Dursun Özbek: "Maksat ne?"

Galatasaray Kulübünün mart ayı olağan divan kurulu toplantısı yapıldı. Galatasaray'ın borcunun açıklandığı toplantıda Galatasaray Başkanı Dursun Özbek de çarpıcı bir konuşma yaptı.Borç 1 milyar sınırında
Galatasaray Divan Kurulu toplantısında bir hafta sonra yapılacak mali kongrede açıklanacak olan borç alacak farkı açıklandı.

Yönetici İsmail Sarıkaya, Divan Üyeleri'ne yaptığı sunumda Sarı Kırmızılı kulübün bugün itibari ile borç alacak farkının net 331 milyon dolar olduğunu belirtti. Galatasaray'ın borcu, bugünkü kura göre, 962 milyon 215 bin TL'ye denk geliyor.

Kasım 2015'te açıklanan borç alacak farkı net 327 milyon dolardı. (O günkü kurla 995 milyon lira)
2014 karşılaştırması

Bu rakamların, 2014 yılı sonu itibarıyla 603 milyon lira (260 milyon dolar) alacak, 1 milyar 434 milyon lira (618 milyon dolar) borç ve 358 milyon dolar konsolide net borç alacak farkı şeklide gerçekleştiğini hatırlatan Sarıkaya, "Borcumuz lira bazında 132 milyon lira artmasına karşın, kur farkı nedeniyle 27 milyon dolar aşağı inmiştir" ifadelerini kullandı.

Toplam banka kredilerinin, 215 milyon dolardan 233 milyon dolara yükseldiğini açıklayan Sarıkaya, yalnızca faizlere 2015 yılında 27 milyon dolar ödendiğini dile getirdi.

Sarıkaya ayrıca, teminatların ise 555 milyon dolardan 611 milyon dolara çıktığını açıkladı.

CAS'a gidilecek

Açılış konuşmasına UEFA tarafından gelen 1 yıllık Avrupa Kupaları'ndan men cezası hakkında başlayan Başkan Dursun Özbek "UEFA'nın Galatasaray'a verdiği cezayı CAS'a taşıyoruz" dedi.

Konuşmasından başlıklar

Başkan Özbek'in konuşmalarından satır başları şu şekilde:

"UEFA'ya sunduğumuz gerekçelerle Galatasaray'ın hedeflerini ve amaçlarını anlattık. "

'En ağır cezayı vermek istediler'

"Finansal Fair-Play sonucunda 25 adet ceza var. UEFA bize en ağır cezayı vermeye çalıştı. Bizde onlara bize uyarı şeklinde bir ceza verin dedik."

'2014'te verilen sözler...'

"2014 yılında UEFA'ya verilen sözler tutulmamış"

'Bana şans verin'

"Galatasaray'ın finansal durumu kötü. Benim buradaki varlığım durumu çözmek içindir. Bana lütfen bu konuda şans verin"

'CAS'tan umutluyuz'

"UEFA'nın Galatasaray'a verdiği cezayı CAS'a taşıyoruz. Aynı savunmayı biraz daha geliştirerek CAS davasında başarılı bir sonuç almayı umuyoruz"

'İspatladık'

"Galatasaray Sportif A.Ş iyi çalıştığı zaman kar edebilecek bir kurum. Bunu ispatladık. Mağaza gelirlerini 40 milyon TL'ye çıkarmayı hedefliyoruz"


'Maksat ne?'
Tek Bilek Tek Yürek kampanyası başlattık. Hemen sataşmaya başladılar. Bilekliğin kulübe maliyeti 80 kuruş, satış fiyatı 10 TL. Buradan bile eleştiriler yapılıyor. Maksat ne? Bileklik bir sembol. Galatasaraylıların birlik ve beraberliğinin sembolüdür. Camia bir araya gelemezse Galatasaray bu durumdan çıkamaz. Biz 1 milyon satış hedefi koymuştuk, şu an o rakamı geçtik. Değerli Galatasaraylılar bu bileklikleri alın ve takın.
'Mayıs ayına kadar 2,5 milyon'

"Bilekliğin asıl amacı Galatasaray'da birlik ve beraberlik sembolüydu. Camia bir araya gelmezse, Galatasaray bu durumdan kurtulamaz. Şu zamana kadar bu bileklikten 1 milyondan fazla sattık, Mayıs ayına kadar 2.5 milyona ulaşacağız"

'Kiracıya dava açtık'

"Kalamış'ta bir kiracımız var. Ay başı geldiğinde kira vermiyordu, bizde dava açtık. Buraya Galatasaray'a en fazla fayda sağlayacak kiracıyı bulacağız"

"UEFA'nın kararına göre Galatasaraylı sporcuların maaşları 65 milyon Euroyu geçemez. 3 sene önce maaşlara 105 milyon Euro veriliyormuş. İşte bu kulüp bu şekilde bu hallere geldi"

'Euroleague'e geri döneceğiz'

"Lig'de en iyi sıralamayı alacak şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz"

"Basketbol'da hedefimiz şampiyon olmak. EuroCup'ta da final oynama şansımız var. Orada da kupayı kazanmak istiyoruz. Haksız yere atıldığımız EuroLeauge geri döneceğiz"

'Yıllık 40 milyon dolar gidiyor'

"Voleybolda altyapıdan gelen oyuncularımız sayesinde bütçe de değişiklik yapacağız. Amatör şubelere yıllık 40 milyon dolar gidiyor"

"Galatasaray'ın harcayacağı her kuruş çok değerli"

'Başarıyı parayla almaktan vazgeçtik'

"Başarıyı para ile alma prensibinden vazgeçtik"

Konuşmasının sonunda Galatasaraylı Kongre üyelerine seslenen Başkan Özbek "Her şeyi Galatasaray için yapıyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS