"Beşiktaş'a haksızlık yapılıyor"

"Beşiktaş'a haksızlık yapılıyor"

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Ahmet Nur Çebi, siyah-beyazlı camiaya haksızlık yapıldığı konusunda kendilerinde bir algının oluştuğunu savundu.

Çebi, Ligtv'ye yaptığı açıklamalarda, özellikle Kasımpaşa maçında yaşanan olaylarla ilgili soruları yanıtladı.


Yaşanan üst üste olaylar sonrası kendilerine haksızlık yapıldığı yönünde algının oluştuğunu iddia eden siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, "Özellikle futbol müsabakalarında yaşananlar daha yoğunlukta. Böyle algı doğmaya başladı. Artarak gidiyor" diye konuştu.


Haksızlığa uğradıklarını öne süren Çebi, "Çözüm bulması gerekenler belli, kurumlar belli" ifadelerini kullandı.


Yaşadıkları son olayın ardından bazı sonuçlar alacaklarına inandığını anlatan İkinci Başkan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Ben şu anda TFF ve MHK başkanının Beşiktaşlı olmasından dolayı böyle bir söylem durumunda değilim. Hep böyle tedirginlik ve arayış içindeyiz. Paranoya da oluşmuş olabilir. Bunlar gerçek de olabilir. Kısa zaman içinde göreceğiz. Bunların, Beşiktaş başkan adayı olanlar, yöneticilik yapanlar olduğunu görüyoruz. Onların yaptıkları şeyler olduğunu düşünüyoruz. Beşiktaş'ın huzura ve sükunete ihtiyacı var. Bize sakin ortam sağlamaları gerekiyor. Böyle bir beklenti içindeyiz. Destek görüp görmeyeceğimiz bu olayların akabinde ortaya çıkacak."


Çebi, bir organizasyon olup olmadığı yönündeki soruyu ise "Biz de tedirginlik yaşıyoruz. Tespitlerimizi yapabilmiş değiliz. Bir şeylerden şüpheleniyoruz ama ortaya çıkarmak bazen mümkün olmuyor" diye yanıtladı.


- "İtirazımızı hazırlıyoruz"


Ahmet Nur Çebi, Kasımpaşa maçında kural hatası olduğu gerekçesiyle yapacakları itirazı hazırladıklarını ve TFF'nin gerekli kurumlarına vereceklerini dile getirdi.


Bu yönde resmi hazırlıkların yapıldığını kaydeden Çebi, "Bu akşam ya da yarın sabah gerekli kurumlara müracaat yapılmış olacak. Donk'un olayı var. Gerekçemiz bu. Öncelikle centilmenlik dışı hareket gözlemliyorum. Art niyet var. Hakemin de yanıldığını düşünüyorum. Futbolcu bir şekilde topu elinde saklıyor. Dışarı atmak veya başka tarafa göndermek yerine oyundaki topun üzerine atıyor" ifadelerini kullandı.


İtirazlarında Almeida ve Motta'nın gördüğü kırmızı kartla ilgili çalışma da olacağını anlatan Ahmet Nur Çebi, "Taç atışındaki hatadan Beşiktaş gol yiyor. İkinci golde ofsayt var. Bizim 2-3 santimlik ofsaytlar görülüyor. Burada 15 santimlik ofsayt var" dedi.


"İtirazdan nasıl bir umudunuz var?" sorusunu Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Çebi, "Sahadaki ikinci top, sahada olan ikinci top değildir. Bir futbolcunun ceza sahasına kadar elinde topu getirip oyunun içinde olan topa müdahalesi. Dolayısıyla cisim olarak değerlendirilmelidir. Hakem kural hatası yapmıştır. Seyirci sahaya girmiştir, hükmen mağlubiyet de olabilir. Trabzonspor-Sivasspor maçında bu olay yaşanmıştır. Trabzonspor galipken, 3-0 mağlup olmuştur. O günkü kurallar bugün değişmemiştir. Zekeriya Alp bir sürü hakem hatalarının akabinde konuşmazken, çok acele bir şekilde neden bu açıklamaları yapmıştır? Bu bizi tedirgin etmiştir. Kurulları direkt etki altına almaya çalışıyorsunuz. Bu şekilde adil yargılamayı etkileyeceğini düşünüyorum? Zekeriya Alp, çıksın 'ben yanlış anladım, özür dilerim. Beşiktaş bu konuda haklıymış' desin. Arkasından Barış Şimşek 'kural hatası  yapmışım' desin" şeklinde konuştu.

Maç sonrasında yazılan raporlar konusunda tedirginlikleri olduğunu vurgulayan Çebi, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Raporların ne kadar sağlıklı yazıldığı konusunda tedirginliğim var. TFF, tüm çalışanlarını koruma içgüdüsü içinde hareket ediyor. Görevleri, kişilerin yapmış olduğu hata ve kusurları bir şekilde hak sahibine vermektir. Hakemlerini ve gözlemcilerini koruyorlar. O zaman siz orada oturmayın. Hatta onları isterseniz Kulüpler Birliği'ne bağlayalım. Koruma içgüdüsüyle hareket edildiğinde otomatikman ön yargı oluşuyor. Koruma içgüdüsünün, kurumların içinde hasıl olduğunu görüyorum."


- Fernandes konusu


Kasımpaşa maçında taraftarın saldırısına uğrayan Manuel Fernandes'in geleceği konusunda soruyu yanıtlayan Çebi, şöyle konuştu:


"Fernandes ile sözleşmemiz devam ediyor. Bizim sorumluluğumuz ona bedelini ödemektir. Onun sorumluluğu da tüm marifetiyle top oynamaktır. Son dönemlerde düşüş yaşadığı bir gerçek. Eksiklik varsa biraz kendisinin de düşünmesi gerekiyor. Son maçta inşallah bunu algılamıştır. Sahalara dönüp Beşiktaş'a en iyi şekilde katkı vermesini bekliyoruz. Son dönemlerde düşüş yaşadığı bir gerçek. Her taraftar gibi ben de bunu görüyorum. Yapmamız gereken onu kazanıp katkısını sağlamak."


Portekizli oyuncunun Kasımpaşa maçının ardından gitme konusunda bir taleple kendilerine başvurup başvurmadığı sorusunu da Ahmet Nur Çebi, "Kasımpaşa maçından sonra yöneticiler olarak böyle bir şey duymadık. 20 bin kişinin önünde oynuyorsunuz. Biri sizi itip kakıyor. Üzülmüş olabilir, canı acımış olabilir. Bizi birbirimize bağlayan kontrat var. Onu herkes yerine getirmek zorunda" şeklinde yanıtladı.


Çebi, teknik direktör Slaven Bilic'i takdir ettiğini ve Hırvat çalıştırıcının bir adaptasyon süreci yaşadığını vurguladı.


- Transfer konusu


Çebi, devre arasında teknik kadronun birçok futbolcuyla ayrılma isteği olabileceğini ve en azından bir iki futbolcu almayı planladıklarını söyledi.


Transfer konusunda bilgiler veren Ahmet Nur Çebi, "Teknik kadronun devre arasında birçok futbolcuyla ayrılma isteği olabilir. Gündemimizde en azından bir iki futbolcu var. Belirli noktalara hocamız futbolcu istiyor, biz de sıcak bakıyoruz. Futbolcu adı vermeden talepte bulunuyor. Kesinlikle birini stopere düşünüyor. Sağ bek düşündüğü oluyor, sol bek düşündüğü oluyor" dedi.


Brezilyalı futbolcu Ronaldinho'nun gönlünden geçen bir oyuncu olduğunu belirten Çebi, "Bu teknik kadro ve yönetimin arzu ettiği, yönetimin de beni görevlendirdiği konudur. Görüşmeleri yaptım. Bir yere gelemedik. Bir gün imza atılmış haliyle önümüze gelebilir" diye konuştu.


Genç futbolcu Muhammed Demirci'nin bekledikleri patlamayı yapamadığından şikayetçi olan siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, "Muhammed'in patlaması gerekirdi. Patlaması için bu sezon son şansıdır. Taraftar sıfatıyla söylüyorum, bunu kullanamayacaksa başka şans bulacak arkadaşlar bulmamız lazım" ifadelerini kullandı.


Ahmet Nur Çebi, TFF Başkanı Yıldırım Demirören döneminde federasyonun gelirlerini artırdığını ancak aynısını Beşiktaş'ta yapamadığını ifade etti.


Demirören'in, Eskişehirspor'un bir yabancı futbolcuyu 58 dakika oynatması nedeniyle küme düşme tehlikesi yaşadığı yönündeki sözlerini hatırlatan Çebi, "Benim de aklıma Bebe ve Alves geldi. TFF gelirleri artırılmış. Keşke Beşiktaş'ta da bunu yapsaydı. Bunlarla uğraşmazdık" diyerek sözlerini tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS