Blatter ve Platini'ye iyi haber

Blatter ve Platini'ye iyi haber
FIFA Etik Kurulu uzun zamandır beklenen kararını açıkladı ve FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini’ye ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan 8 yıl futboldan men cezası verdi.

FIFA Temyiz Kurulu, eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ve görevi askıya alınan UEFA Başkanı Michel Platini'nin sekizer yıllık futboldan men cezalarını altışar yıla indirdi.

FIFA Temyiz Kurulu, eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ve görevi askıya alınan UEFA Başkanı Michel Platini'nin sekizer yıllık futboldan men cezalarını altışar yıla indirdi.

FIFA'dan yapılan açıklamada, Platini ve Blatter'in sekizer yıllık futboldan men cezalarının kaldırılmasına yönelik itirazlarının, yapılan toplantının ardından Temyiz Kurulu tarafından reddedildiği, hafifletici unsurların göz önüne alınmasının ardından cezaların altışar yıla indirildiği ifade edildi.

Açıklamada, kararın hediye teklif etmek ve kabul etmek, genel kuralları çiğnemek ve çıkar çatışması gerekçeleriyle taraflara verildiği bildirildi. Platini ve Blatter'e yöneltilen rüşvet ve yolsuzluk suçlamalarının hala kanıtlanmaması gerekçesiyle ömür boyu ceza almaları yönündeki talep ise reddedildi.

FIFA, Platini'nin 8 Ekim 2015'den başlayarak 6 yıl boyunca uluslararası ve ulusal düzeyde tüm futbol organizasyonlarından men edilmesine ve 80 bin İsviçre frangı ceza ödemesine, Blatter'in de 8 Ekim 2015'den itibaren 6 yıl boyunca uluslararası ve ulusal düzeyde tüm futbol organizasyonlarından men edilmesine ve 50 bin İsviçre frangı ceza ödemesine karar verdi.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Eski FIFA Başkanı Sepp Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli Spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, UEFA Başkanı Michel Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu. Soruşturmadaki suçlamalar arasında Blatter'in, Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı verdiği iddiası da yer almıştı. Soruşturma kapsamında Platini ve Blatter, sekizer yıl futboldan men cezası almıştı.FIFA'daki başkanlık seçimi, 26 Şubat Cuma günü Zürih'te yapılacak. Blatter ve Platini'nin, FIFA Temyiz Kurulu'nun kararına itiraz etmek amacıyla Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvurması
bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS