 Kasım 2018 tarihlerini baz aldıklarını kaydetti.

Suat Anıl, siyah-beyazlı kulübün toplam alacaklarının ise 234 milyon 899 bin 833 lira olduğunu aktardı.

Fikret Orman'ın konuşması

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, mayıs ayında siyah-beyazlı kulübün seçime gideceğini belirterek, "Seçim, Beşiktaş Başkanı'nı aşağı çekmek için yapılacak bir şey değil." dedi.

Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park'ta gerçekleştirilen 2019 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında konuşan Orman, 2012 yılında zor bir dönemde göreve geldiklerini ve yaptıkları çalışmalarla kulübü yukarı taşıdıklarını dile getirdi.

Fikret Orman, kulübü büyük bir borç yüküyle aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Beşiktaş'ın her noktasına yatırım yaptık. Diğer rakiplerin altyapı tesisleri yapılmış, bitmişken, biz konteynırlardaydık. 'Beşiktaş'ın sosyal tesisi yok, oturabileceğimiz yerimiz yok.' diye konuştuk. Akatlar'ı, Pendik'i yaptık. Ümraniye'ye yatırım yapılmamıştı. Fitness salonları, havuzlar, spa merkezleri yaptık. Sahamızı hibrit hale getirdik. Amatör şubelere finansmanı çözemediğimiz için yatırım yapmadık. Mağazalarımız 21 adetti. Konseptini değiştirdik ve 102 mağazamız oldu. 326 milyon dolar borçla aldığımızda stadımız yoktu. Rakiplerin borcu yarı seviyedeydi, yatırımlarını yapmış vaziyettelerdi ama bizde bir şey yoktu. Stadı yapma mecburiyetimiz vardı. Rakiplerle gelir farkını kapatmak ve marka değeri için bunları yapmamız lazımdı. Rakiplerimizden biri mülk sattı. Öbür rakibin yeni başkanı bir çalışma yaptı ve 600 milyon dolara gelen borçları olduğunu ifade ettiler. Ben kimseye, 'Mal satalım.' demedim. 'Beşiktaş'ta malını satan başkan olmak istemiyorum.' dedim. UEFA sıralamasında 66. sıradaydık, 24. sıraya geldik. Marka değerini ölçtürdük, 56. sıradayken 41. olduk."

"Bütün bunları yaparken iki sene Avrupa'ya gidemedik" 

Siyah-beyazlı ekibin bir dönem Avrupa kupalarına katılamadığını ve stat geliri de olmadan mücadele ettiğini dile getiren Orman, "Bütün bunları yaparken iki sene Avrupa'ya gidemedik. Üç sene statsız oynadık. Üç sene deplasman maliyetleri ödedik. 'Türkiye'nin en büyük camiası Beşiktaş.' demiştim. Bunu herkese ispat ettik. Bir kişiden para dilenmedik. Vodafone'la anlaşma yapıldı. Sanki başkası yaptı da biz kullanıyoruz. Bu süreç içinde lisanslı ürünlerde 470 milyon lira ciroya ulaşılmış, UEFA geliri 465 milyon lira olmuş. Beşiktaş tarihi boyunca satılandan daha fazla oyuncu sattık." şeklinde konuştu.

Amatör şubelere düşman olmadığını söyleyen Orman, "Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Çok önemli bir kanun çıkardılar. Amatör şube zararını artık yapmıyoruz. 'Amatör şubeleri kapatacağım.' dediğim zaman, bu kanunun çıkması içindi ve başarılı oldum." ifadelerini kullandı.

"Başkan adaylığı şov yapma yeri değildir" 

Mayıs ayında yapılacak seçimde aday olacak isimlerin, projelerini anlatmasını istediğini dile getiren Fikret Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beşiktaş'ta seçim var. Seçim, Beşiktaş Başkanı'nı aşağı çekmek için yapılacak bir şey değil. Beşiktaş'ın borcunu yüksek gösterince ne kazanacağız. Beşiktaş'ı, beni itibarsızlaştırmaya çalışmak, kime ne kazandıracak? Çıkar, borcu nasıl indireceğinizi anlatırsınız. Biz yarışa çok geriden başladık. Bu süreç içinde hatalar yaptık mı, yaptık. Üçüncü şampiyonluğu almaya çok odaklanmıştık. Takım maliyetini yükselttik. O gün için şirin olabilir ama maliyet açısından hata ettik. O günlerde, 'Beşiktaş'ı ibra etmemek, Süleyman Seba ruhuna karşıdır.' deyip, bugün kapı kapı, 'İbra etmeyelim.' diye dolaşıyorlar. Kimseye kötülük, saygısızlık yapmadım. Seçim Beşiktaş'ın kutsal yeri. Sandık da ortaya gelecek. Aday olmak isteyen olacak. Aday olduktan sonra programını açıklayacak. Başkan adaylığı çok doğru bir şeydir ama şov yapma yeri de değildir. Hizmet için, yeni fikirler için aday olunmalıdır. Takdir genel kurulundur, genel kurul da kimsenin himayesi altında değildir. Programı olmayan, lideri olmayan bir muhalefet gördünüz mü?. Ben aday olmasam, 10 kişi aday olacakmış. Hani batmıştı bu kulüp. Bıraksam bu sefer de kaçtı diyecekler."

"Benim karşıma ciddi aday çıkarın" 

Fikret Orman, konuşmasına tepki gösteren divan kurulu üyelerinden Zafer Çetintaş'la tartışma yaşadı.

Çetintaş'ın, "Bizi tahrik ediyorsun." sözlerine oldukça sinirlenen Orman, "Ben konuşurken laf atma bana. Ne söyleyeceğime sen mi karar vereceksin? Kimsin de ben seni tahrik edeceğim. Burada kulübün başkanı konuşuyor. Benim karşımda 2012'de adaydınız. 19 kişi, 152 oy aldınız. Benim karşıma ciddi aday çıkartın." karşılığını verdi.

"Yılgınlığım yok ama kırgınlığım var" 

Görevde bulunduğu sürenin kendisinde bir yorgunluk meydana getirmediğini aktaran siyah-beyazlı kulübün başkanı, "Benim yılgınlığım yok ama kırgınlığım var. Gizli kapaklı bir şey yaptığım yok. Benim namusum size emanet. Sizin namınıza, Beşiktaş iyi temsil edilsin diye yapıyorum." açıklamasıda bulundu.

Süleyman Seba'nın seçime malzeme edildiğini de söyleyen Orman, "Burada Süleyman ağabeyin arkadaşları var. Onlar konuşsa anlarım. Seba'nın altını oymaya çalışanlar, şimdi Süleyman Seba diyerek ortaya çıkıyorlar. Süleyman Seba çok büyük adamdır ama Beşiktaş seçiminde malzeme edilecek adam değildir." şeklinde görüş belirtti.

Siyah-beyazlı futbolseverlerle herhangi bir sorunu olmadığını söyleyen Orman, bir derbi öncesinde yaptırdığı araştırmaya göre, taraftarların yüzde 92'sinin kendisinden memnun olduğunu kaydetti. 

Eleştirilere yanıt verdi

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, siyah-beyazlı kulübün satılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Fikret Orman, siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park'ta gerçekleştirilen 2019 yılı birinci olağan divan kurulu toplantısında görüş bildiren üyelere cevap verdi. 

Orman, konuşmasında "Satılma noktasına geliyoruz, diyorlar. Nasıl yapacağız bu işi? İskemlesini satamayız, Beşiktaş Kulübünü nasıl satacağız. Ziraat Bankası ile bir işlem yapılıyor, 'satmak demektir' diyorlar." diye konuştu. 

Ziraat Bankası ile kulüpler arasında yapılan anlaşma sonrası kulüplerin düşük bütçe ile rekabet edeceğini ifade eden Orman, "A kulübü X oyuncuyu alıyor, B kulübü Y oyuncuyu alıyor. Beşiktaş durduğu zaman olmuyor. Bu borçlar eş değer yükseliyor. Transfer yapmasak beni yerlerdi, öldürürlerdi. Herkes daralacak. Beşiktaş daraldığı için Fenerbahçe de Galatasaray da Trabzonspor da daralacak. Rekabet 80 milyon avroluk bütçe ile değil düşük bütçe ile yapılacak, esas amaç budur. Bu işin arkasında futbola disiplin getirmek var. Beşiktaş'ın bütçesi seneye daralacak. Beşiktaş'ı kimse genel kurulun onayı hariç satabilmeye muktedir değildir. Beşiktaş'ı sattırmayız diyorlar, kim satıyor? Beşiktaş'ın sahibi taraftarıdır, diyorlar. Bunun zıddını kim söylüyor? Kimsenin bir şeyi satmaya niyeti de gücü de yok." şeklinde konuştu. 

Kendisiyle ilgili dedikodular üretildiğini söyleyen Orman, "Her gün bir yere yollanıyorum. Bir gün belediye başkanı oluyorum bir gün TFF'ye gönderiyorlar. Benim bir siyaset hedefim olmadı. Benim için en kutsal makam burası. Beşiktaş başkanlığı çocukluğumdan beri istediğim bir şeydi, hamdolsun." ifadelerini kullandı. 

"Hata yapıyorum, yaptıklarımı da itiraf ediyorum"

Yaptıkları işin eleştiriye müsait olduğunu belirten Orman, "Ben de muhalefet oldum. Hep bir üslup tutturmaya, bel altı yapmamaya gayret ettim. Başkanın arkasından konuşulur, buna itirazım yok. Neden daha evvel konuşmuyordunuz da şimdi konuşuyorsunuz, diyorum. Tabii ki tenkit edilecek, ben sütten çıkmış ak kaşık, doğaüstü olarak her şeyi mükemmel yapan biri değilim. Hata yapıyorum, yaptıklarımı da itiraf ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Borçlarla alakalı yapılan eleştirilerle ilgili konuşan Orman, şunları kaydetti: 

"7 senedir aynı şeyi söylüyorum. Borç, borç konuşuyoruz. Bu borcu indirmek basit şeyler. Bir sermaye koyacaksın. Benfica, genel kurul üyelerinden para alıyor. Bizim 11 bine yakın üyemizin aidatını ödemediği için üyelikleri düşmüş. Birincisi; Beşiktaş’ın borcunu kişilerden para toplayarak ödeyebilir miyiz, hayır. İkincisi malımızı satmamız lazım ama böyle durum da mümkün değil. Üçüncüsü, kar elde etmemiz lazım. 330 milyon dolarla alınan kulübün cirosu 78 milyon dolardı, 25-30 milyonu da faize gidiyordu. Ben, Yıldırım Demirören döneminde diyordum, transfer yapmayın diye. Borçlar 'hokus pokus'la yapılacak bir şey değil. Şimdi rakipleriniz var, şunu alıyor, bunu alıyor. Son olarak Kagawa'yı aldık takıma bir hava geldi. Bu eğlence oyunu, yapmadığınız takdirde nasıl olacak."

Başkan adayı olduğunu açıklayan Hürser Tekinoktay'a sahip çıkılması gerektiğini de vurgulayan Fikret Orman, "Hürser Tekinoktay'a saygı duyuyorum. 'Ben adayım.' dedi. Beşiktaş'ta başkanlık yarışının olması lazım. Aday olmuş birini aşağı çekmeyelim ama başkanı da çekmeyelim. Tenkit edilecek şeyi üslubunca eleştirebilirsiniz. Sadece demagoji için konuştuğunuzda art niyetli olarak görüyorum." diye konuştu. 

"Beşiktaş başkanlık makamı camiayı kucaklama yeridir"

Arkasından konuşulmasını hazmedemediğini belirten Orman, şu ifadeleri kullandı:

"Ben kimseyi küstürmüyorum. Beşiktaş başkanlık makamı, camiayı kucaklama yeridir. Bunu da iyi yaptığımı düşünüyorum. Bazen haksızlık yaptıklarım oluyor, özür diliyorum. Benim gidecek yerim yok. Başkanlığı bırakınca beni burada göreceksiniz. Kimseye saygısızlık yapmıyorum ama arkamdan konuşanları hazmedemiyorum. Yönetimlerde çok kıymetli insanlarla da çok gereksiz adamlarla da çalıştık. Benim yanımdan ayrılan kimse yönetim kurulundayken 'başkanı ikaz ettik, mali konularda şu durumdayız' diye kavga edip ayrılmadı. Ben ne zaman birini yönetime almadım, onlar konuşuyorlar. Ahmet Nur Çebi'yi tenzih ediyorum. Çalışmayan biriyle devam etmeye mecbur muyum ben?" 

Takdir edilecek işler yaptığını söyleyen Orman, "Beşiktaş'ın kanaat önderliğine soyunmak herkesin haddine değildir. Konuşacak lafı olan, milleti örgütleyerek bana küfür ettirmez." dedi. 

Orman, divan kurulu toplantısında başkan adaylığını açıklayan Aydoğan Cevahir'i de tebrik ederken centilmence bir yarış olmasını temenni etti.

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu'nun yeni üyelerine beratlarının verilmesinin ardından toplantı sona erdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS